Drama pro SBŠ, nastavené derby pro KP

21.10.2019 - red
počet přečtení: 756
vytvořeno 21.10.2019, upraveno 21.10.2019

ECHO 6. KOLA RENOMIA ŽBL ZVVZ USK Praha překonal dva letošní ligové rekordy. V domácím duelu šestého kola jeho nová posila Brionna Jones zatížila konto Trutnova 40 body a celý tým nastřílel bodů 141. První číslo navíc značí i osmý top výkon za posledních 20 let v lize, druhé je pak šestým nejvyšším zápasovým nástřelem za stejné období. V dalších dvou utkáních vládli favorité - Hradec Králové přejel doma celek U19 Chance 86-65 a pražská Slavia Slovanku 91-66. Zbývající dvě bitvy se proměnily ve velká dramata - v Ostravě nakonec slavily domácí hráčky SBŠ, které otočily zápas s nováčkem z Chomutova v poslední minutě (75-72), a derby v Brně po boji s prodloužením ovládl hostující celek KP 73-83.

Druhá půle rozhodla

Až povedený druhý poločas rozhodl o výhře Hradeckých lvic nad Strakonicemi 86-65. V první půli totiž jediný tým, který ještě v nové sezoně nezvítězil, hrál na palubovce favorita naprosto vyrovnanou partii a držel až šestibodové vedení. Od vyrovnaného stavu 46-46 čtrnáct minut před koncem ale domácí Sokol nastartoval svou ofenzivní mašinu, sérií 15-2 získal kontrolu nad zápasem a pak už směřoval k výhře. Od šance na lepší výsledek podobně jako proti Trutnovu držely U19 Chance ztráty, kterých měly Jihočešky dvakrát víc než soupeř (22).

Střelkyní zápasu byla s 21 body Kristýna Minarovičová, jen o bod za ní ale zaostala hostující Kateřina Galíčková. Domácí opora však měla větší pomoc od spoluhráček, hned na 19 bodech totiž byla Klára Marečková.

USK trhal rekordy

Pohodový podvečer prožily při domácím utkání s Trutnovem basketbalistky USK Praha. Úřadující šampionky vyhrály 141-34 a překonaly klubový rekord v počtu nastřílených bodů. Tolik bodů na jedné straně nepadlo v lize 13 let, kdy podobně ničil soupeřky tehdy Gambrinus Sika Brno. Klubový rekord překonaly Pražanky i v rozdílu ve skore, v lednu 2018 deklasovaly také Trutnov o 104 bodů. Hvězdou zápasu byla nová posila USK Brionna Jones. Američanka navzdory očekávání neodpočívala po středečním zápase Euroligy v Lotyšsku a při své premiéře v RENOMIA ŽBL nastřílela 40 bodů a přidala 14 doskoků. Na střelecký rekord letošní sezóny jí stačilo 28 minut, už za první čtvrtinu stihla totiž 20 bodů. Jones vyrovnala nejlepší výkon loňské sezony, který předvedly také hráčky USK Alena Hanušová a Isabelle Harrison dokonce v jednom zápase a o šest bodů zaostala za celkovým rekordem Jany Stejskalové z Trutnova z roku 2005. Trutnov nedokázal navázat na čtvrteční úvodní výhru v nové sezoně, střelecky jej vedly desetibodové Kateřina Kozumplíková a Eva Skutilová.

Silný závěr Slavie

Pražská Slavia předvedla v duelu se Slovankou MB skvělou poslední čtvrtinu, a hlavně díky ní zvítězila 91-66. Pražanky v minulé sezoně doma na Slovanku nestačily a i tentokrát to byla v úvodu vyrovnaná bitva. První nápor Slavie přišel v polovině druhé čtvrtiny, kdy po rychlých pěti bodech Ines Čordy vedla o 15 bodů. Středočešky se ale nevzdaly, bod po bodu stahovaly a v závěru třetí desetiminutovky to bylo po koši Moniky Fučíkové už jen o šest bodů. Poslední čtvrtina však byla už jednoznačně v režii Slavie a Pražanky kontrolovaly třetí výhru v sezoně. Vítězky měly výborně rozloženou ofenzivu, když se do dvouciferných čísel dostalo šest hráček v čele s osmnáctibodovou Ines Čorda, šestnáct bodů a deset doskoků přidala Van Der Keijl. Nejlepší střelkyni Slavie dorovnala v dresu Slovanky Andrea Ondroušková.

Ostravské drama a obrat

Hráčky SBŠ Ostrava dokázaly navázat na úspěšné působení v evropských pohárech. Po dvou výhrách v EWBL a jedné v CEWL doma přehrály v dramatu Levhartice Chomutov 75-72.

