7 průkopníků. Je tu online reprezentace!

09.11.2020 - red
počet přečtení: 507
vytvořeno 09.11.2020, upraveno 09.11.2020

AKTUÁLNĚ Nová doba přináší dosud netušené události, jež by se ještě nedávno podobaly záznamu ze sci-fi literatury. Jednou takovou je i vznik české reprezentace v ebasketbalu. I tady bude na hřišti pět hráčů, ovšem půjde o online hranou videohru na playstationu - populární NBA 2K21. Ovšem i v tomto formátu budou samozřejmě potřeba živé bytosti, které své avatary na hřišti budou řídit pomocí ovladačů. V případě českého národního týmu to bude sedmička průkopníků ve složení Pavel Kovář, Vladimír Svojanovský, David Bálek, Jan Balko, David Řánek, Václav Podivín a kapitán David Navrátil. Už za měsíc, přesně 12. a 13. prosince, čeká tuhle e-skvadru lvů první velký mezinárodní turnaj FIBA Esports Open II, pořádaný mezinárodní basketbalovou federací.

Esport je v poslední době nebývale rychle rostoucí odvětví, v němž se začínají točit ohromné peníze, a jež přitahuje stále větší pozornost zejména mladé generace. Právě na tuto vlnu se rozhodla nasednout i federace FIBA a první projekty na tomto poli začal chystat i CZ Basketball.

„Cítíme, že esport si ve světě získává čím dál větší popularitu a my v tomto ohledu nechceme zaspat. Basketbal má jednu ohromnou výhodu. Patří mezi sporty, jenž mají celosvětově rozšířenou i svou elektronickou verzi díky NBA 2K. Možná se může zdát, že začít rovnou skládáním reprezentačního celku je nestandardní, když ale přišla nabídka od FIBA zúčastnit se mezinárodního turnaje, bylo nám hned jasné, že se chceme zapojit. Je to první krok k rozvoji ebasketbalového prostředí v Česku za strany CZ BASKETBALL,“ uvedl marketingový ředitel CZ Basketball Martin Peterka.

2448ZGU.png

„Cítím se být hrdý na to, že budu moct reprezentovat naši zemi ve hře, která mě baví, ať už jde o reálný basketbal, nebo o ten virtuální,“ prohlásil před turnajem 18letý kapitán David Navrátil, který v národním týmu zastane pozici křídla, případně rozehrávače.

Hře NBA 2K se věnuje dva roky, „živý“ basketbal hraje ještě o tři roky déle. „Přemluvil mě k tomu můj nejlepší kamarád, mě to strašně chytlo a od té doby basketem žiju. Myslím, že i akce, jako je tahle, jeho popularitě pomáhají, takže i tenhle mezinárodní turnaj určitě pomůže rozvoji e-sportu u nás,“ soudí.

FIBA Esports Open II navazuje na úspěšný pilotní turnaj konaný letos v červnu, jehož evropskou větev ovládli Italové. „První turnaj byl pro nás zásadním milníkem. Stále rostoucí zájem národních federací je pro FIBA motivací esport dále rozvíjet a ze druhého vydání turnaje jsme už teď nadšení,“ uvedl generální sekretář světové federace FIBA Andreas Zagklis.

Ve druhé edici Esports Open se startovní pole rozrostlo už na dvojnásobný počet 38 týmů, rozdělených do šesti konferencí. Ta nejpočetnější – evropská – čítá 18 celků, rozdělených do dvou skupin po pěti celcích a do dvou po čtyřech družstvech. V jedné z nich budou i Češi, a to se Švýcary, Portugalci a Španěly.

2449ODR.png

Hráčům (či hráčkám, neboť pohlavím nebyly týmy omezeny) musí být alespoň 16 let, musí být občany svých zemí a mít individuální rating nejméně 95. Používanou platformou pro turnaj bude Pro-AM mód, přičemž jeden hráč bude ovládat pouze svého avatara ve hře a nikoli celou pětici. Každý tým bude mít na sobě dresy ve stylu „živého“ národního týmu, zápasy budou produkovány z produkčního centra FIBA v lotyšské Rize a sledovat je bude možné live – i s anglickým komentářem - na jejích profilech na Facebooku, Twitchi a YouTube.

Jednotlivé konference se budou hrát v těchto termínech - Afrika, Střední východ a Jihovýchodní Asie už 14. a 15. listopadu, Evropa 12. a 13. prosince a Severní + Střední Amerika a Jižní Amerika 19. a 20. prosince. Vzhledem k časovým rozdílům a logistickým komplikacím s internetovým připojením se turnaj uskuteční jen v rámci každé konference, tedy bez duelů o konečného světového vítěze, přičemž v Evropě z každé skupiny budou vždy první dva postupovat do čtvrtfinále play-off. První dvě kola play-off se budou hrát na jeden zápas, finále na dvě vítězství.

