Balvín se rozhodl pohnout ledy

26.06.2019 - red
počet přečtení: 343
vytvořeno 26.06.2019, upraveno 26.06.2019

UNIKÁTNÍ KLINIKA Reprezentační centr Ondřej Balvín, 217 vysoký obr, který má v letošní sezoně za sebou v dresu Gran Canarie i první euroligovou sezonu, se vydal na novou dráhu. Už tuto neděli uspořádá na pražské Folimance speciální kliniku zaměřenou na basketbalové čahouny. Využije k tomu své už celkem rozsáhlé evropské zkušenosti nebo štaci v Letní lize NBA.

„Už pár let zpátky jsme nad tím přemýšlel, ale neměl jsem zatím možnost to organizačně

zvládnout, navíc jsem přes léto nebýval v Česku. Rozhodl jsem se ale, že letos svůj program změním. Dohodli jsme se s mým agentem Phillipem Parunem, že se spojíme s ČBF a zorganizujeme kliniku pro trenéry,“ popisuje detaily vzniku „Dne s Ondřejem Balvínem“ sám hlavní protagonista.

Podle svých slov na všech frontách vnímá, že se pivotům nevěnuje tolik pozornosti, kolik by si zasloužili. „Myslím, že to je problém po celém světě. Neexistuje dost lidí, kteří by rozuměli práci pivotů, pohybu pod košem a různým drilům, které by měli dělat. To je věc, na kterou by se měli trenéři zaměřit. V Česku si upřímně nevybavuju nikoho, o kom by se dalo říct, že je specialista na výchovu pivotů. Říkal jsem si, že se to pokusím změnit tímto způsobem a zaměřím se na hráče mezi 16 a 18 lety. To je klíčový věk, co se rozvoje dovedností týče.“

1737ZDU.jpg

Jednomu z nejlepších českých pivotů současnosti budou při jeho „učitelské“ premiéře sekundovat opravdu významná jména na mezinárodní basketbalové scéně. Žan Tabak (bývalý reprezentační pivot Chorvatska se zkušenostmi z NBA), Diego Ocampo a Jiří Zídek mladší jsou persony, jejichž poznatky by si čeští trenéři neměli nechat uniknout.

„Žan Tabak byl jedním z hlavních důvodů, proč jsem kdysi odešel do Sevilly. On je ten člověk, který mi ze začátku hrozně pomáhal. I tuto sezonu jsme byli v kontaktu, byl můj mentor. Je to člověk, který má ke mně po basketbalové stránce absolutně nejblíž. Hrozně si ho vážím,“ uvedl Balvín na adresu současného trenéra slovenské mužské reprezentace.

Také druhý odborný průvodce nedělní klinikou propojil své cesty s Balvínem při jeho prvním zahraničním angažmá. „Diego Ocampo je jedním z bývalých asistentů v Seville. On se soustředí hlavně na rozvoj mladých hráčů. Dělá teď trenéra v Barceloně B. Proto jsem ho tu chtěl mít. Má jinou perspektivu než Žan, ale rozumí tomu, co hráči potřebují. Dokáže jim poradit.“

A třetího parťáka ani není třeba představovat. „Jirka Zídek je mix staré a nové školy pro pivoty. Je nejznámější český pivot spolu s Honzou Veselým. Jako první Čech v NBA měl školu, kterou podědil po tátovi. A jako bývalý hráč má také co předat,“ slibuje si Balvín.

„Nejdůležitější bude sednout si s trenéry, zjistit, jaký mají názor na rozvoj českého basketbalu, hlavně pak toho mládežnického. To je asi náš největší celkový problém. Jsme schopni konkurovat v U16, ale pak už je to horší. Já jsem byl v první generaci, která v U16 získala stříbro. V U18 a U20 už ale nejsme konkurenceschopní. Myslím, že to je problém rozvoje hráčů mezi 16. a 18. rokem,“ analyzuje reprezentační pivot.

Balvín proto nabízí řešení, jehož prvním krokem by měla být právě poslední červnová neděle. „Pokud budou mít zájem, chtěl bych z toho udělat celoroční projekt pro trenéry a zaměřit se na výchovu mladých koučů. Mám přístup k trenérům ve Španělsku, což je nejlepší škola na světě. Oni jsou schopní vychovávat talenty. Není to o tom, jestli mají o několik desítek milionů obyvatel víc, ale jak jsou schopní se hráčům věnovat.“

První návod dostanou 30. června ve dvou blocích (od 9 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin). Vstup na Folimanku mají všichni basketbaloví trenéři a zájemci zdarma.