Dali vše, co měli, ale snění skončilo

08.07.2016 - red
počet přečtení: 1616
vytvořeno 08.07.2016, upraveno 09.07.2016

ECHO ČESKÉHO SEMIFINÁLE O RIO Zázrak se nestal, přesto český tým dával favorizovaným Srbům po nějméně 28 minut, po nichž stále ztrácel jen 9 bodů, velký boj. Semifnále olympijského kvalifikačního turnaje však v hučící bělehradské Kombank aréně nakonec prohrál 96-72 a s turnajem se tak loučí. Srbové si to v sobotu večer rozdají o postup do Ria s Portorikem, jejž už porazili v úvodním utkání skupiny.

První poločas (45-36) hodně poznamenaly české přihrávkové ztráty (Schilb i Satoranský po 3, tým celkem 9), z nichž rezultovaly brejkové body Srbů, kteří se navíc enormní aktivitou na útočném doskoku, o nějž se starala i křídla, dostávali k řadě laciných bodů. Jejich rozehru navíc hodně obstarával magický driblér Bogdanovič, který se sám, nebo po clonách dostával k dobrým zakončením a brzy nastřádal 8 bodů.

Pod košem poddimenzovaní lvi si museli proti domácím obrům vypomáhat a otevírali tak volné trojkové pozice, které však domácí do půle příliš nevyužívali. Jejich poločasová bilance 12/3 navíc zaostala za tou českou (13/5).

Lvi, do jejichž útoků se z nezaplněných tribun ozýval mohutný hvízdot, se od prvních minut snažili hledat Veselého, jejž však soupeři často a důrazně odstavovali ze hry, a to i za pomocí řady faulů. Český centr i tak stihl několik zárazů plus složitý nájezd s faulem a do půle zapsal 9 bodů, což byl druhý největší příspěvek po Satoranském (10), který si - zdvojován při nájezdech – musel brát i trojky (2/2, dvojky 7/2). Aby si aspoň trochu odfoukl při tom, jak se na něm točili obránci Srbů, ve druhé čtvrtině přebíral vyvážení míčů Welsch a budoucí Wizard zahajoval útoky mimo balon.

Česi se postupně stále víc drali za útočným doskokem (do půle 7 a celkově do poločasu remíza 18-18), Veselý se snažil vypichovat každý poblíž letící míč a lvům se tak podařilo nepustit domácí dál než do 12bodového vedení. Navíc je mohlo těšit, že křídlo Kalinič a power forward Birčevič (oba hráči základu) měli už do půle 3 fauly. Navíc další základní dlouhý Jokič z Denveru měl už v 7. minutě 2 fauly. I tak ale už do půle nasbíral 14 bodů, podpořen tuctem Bogdanoviče.

Čechům ve druhé čtvrtině přinesla dílčí úspěch a snížení na 26-20 zóna, ale přihrávkové ztráty opět pomohly do sedla domácím, kteří se i dál mohli opírat o zhruba 10bodový náskok.

Klíčová fáze utkání nastala v úvodu druhé půle, kdy rozehrávač Teodosič nejdřív trefil jednu trojku, vzápětí – když moderátor utkání začal rozezpívávat publikum – přidal další a na parádní trojku Bendy z rohu pak odpověděl nájezdem a další trojbombou, ač bránící Pumprla stál přímo před ním. V mžiku se dostal ze 2 až na 13 bodů a za stavu 56-41 už po 23 minutách nasměroval svůj tým za vítězstvím. Srbové nasázeli ve třetí čtvrtině do české obruče 6 trojek a lvi, kteří v ní poprvé faulovali v sedmé minutě, proti rozjetému soupeři v obraně prakticky neměli od koho vypomáhat.

Čechům se ještě zejména díky šňůře 7-0 povedlo jednou snížit na 9 bodů, ale téměř každou chybu trestající Srbové, kteří měli po 30 minutách i stoprocentní šestky (12/12), pak další vlnou odskočili definitivně.

Ve čtvrté čtvrtině pak v zápase nejvíc rozbouřili arénu (12800 diváků včetně početných zástupů Čechů) akcí, kdy si poslali dvě zadovky za sebou, a byť Auda nedovolil svým faulem koš, hlediště vzápětí bouřilo hromovým „Sr-bi-ja! Sr-bi-ja!“ Náskok strojově hrajících domácích pak překročil i hranu 20 bodů, ale inkasované stovce se Čechům už podařilo zabránit.

Lvi se soupeři vyrovnali na doskoku (včetně útočného) i v bodech laviček (39-36), ale dvakrát více ztráceli (8-15), o 11 bodů zaostali z trestné linie a o 10 zpod koše. Top skórerem týmu byl 37 minut hrající Satoranský (14+7 doskoků, 7 asistencí a 2 zisky), následován Veselým (12+8F+), Audou (10) a Welschem (10+5 asistencí). Srby táhli Bogdanovič (21), Jokič (19), Teodosič (16) a Raduljica (12).