Češkám v první přípravě chyběly body

28.05.2021 - red
počet přečtení: 400
vytvořeno 28.05.2021, upraveno 28.05.2021

ECHO PŘÍPRAVY LVIC Reprezentace žen dnes v Praze na Královce odstartovala přípravu na blížící se EuroBasket. Po dvou týdnech kondiční a částečně herní přípravy přišel na řadu první mezinárodní zápas. Do Prahy k němu přicestovala reprezentace Švédska, na kterou nemá tým trenéra Svitka dobré vzpomínky z posledního evropského šampionátu. Tehdy Seveřanky přehrály lvice vyšším rozdílem než 11 bodů a právě na úkor Češek tím postoupily do vyřazovacích bojů.

Ani dnes to nedopadlo o mnoho lépe, když Češky padly 50-62. Trápily se zejména střelecky, když z trojek zaostaly 2 ku 10. Jedinou dvojcifernou střelkyní byla Reisingerová (11), 9 bodů přidala Hanušová a 8 Březinová. Za soupeře se činily především sestry Eldebrinkovy, jež se složily na 34 bodů.

Úvodní nepřesnosti vystřídala na švédské straně zpřesněná muška. Většina bodů soupeřek nesla podpis Eldebrink. Zkušená švédská dvojčata české defenzivě zatápěla nejvíce.

Lvice na sílu z perimetru odpovídaly nejčastěji podkošovou produkcí. Hanušová s Reisingerovou často zakončovaly české útoky. Zatímco Lvice se bez rozehrávaček, které odtáhly celou kvalifikaci, na útočné polovině hledaly, Švédská ofenziva získávala na síle. Naopak na českém koši byl snad nějaký poklop, protože ani vyhlášené střelkyně nemohly najít svou mušku. Až na konci předposlední minuty prvního poločasu protrhla svou střeleckou smůlu Kateřina Elhotová.

Střelecké procitnutí se do druhé půle nekonalo. O přestávce ale zvlhl střelecký i Švédkám, a tak se oba celky místo bodových dostihů předháněly v ofenzivních nepřesnostech. Třetí faul Julie Reisingerové nadělal další starosti českému trenérskému týmu. Na konci třetí čtvrtiny si svou premiéru v seniorském národním týmu připsala Eliška Hamzová.

Češky si musely na první úspěšnou trojku počkat až do poloviny závěrečné čtvrtiny a celkově na dvaadvacátou střelu v pořadí. Trefila se Kateřina Elhotová a vzápětí po ní kapitánka Romana Hejdová. Lvice se přiblížily na osm bodů, ale soupeřky se během oddechového času uklidnily a znovu domácím hráčkám odskočily. Svůj náskok si už do konce pohlídaly.

Štefan Svitek (trenér českého týmu): „Udělali jsme hodně chyb a měli špatnou úspěšnost střelby. Bylo tam hodně nasazení z naší strany, ale i v obraně jsme udělali spoustu školáckých chyb a soupeř nás snadno přehrával. Máme hodně na čem pracovat. To, že jsme se netrefili zpoza trojky, to se stane, ale přeci jen je to pořád reprezentace, tak by člověk chtěl, abychom dávaly alespoň dvojtakty s větší úspěšností. Soupeř podobné šance proměňoval, někdy i s kontaktem, což my jsme nedokázali. Musíme si zvyknout, že se hraje tvrdě a agresivně. Když se daří v útoku, tak i v obraně se chce hráčkám víc, tady to bylo vidět. Takové trápení v útoku na morálce nepřidá.“

Julia Reisingerová: „Hodnocení bude složité. Byl to těžký zápas jak týmově, tak pro všechny individuálně. Musíme se vzpamatovat a zkusit zítra odehrát něco lepšího než dnes. Nemůžeme se vymlouvat na to, že jsme tolik netrénovaly v haly, dnešní výkon byl z jiných důvodů. Měly jsme spolu málo tréninků, pořád řešíme malá zranění, chybí nám Vory, tak snad si to sedne. S Fridou Eldebrinkovou jsme se nehecovaly, jakmile jsme na hřišti v jiných dresech, tak jsme soupeřky. Jsem ráda, že se jí dařilo, ale zítra ať si dá volno (smích). Musíme se dnes zamyslet, co jsme udělaly špatně a zítra to zlepšit.“