Dvacítka pro MS a trofej v Česku!

18.06.2019 - red
počet přečtení: 272
vytvořeno 18.06.2019, upraveno 18.06.2019

NOMINACE LVŮ A TROPHY TOUR Trenér národního týmu mužů Ronen Ginzburg představil širší nominaci 20 hráčů pro přípravu na zářijový světový šampionát, která odstartuje v nymburském Sportovním centru 23. července. V tu dobu ale tým ještě nebude kompletní, neboť budou chybět v letošní sezoně nejvytěžovanější hráči. A například Tomáš Satoranský se podle dohody mezi FIBA a NBA může připojit nejdřív 4. srpna.

„Není to ideální situace, když všichni nezačneme společně 23. července, ale musíme vzít v úvahu zdravotní stav, únavu po sezoně a věk některých hráčů. Rozhodl jsem se, že jim umožním připojit se později. Chápu, že v prvních dvou třech týdnech nebudou hráči v top formě. Náš cíl je ale mít jako tým co nejlepší formu 1. září. Pokud se nám podaří mít kvalitní tréninky, jsem si jistý, že to bude dobré,“ směruje kouč vše k datu velké české premiéry na světovém podniku, v níž lvi narazí na obhájce trofeje z USA.

V nominaci nechybí žádné z důležitých jmen, která postup na historickou akci vybojovala. Tomáš Satoranský má za sebou životní sezonu v NBA, Jan Veselý jako první Čech získal titul MVP Euroligy, kterou poprvé v kariéře hrál i Ondřej Balvín. V nominaci nechybí ani Martin Kříž, jenž si v semifinále play-off Kooperativa NBL utrhl achillovku a nyní prochází rekonvalescencí tak, aby se pokusil začátek přípravy stihnout.

1721NzM.jpeg

Nováčky v týmu jsou Jakub Tůma a Petr Heřman. Prvně jmenovaný byl v loňském roce jednoznačným tahounem reprezentace do 20 let na evropském šampionátu divize B. Jako nejužitečnější hráč zapisoval v průměru 10,4 bodu, 4,5 doskoku a 3,5 asistence. Odchovanec pardubického basketbalu Petr Heřman strávil posledních pět let v NCAA. Ve své poslední sezoně zaznamenával v 26 zápasech v průměru 3,8 bodu a 1,7 doskoku.

„Zhruba před třemi lety jsem se s ním setkal na jeho tréninku. Vypadal, že má velký potenciál, ale bohužel toho tehdy na univerzitě moc nenahrál. Teď začal hrát víc. Rozhodli jsme se mu dát šanci. Doufáme, že by mohl jít stejnou cestou jako Patrik Auda před sedmi lety,“ přeje si Ginzburg.

K rozehrávači Tůmovi z USK pak dodal: „Ukázal, že když dostane minuty, může hrát. Tohle pro něj bude posun na nejvyšší úroveň. Náš hlavní cíl je teď samozřejmě MS, ale musíme začít přemýšlet i o EuroBasketu 2021. Proto jsou oba hráči v nominaci.“

Čeští fanoušci se v rámci přípravy mohou těšit především na prodloužený víkend od 9. do 11. srpna, kdy se tým představí v Praze na Královce v rámci mezinárodního turnaje čtyř účastníků MS. Lvi se postupně utkají s Polskem, Jordánskem a Tuniskem. Vstupenky jsou v prodeji na webu www.cbf.cz.

„Je úžasné, že můžeme odehrát zápasy v České republice. Jsem rád, že se nám podařilo najít soupeře, kteří do Prahy přijedou. Je to skvělé pro hráče i fanoušky. Doufám, že si to všichni užijí,“ těší se Ginzburg na první herní prověrku.

Po ní čekají na lvy ještě tři zápasy v německém Hamburku. Pak už naberou směr Asie, aby měli dost času zvyknout si na nové prostředí a časový posun. Z korejského Soulu, kam už by měla cestovat finální dvanáctka pro světový šampionát, už povede cesta přímo do Šanghaje, kde lvy čeká základní skupina MS s USA, Tureckem a Japonskem.

Už tuto sobotu (22. června) se ovšem mohou hráči i fanoušci blíže seznámit s trofejí pro mistry světa. Pohár, který nese jméno po zakladateli basketbalu dr. Naismithovi, je skutečně impozantní. FIBA vyrobila pro letošní šampionát zbrusu nový kousek. Má symbolizovat novou cestu, na kterou se vydala sjednocená FIBA, která je větší než kdy dřív.

Nová trofej narostla oproti předchozí verzi o 13 centimetrů a tyčí se do výšky 60 centimetrů, přičemž je poprvé v historii vyrobena takřka celá ze zlata.

Mezinárodní federace FIBA uspořádala ve spolupráci s národními federacemi účastnických států trofejovou tour po celém světě. Českým fanouškům se pohár představí v sobotu na pražském náměstí Republiky od 10 do 12 hodin a následně zhruba od 14 hodin ve fanzoně před pardubickou arénou v rámci exhibice Poslední souboj.

Česká republika je desátou zemí, ve které bude trofej vystavena od začátku „Trophy Tour“ v čínském Pekingu. Do Prahy přicestuje z Německa.

ŠIRŠÍ NOMINACE LVŮ

Rozehrávači: Satoranský (201, Washington), Krejčí (197, Zaragoza), Půlpán (191, Pardubice), Šafarčík (193, Nymburk), Šiřina (186, Opava), Vyoral (190, Parubice), Tůma (192, USK Praha)

Křídla: Jaromír Bohačík (197, Nymburk), Hruban (202, Nymburk), Schilb (201, Chalons-Reims), Palyza (202, Olomoucko), Pavel Pumprla (198, Nymburk), Mareš (193, USK Praha)

Podkošoví: Veselý (213, Fenerbahce), Balvín (217, Gran Canaria), Auda (206, Pistoia), Kříž (200, Nymburk), Martin Peterka (204, Nymburk), Puršl (203, Svitavy), Heřman (208, Loyola)

PŘÍPRAVNÉ ZÁPASY

9. srpna: Česko – Tunisko (17:00, Královka v Praze)
10. srpna: Česko – Polsko (17:30, Královka v Praze)
11. srpna: Česko – Jordánsko (15:00, Královka v Praze)
16. srpna: Polsko – Česko (17:30, Hamburk)
17. srpna: Německo – Česko (20:00, Hamburk)
18. srpna: Maďarsko – Česko (17:30, Hamburk)
24. srpna: Angola – Česko (10:30, Soul)
25. srpna: Korea – Česko (8:00, Soul)
27. srpna: Litva – Česko (9:30, Soul)