Triumf Jekatěrinburgu

18.04.2016 - red
počet přečtení: 769
vytvořeno 18.04.2016, upraveno 18.04.2016

Obhájkyně trofeje ZVVZ USK Praha se v istanbulském semifinále Euroligy nepotkaly s útočnou formou a v repríze loňského finále padly s hvězdným Jekatěrinburgem 72-78. Pražanky měly díky méně ztrátám (15-18) a více útočným doskokům (15-10) o 17 pokusů z pole víc, jenže zlomila je jen 37procentní úspěšnost (dvojky 51/21, trojky 24/7), navíc soupeř si pomohl šestkami (21/17 proti 13/9 USK). Před pouhými 500 diváky v aréně Fenerbahce ruský celek spustil účinnou ofenzivu přes pivotku Griner (19 bodů), na straně USK se nevydařily úvodní vstupy Elhotové a Petrovič (2 fauly po 8 minutách), tým se dopouštěl zbytečných ztrát a pod košem dostával i bloky. Pro USK kritických bylo posledních 6 minut 2. čtvrtiny, kdy se po 4 ztrátách týmu i chybách rozehrávačky Palau (nakonec 8 bodů, 8 asistencí a 6 doskoků) propadl z 20-21 na 20-33. I při ztrátách soupeře nic nevytěžil z brejků a jen 6 bodů do půle zaznamenal zpod koše. Útočné trápení pokračovalo i po změně stran, než se rozjela Petrovič, jež s power forwardkou Steinbergou spustila stíhací jízdu z 29-44 na 72-76 12 vteřin před koncem. Blíž už se v 7 hrající Pražanky nedostaly. Soupeř měl vždy po ruce trio dlouhých Griner, Meesseman (13+9 doskoků), Lyttle a především superstar Taurasi (21, trojky 11/5). A tak se ani nepoznal hluchý zápas obávané křídelnice Torrens (2 body, 6 ztrát). USK vedly Petrovič (21, ale i 5 ztrát), odvážná Steinberga (21+10 doskoků a 7F+) a pivotka Vaughn (10+7 doskoků). Ve vyrovnaném utkání o 3. místo USK podlehl (69-73, Vaughn 17, Kateřina Elhotová 16, Petrovič 14) v kulise 2678 fanoušků domácímu Fenerbahce, pro nějž koncovku rozhodla 22bodová Quigley. Ve druhém semifinále Orenburg zdolal Fenerbahce 74-68, ale ve finále před 1264 diváky už nestačil na Jekatěrinburg. Ten po celozápasovém dotahování triumfoval 72-69 (Taurasi 22 s trojkami 15/6, Lyttle 18+12 doskoků, Griner 12 – Bonner 26, McBride 20). MVP Final-4 Taurasi získala už svůj šestý titul. Její tým se raduje potřetí.