Drama na Slavii a Trutnov až v závěru

16.11.2015 - red
počet přečtení: 1358
vytvořeno 16.11.2015, upraveno 16.11.2015

ECHO 11. KOLA BONVER ŽBL Všech deset prvních soupeřů v sezoně už zvládly složit hráčky DSK Basketball Nymburk, jež v jedenáctém dějství Bonver ŽBL nedaly šanci Ostravě. Velkým rozdílem končil i pražský duel VŠ se ZVVZ USK, brněnské derby mezi Valosunem a Žabinami a stejně tak i střet mezi U19 Chance a Hradcem Králové. Naopak až do dramatické koncovky se šlo v pražském Edenu v bitvě Slavie se Slovankou a Karu Trutnov doma velmi dlouho tlačily ke zdi výbojné karlovarské hráčky.

VŠ Praha - ZVVZ USK Praha 37-104
Nejvíc bodů: Pohunková 13 - Petrovič 24, Hanušová 16, Kateřina Elhotová 15, Burgrová 12, Vaughn 11

Už v pátek 13. otevřel poslední kolo před reprezentační pauzou duel sesterských týmů z Královky. Rozjeté hráčky ZVVZ USK Praha, které se po návratu Sonji Petrovič do sestavy dostaly na vítěznou vlnu i v Eurolize, splnily roli favoritek do posledního puntíku. Domácí sestava decimovaná zraněními čítala pouze osm hráček. Obhájkyně titulu dominovaly po celých 40 minut a za zmínku stojí především neuvěřitelná šňůra 32-0, kterou zaznamenaly od poloviny první do poloviny druhé čtvrtiny.

Ivan Beneš (kouč VŠ Praha): "Jasné vítězství favorita. My jsme udrželi krok prvních pět minut utkání. Potom jsme podlehli vytažené a důrazné obraně. Ve druhém poločase jsme zvedli hlavu, nicméně výsledek není tolik důležitý. Myslím, že z toho holky měly pocit, že hrály proti jednomu z nejlepších týmů v Evropě a proti vynikajícím hráčkám a to bylo nakonec to pozitivní. Věřím, že se to přenese do tréninku, že viděli proti sobě hráčky takových kvalit a budou chtít být jako ony a že budeme mít chuť do další práce."
Jiří Bárta (asistent ZVVZ USK Praha): "Snaživý výkon mladých hráček z VŠ Praha. Byla vidět síla herní vyspělosti našeho týmu, hlavně hráček v podkošovém prostoru. Střelba byla výrazně lepší na naší straně."

BA Karlovy Vary - Kara Trutnov 52-61
Nejvíc bodů: Reisingerová 15, Kušlitová 14 - Russell 14, Pazderová 13, Fall 12

Trutnovské basketbalisty nejezdily do západočeského lázeňského město zrovna rády. Vždyť vítězství zde naposledy slavily v roce 2011. Po letošku se mohou jejich pocity otočit. A to hráčky Kary čelily týmu, který je příjemným překvapením letošního ročníku. Zápas to nebyl příliš ofenzivní. Za vše hovoří stav první čtvrtiny, která skončila v poměru 10-6. Během té druhé Trutnov v sestavě i s uzdravenou Russel převrátil skore na svou stranu. Karlovy Vary ale nedaly kůži zadarmo a ještě pět minut před koncem ztrácely pouze jeden bod. Za zbylý čas ale stihly pouze dva body.

DSK Basketball Nymburk - SBŠ Ostrava 86-67
Nejvíc bodů: Huňková 14, Bortelová 13, Kuster 12, Šikšniuté a Taylor po 11 - Young 22, Vojtíková 15, Dušanič 13

Hráčky Nymburka přišly v posledním zápase Eurocupu o svojí letošní neporazitelnost, a tak se na vítěznou vlnu chtěly vrátit hned při první příležitosti v Bonver ŽBL. Los jim k tomu přiřkl soupeře z opačného pólu tabulky. Ostrava k Labi přijela už i se svou nejlepší střelkyní Vee Young, ale ani to jí nepomohlo k úspěchu. Na ten mohly hostující hráčky zapomenout prakticky po začátku utkání. Nymburk pravidelně navyšoval svůj náskok, který se v průběhu utkání vyšplhal až na 36 bodů. Domácí trenér dal navíc všem hráčkám kromě Šípové, která k zápasu nenastoupila, možnost pobýt na hřišti nejméně 12 minut. Ušetřil tak důležité síly na další evropský souboj.