Duel byl po většinu průběhu vyrovnaný, když si ani jeden z týmů nedokázal vytvořit větší náskok. V úvodní čtvrtině měly více navrch domácí basketbalistky, pak převzaly díky lepší střelbě a menšímu počtu ztrát kontrolu nad utkáním hostující hráčky. Ani tak se ale nedokázaly utrhnout a v úvodu poslední čtvrtiny vedly Levhartice rozdílem dvou bodů. V tu chvíli však z ničeho přišla hostující série 9-0, která dala Chomutovu poprvé v utkání dvouciferný náskok. Ostrava však zápas nezabalila a dvě a půl minuty před koncem už to zase bylo jen o dva body a o chvíli později dokonce o bod.

Pak sice podržela Chomutov košem po nájezdu mladá rozehrávačka Eliška Žílová, jenže Ostrava znovu šestkami snížila a Američanka Sara Dickey z odskoku osmnáct sekund před koncem otočila skore. Michaela Krejzová pak v pokusu o samostatnou akci ztratila míč, Ostrava proměnila šestky a přežila i závěrečný pokus Chomutova o vyrovnání.

Hvězdou zápasu byla s 26 body hrdinka koncovky Dickey, o bod méně přidala Eilidh Simpson. Chomutovu nestačilo 15 bodů a 12 doskoků Jany Eisnerové, třináct bodů přidala Tereza Vorlová.

Derby rozhodovalo prodloužení

KP dokázalo vyhrát brněnské derby a vrátit částečně Žabinám porážku ze semifinále posledního ročníku ŽBL, když na Rosničce zvítězilo po dramatické bitvě (73-83) v prodloužení.

První poločas byl ve znamení dvou rozdílných čtvrtin, když ta první patřila Žabinám a druhé spíš KP. Domácí hráčky skvěle zvládly závěr první desetiminutovky, když od stavu 11-12 opanovaly poslední čtyři minuty a získaly mírné vedení. Opřít se mohly hlavně o skvěle střílející Michaelu Vackovou. Díky dvěma rychlým košům Petry Záplatové pak utekly dokonce na 13 bodů. V tu chvíli ale KP zapnulo v obraně, nutilo Žabiny k těžkým střelám a Královpolanky postupně začaly stahovat. Do přestávky se dostaly na rozdíl tří bodů.

Dramatický zápas pokračoval i po přestávce. KP na začátku třetí čtvrtiny šlo krátce do vedení, pak však ve výborné atmosféře Žabiny zabraly a vedly až o devět bodů. Královopolanky to nerozhodilo a trojkou těsně před koncem čtvrtiny je znovu přiblížila na dostřel Gabriela Andělová. Domácí hráčky měly v úvodu poslední čtvrtiny problémy se střelbou, když na první koš čekaly téměř pět minut, ale ani soupeřky jim nedokázaly výrazněji utéct. V dramatické koncovce vedly Žabiny po šestkách Kateřiny Zohnové 90 sekund před koncem o dva body, na druhé straně ale po chybě obrany kontrovala trojkou Andělová. Půl minuty před koncem měla šanci otočit skore domácí Michaela Vacková, ale proměnila jen jednu šestku a muselo se do prodloužení.

Střelecké trápení a skvělé obrany na obou stranách pokračovaly i dál, a tak se hrdinkou stala slovenská power forwardka ve službách KP Veronika Remenárová. Ta prolomila bodové ticho po dvou minutách důležitou trojku, krátce poté přidala trestný hod, po druhém neúspěšném pomohla vybojovat míč a Michaela Stará prakticky rozhodla zápas. Žabiny ještě bojovaly, první koš v prodloužení ale daly až necelé dvě minuty před koncem z šestky, a to už na zvrat nestačilo.

Hvězdou zápasu byla pro vítězky Gabriela Andělová s 18 body, na čtrnácti se shodly Michaela Stará a Gabrielle Green. Poražené vedla s 15 body Petra Záplatová, ta se ale v závěru prodloužení vyfaulovala.

Dušan Medvecký (trenér KP Brno): „Utkání jsme špatně začali, hráčky, které přišly z lavičky, nicméně přinesly novou energii, dokázali jsme se dostat zpátky do zápasu. Udrželi jsme koncentraci po 40 minut, neprohráli jsme o dvacet třetí čtvrtinu, jak je naším zvykem, a měli jsme vyhrát v základní hrací době. Kdyby Green dala jednoduchý dvojtakt, tak jsme nemuseli jít do prodloužení.“

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): „Já k tomu můžu řict jedinou věc. My si to prohráli sami. V obranné fázi jsme neudělali příliš chyb, věděli jsme, co od KP očekávat, problém je, že jsme míč hodili devětadvacetkrát KP do ruky a oni z toho vytěžili 28 bodů. Ve druhém poločase jsme se navíc začali trápit v útoku, z hráček trochu padala zodpovědnost a útoky nám končily velmi krkolomně.“