Bělorusky ničily doskokem

05.06.2021 - red
počet přečtení: 754
vytvořeno 05.06.2021, upraveno 05.06.2021

ECHO ČTVRTÉ PŘÍPRAVY LVIC Druhý běloruský test dopadl pro lvice podstatně hůř než ten první, když v další přípravě nenavázaly na 12bodovou výhru z předešlého dne, a na pražské Královce se stejným soupeřem padly 54-57. Bělorusky sice hodně ztrácely (26, Češky jen 10), ale dominovaly na doskoku (47 ku 28) a v trojkách (7 ku 4). Lvice měly jen dvě výraznější střelkyně ve zkušených křídelnicích Elhotové (22) a Hejdové (10).

Bělorusky nastoupily do druhého vzájemného zápasu v mnohem lepším rozpoložení. Když jim ze tří prvních střel za tři body všechny spadly do koše, uklidnily se. Českou obranu přehrávaly na všech postech. Pokud chtěla defenziva lvic zamezit dalším tříbodovým pokusům, dohrávaly akce precizně do podkošového prostoru, kde už si jejich pivotky s českou obranou poradily.

Trpěla tím i ofenziva Češek, kde se jen stěží dařilo opakovat kombinace z prvního duelu. Trenér Svitek se ve druhé desetiminutovce snažil běloruský útok zastavit zónovou obranou. Defenzivní zbraň zafungovala, i když nijak neoslabila běloruskou dominanci na doskoku. Pod druhým košem však ke zteči zavelela Kateřina Elhotová, která byla prakticky jedinou výraznější českou střelkyní při snaze smazat běloruský náskok.

To, co Češky pracně smazaly, si ale soupeřky rychle vzaly zpět. Lvice po změně stran nemohly najít střelkyni. Elhotové nedala dýchat Likhtarovič, přesto to byla právě česká křídelnice, která se až do šesté minuty třetí čtvrtiny postarala o všechny body domácích. Také Bělorusky sáhly k zónové obraně. Elhotovou střelecky podpořila Brabencová, ale i tak si soupeřky držely náskok kolem pěti bodů.

Když Elhotová košem s faulem a následným trestným hodem snížila na rozdíl dvou bodů, mohl to být tolik potřebný impuls pro svěřenkyně trenéra Svitka. Jenže Bělorusky hned z protiútoku odpověděly trojkou a výrazně tak otupily český nápor. Dvě minuty před koncem Hejdová snížila trojkou na rozdíl čtyř bodů, ale následný útok se Češkám nepovedl. Lvice ubránily a 35 sekund před koncem Reisingerová dostala domácí na dostřel.

Bělorusky si vzaly oddechový čas a po něm Bentley trojkou přes zvednutou ruku Březinové trefila trojku. Dlouhá dvojka Elhotové už přišla pozdě. Bělorusky sice míč ztratily, ale nadějná předlouhá trojka Reisingerové už do koše nespadla.

Štefan Svitek: ”Hrajeme ve vlnách, máme dobré a slabé fáze. Dnes to bylo od některých děvčat velmi slabé, v podstatě ničím nepřispěla. A to mě mrzí. Že je někdo v seniorské reprezentaci, postaví se na hřiště a tam neodevzdá všechno a dělá velké individuální chyby. Že se vypracuje dobrá střela, která se netrefí, to je součástí hry, ale my někdy děláme takové kiksy v obraně. Přesto jsme dostali jen 57 bodů a dřeli jsme, ale vždy se tam nějaká chybička vloudí.  A v útoku to kromě těch dvou vítězných zápasů bylo podobné. Dřeme tam, ale v prvním zápase se Švédkami, ani dnes jsme neměli dobrou střelbu, a proto jsme nevyhráli. S tím se pak těžko vyhrává, nedá se totiž všechno ubránit. V úspěšnosti střelby vidím náš největší problém.”

Kateřina Elhotová: ”Ve srovnání s dneškem mi přišlo, že včera byly soupeřky bez chuti hrát, takové rozlétané. Dnes už vypadaly sehraněji a systematičtěji v obraně. Neměly jsme tam prakticky žádnou volnou pozici. Každý náběh do střelby byl náročný a hodně jsme se na to nadřely. Věřím ale, že v útoku už jsme pochopily, že si musíme vyhovět v tom, abychom si počkaly na clonu, aby se odehrálo to, co má, a získaly jsme na útok prostor. Když si na tu clonu nepočkáme, tak ta výhoda tam pak není. Zápas od zápasu se to ale lepší. Celkově se zvedá souhra a komunikace, řekli jsme si, že se nikdo na nikoho nebude zlobit, ale musíme se řídit tím, co je v těch clonách potřeba zahrát, protože jsme tam kolikrát dvě hráčky na jedné, a vypadá to pak neučesaně.”