Valosun KP Brno - BK Žabiny Brno 82-51
Nejvíc bodů: Šujanová 19, Adamcová 14, Kopecká 13, Sanford 11, Mrhálková 10 - Vučurovič 20

Souboj o královny Brna pro sebe rozhodly jednoznačně hráčky Valosunu, a to vždy v sudých čtvrtinách. V nich si útok Žabin vybral vždy pětiminutovou pauzu a to byla šance pro letošního účastníka Eurocupu, aby svůj náskok výrazně navýšil. Zatímco v domácím dresu se našla hned pětice dvojciferných střelkyň, u Žabin této mety dosáhla pouze Vučurovič, která ke svým 20 bodům přidala i 12 doskoků, ale nic z toho nepomohlo hostujícím Žabinám k lepšímu výsledku. Domácí hráčky kralovaly v podkošovém prostoru, když 50 z 82 bodů padlo právě z "bedny".

BLK Slavia Praha - Slovanka MB 84-82
Nejvíc bodů: Tesaříková 23, Johnson 17, Vaughn 15, Beronja 11, Johnová 10 - Minarovičová a Vorlová po 20, Gobeljič 14, Brajkovič a Harapesová po 10

Velmi vyrovnaný zápas byl k vidění v pražském Edenu. Hostující Slovanka odehrála dobrou partii s favorizovanou Slavií, ve které jí k vítězství chybělo pár vteřin. Po vyrovnaném průběhu, ve kterém si nejvyšší vedení vypracovaly domácí – o 11 bodů v prvním poločase, se Slovanka 56 sekund před koncem po koši Minarovičové ujala vedení o tři body, to ale o 11 vteřin později smazala trojkou Beronja, a když Warner nedala koš, rozhodla o osudu utkání pět vteřin před koncem Hana Nezdařilová. Domácím tradičně zahrála dobře cizinecká legie, ale ústřední střelkyní tentokrát byla Tesaříková. To u hostů shodných 20 bodů zapsaly Vorlová a Minarovičová.

U19 Chance - Sokol ZVUS Hradec Králové 50-98
Nejvíc bodů: Musilová 13, Gaislerová 12 - Kaňuková 17, Zavázalová 15, Stará 14, Křížová 12, Andělová 11

Stylem start-cíl ovládly utkání ve Strakonicích Hradecké lvice. Ty domácím povolily první koš až po více než pěti minutách. Trenérka Ptáčková tak mohla dát větší porci minut i hráčkám z lavičky. Ty se jí pak odvděčily body, které zaznamenala každá z nich. Znamená to, že své první dva body v Bonver ŽBL zapsala i Tereza Zítková. Lavička hostí se tak postarala téměř o polovinu bodů vítězek.

Jiří Johanes (asistent U19 Chance): "Vůbec jsme nezachytili začátek. Hradec byl nažhavený a úplně jinak připravený na zápas než my. Z toho se pak těžko povstává, chvílemi to v prvním poločase z jeho strany byla exhibice. Po změně stran jsme přitlačili, začali jsme lépe bránit a hra se maličko srovnala. Bylo to však ovlivněné tím rozdílem ze začátku, kdy nás dostala dolů agresivita a tvrdost soupeřek."
Romana Ptáčková (trenérka Sokol ZVUS Hradec Králové): "Jsem ráda, že jsme po delší době měly klidnější utkání a prostor mohly dostat i další hráčky, které nemají takovou minutáž. S prvním poločasem jsem byla spokojená, s tím druhým už to v obraně bylo horší. Bylo vidět, že je rozhodnuto a opravdu jsme ubraly."