Drama s Poláky rozhodlo duo B+B

10.08.2019 - red
počet přečtení: 482
vytvořeno 10.08.2019, upraveno 10.08.2019

ECHO DRUHÉHO PŘÍPRAVNÉHO DUELU LVŮ Mužská reprezentace zvládá domácí přípravný turnaj i dál bez zakolísání, ovšem Poláci jí dali ve druhém duelu řádně zabrat a dění zlomil pro české barvy až zisk a následný brejkový únik Jaromíra Bohačíka, který 34 sekund do konce zvýšil na 77-74 a zápas pak čtyřmi šestkami chladnokrevně zavřel centr Ondřej Balvín. Pod vítězstvím 81-76 se ve skvělé kulise 1850 fanoušků na pražské Královce střelecky nejvíc podepsali Tomáš Satoranský (21 za necelých 28 minut), Vojtěch Hruban (19) a později se rozehřívající Jaromír Bohačík (12+7 doskoků).

Lvi i podruhé zažili produktivní první poločas (50-41), vedený 28bodovým duem Satoranský – Hruban. Tým tu Poláky přeskákal, přestřílel z trojek (6-3) a přetlačil i produkcí z útočných doskoků (14-4). Začátek zápasu byl na obou polovinách kurtu herně o úroveň výš než v pátek, ale z českého vedení 14-5 se Poláci prokutali v první čtvrtině zpět i trestnou bilancí 13/12 po spoustě českých faulů. Za zbylých 30 minut už ale přidali z šestek jen 6 dalších bodů.

Právě fauly byly například v koncové sekvenci příšněji posuzované pro český tým, což postupně navyšovalo nespokojenost lvů, kteří ale i přesto závěrečné minuty ustáli.

1821ZmM.jpg

Ve čtyřčlenné podkošové linii udělaly brzy kouči Ginzburgovi vrásky rychlé dva fauly Audy, který nakonec pro pět osobních chyb nedohrál. A protože se na hřiště nedostal Puršl, při zatím trvající absenci Kříže musel na pozici 4 zastat hodně práce i skvěle bránící kapitán Pumprla. Ten v první půli musel bránit téměř o hlavu vyššího soupeře, ale úkolu se zhostil se ctí, navíc stíhal asistovat, loupit míče i zakončovat a ukazoval, že svá slova o účasti na EuroBasketu 2021 neříkal jen do větru.

Češi zejména do půle roztáčeli kolotoč brejkových akcí, ale místy také nechávali soupeře snadno skórovat po clonách na míč, proto skore narůstalo rychle. Do druhé pak lvi neměli dobrý vstup, Poláci z trojek srovnali a začínalo se nanovo. To už ale se čtvrtým faulem Audy. Češi poté i díky trojce teenagera Krejčího a kombinaci obran odskočili na 60-51, ale Poláci kontrovali trojkami na 63-66. I po návratu základní pětky se lvi už prosazovali jen ztěžka, nabírali ztráty a chyběly jim i doskoky a s velkými akcemi tak museli přispěchat Satoranský s Hrubanem a z pátého pokusu na trojkovém oblouku poprvé úspěšný Martin Peterka.

Lvi dali celkově o jednu trojku víc (9-8) a byli o 10 bodů lepší z brejků (21-11), ale po prvotní převaze nakonec zaostali o 2 body z druhých šancí (14-16) a také o 4 ze šestek.

„My jsme si zápas zbytečně zkomplikovali nedanými lehkými koši na začátku druhé půlky. Bylo to pak dané i agresivnější obranou soupeře, my to musíme trochu líp číst, víc si dát balon, nabídnout se, ale nakonec jsme to zvládli v obraně. Byla to pro nás dobrá zkouška proti silnému soupeři, který má spoustu hráčů schopných vystřelit trojku,“ uvedl Tomáš Satoranský, který za koncové čtyři šestky ze čtyř pokusů pochválil kolegu Balvína. „Takovou bilanci bych od něj nečekal. Určitě na tomhle zapracoval a pomohl nám,“ popíchl bývalého spoluhráče ze Sevilly.

Když se v druhé půlce přestalo dařit v útoku, rozehrávač Chicaga ocenil fakt, že se tým vrátil i z minusového skore obranou. „A k tomu jsme přidávali rychlé protiútoky, které nám pomáhaly vždycky. Je důležité, abychom je vybíhali, protože někdy máme problémy do postavené obrany, kdy Poláci na nás dobře vypomáhali ze slabé strany. A když nám nepadaly trojky, hrálo se pak těžko. S těmi protiútoky jsme to ale docela zvládli.“

Klíčová byla v závěru i trojka Peterky. „Miči si věří, střelba je jeho největší předností a na tréninku mu to teď strašně padalo - v Nymburce i tady v Praze. Uričtě je výhoda ho mít na hřišti, protože nám dává zase něco jiného. Důležité je si udržet sebevědomí, i když to nepadá, a brát si dál otevřené střely. Pomáhá nám i to, že tlak z oblouku může svými trojkami vyvinout i Patrik Auda jako další podkošový hráč.“

Svůj první koš ze hry ve čtvrtém zápase za národní tým zaznamenal proti Polsku Vít Krejčí. A logicky tak měl velkou radost. „Byla tu skvělá atmosféra, jsem rád, že se mi to povedlo na domácím hřišti, kde když se povede dobrá akce, zvedne se tím atmosféra v publiku. Je to nejlepší pocit v basketu, proto ho tak miluju a dává mi to extra motivaci, aby takových momentů bylo co nejvíc,“ zářil guard španělské Zaragozy, který si cení toho, jak mu tréninky a zápasy s národním týmem pomůžou do nové sezony, v níž už bude výhradně v A-týmu hrajícím španělskou ACB.