Více informací můžete najít na webu akce www.fiba.basketball/esports/open2/2020.

„Od turnaje očekávám novou zkušenost a velkou výzvu. Je to pro mě pocta a čest reprezentovat Českou republiku, i v této „virtuální“ podobě. Díky této akci by se mohl basket dostat ještě o trochu víc do povědomí lidí, zvlášť v dnešní době,“ myslí si 33letý rozehrávač či křídlo nového národního týmu Vladimír Svojanovský, který NBA 2K hraje tři roky.

Živý basketbal, který pro něj vždy byl a stále je sportovní jedničkou, provozoval od pěti do 26 let. Vyzkoušel si dokonce i reprezentaci kadetů. „Dostal jsem se tehdy do užšího výběru. V mládeži jsem hrál ligu za Sokolov, Karlovy Vary a Spartu, se kterou jsem si zahrál i dorosteneckou extraligu.“

Centrem e-lvů bude Pavel Kovář, který se basketbalu věnoval až do svého úrazu ve 24 letech. „Hrál jsem dorosteneckou ligu za Sokolov a poté druhou ligu mužů. Od dětství byl basket vždy na prvním místě a nezměnilo se to ani po úrazu. Bohužel z aktivního baskeťáka jsem se stal už „jen“ divákem a fanouškem. Mým snem bylo vždy nastoupit ne v NBA, ale v české NBL, nebo hrát za národní mužstvo. Proto jsem teď šťastný, že můžu reprezentovat svůj srdcový sport v této podobě. Čekám, že proti nám nastoupí velmi kvalitní soupeři a my získáme první cenné zkušenosti,“ podotýká 35letý sportovec, který je nyní upoután na vozík, což mu však nebrání rozvíjet radu aktivit, včetně těch sportovních.
 


Vedle nyní ročního hraní NBA 2K pět let závodí na handbiku, z toho druhým rokem na nejvyšší úrovni. „Letošní zrušená sezona mi bohužel zhatila plán dostat se do reprezentace už v tomto roce. Chci se tak o to pokusit příští rok a ideálně hned jet závody Světového poháru a mistrovství světa. A moc rád bych se kvalifikoval i na paralympiádu 2024,“ ohlásil své velké plány.

Power forward národního e-týmu, 22letý David Bálek, má za sebou v dresu Kolína i 14 zápasů v NBL a hra pod bezednými koši byla odmalička součástí jeho bytí. V NBA 2K válí už tři roky, hraje prakticky denně a své zápasy navíc i streamuje. „Pevně věřím, že náš první turnaj hlavně otevře dveře dalším akcím v Česku a bude postupně přibývat lidí, kteří se NBA 2K věnují.“

O sedm let starší rozehrávač Jan Balko na NBA 2K přesedlal před šesti lety z fotbalové hry FIFA a hokejové NHL. „NBA mi přirostla k srdci nejvíc, což je zvláštní, protože od šesti let hraju fotbal a naopak basket jsem nikdy nehrál závodně. S partou jsme si ale často chodívali zaházet na koš za barákem. Na basket teď koukám vůbec nejvíc. Vše začalo rokem 2012 a sledováním neuvěřitelného LeBrona Jamese s Dwyanem Wadem a Chrisem Boshem v Miami.“

I nový reprezentační playmaker stejně jako Kovář doufá, že nový projekt dostane NBA a celý basketbal do většího povědomí, bude ještě víc medializovaný a bude jej hrát víc lidí. „Snad nám lidi budou fandit a roky poctivého hraní k něčemu budou,“ usmívá se.

Druhou osmnáctiletou mladou puškou celku je další power forward David Řánek, který je na šanci reprezentovat náležitě pyšný. Živý basket, stejně jako NBA 2K hraje už zhruba čtyři roky a oběma aktivitami je nadšený.

Stejnou dobu se videohře věnuje i rozehrávač Václav Podivín, pro nějž to bude první podobná turnajová zkušenost. „Řekl bych, že 2K u nás ještě není moc populární, tak jako v jiných zemích, a tohle ji třeba zviditelní,“ věří hráč, který si živý basket chodí zahrát zejména s přáteli. „Teď ale vlastně „vystřídám“ v reprezentaci svou sestřenici Kamilu Štěpánovou, která v národním týmu působila dlouho,“ směje se.