Souhrn 12. kola Mattoni NBL

12.11.2009 - Matěj Sýkora
počet přečtení: 2195
vytvořeno 12.11.2009, upraveno 12.11.2009

Mattoni NBL se překlopila do své druhé čtvrtiny a ani tentokrát neochudila své příznivce o výtečné basketbalové zážitky! Připomeňme si, jakých bylo šest zápasů 12.kola.

USK Praha - NH Ostrava     95:63
(27:10, 25:18, 25:20, 18:15)
V úterní předehrávce se očekávané drama o každou parketu Folimanky nekonalo. Jako by kouč Scalabroni pokropil před zápasem své svěřence živou vodou. Hráči USK už zase byli těmi agresivními a běhavými vysokoškoláky z minulých sezón... Oproti tomu basketbalisté Nové huti snad trávili chvíle před utkáním v horké vaně s pěnou a v ruce se šampaňským. Od úvodního rozskoku hráli jako omámení a z letargie se už neprobrali. Zejména "pražští" Američané byli k nezastavení: Ford + McKay v.s. Ostrava 57:63 (validita 77:62 !).
Nejlepší střelci: Ford 30 (13 doskoků), McKay 27 (9 doskoků, 5 asistencí), Klimeš 13 - Mitchell 13, Gniadek 11, Stuchlý 8
Trestné hody: 18/14 - 27/18
Trojky: 23/5 - 19/5
Doskoky: 31 - 17
Fauly: 22 - 13
Zisky / ztráty: 19/11 - 11/18
Názory trenérů po utkání:
Kenneth Scalabroni (USK): "Cítíme velkou úlevu, opakuji, velkou úlevu, že jsme získali dnešní vítězství. Očekávali jsme od soupeře mnohem těžší boj. Rozumím trenérovi soupeře, proti Kolínu zahráli velmi dobře, ale dnes jsme byli připraveni a soustředění."
Zdeněk Hummel (Ostrava): "Po utkání s Kolínem mne náš dnešní výkon nepříjemně překvapil. Jsem z toho zklamaný a stydím se za to."

BC Kolín - BK Děčín     80:94
(20:28, 19:17, 24:30, 17:19)
Diváci v Kolíně věřili, že forma jejich týmu se navrátí v čase nazpět do doby, kdy byla postrachem pro favority kalibru Nymburka, či Prostějova. Nestalo se tak. V polovině první čtvrtiny vedli hosté 15:2, Kolínští byli zoufalí. Pak se sice podařilo domácím vrátit do zápasu, když už to ale vypadalo, že by hráči trenéra Benačka skutečně mohli s Děčínem rovnocenně soupeřit, zkušení hosté opět zatlačili a znovu ve skóre odskočili. Nejlepším hráčem zápasu byl po zásluze vyhlášen LaVontay Fendeson (validita 29).
Nejlepší střelci: Platt 22, Smith 13, Zachrla 12 - Fenderson 26, Alič 16, Hatcher 12
Trestné hody: 20/15 - 22/14
Trojky: 25/7 - 23/6
Doskoky: 33 - 28
Fauly: 21 - 23
Zisky / ztráty: 4/16 - 11/10
Predrag Benaček (Kolín): "Gratuluji Děčínu k vítězství, hrál výborně. Měl vysokou úspěšnost střelby. Hráči soupeře potvrdili svoji kvalitu. Naši dva Američané na perimetru se už druhý zápas za sebou trápí. Nehrají dobře v útoku a pak ani v obraně. Na naší hře to je hodně vidět. Teď se musíme soustředit na další zápas."
Pavel Budínský (Děčín): "Chci pogratulovat svým hráčům k dobrému výkonu. Děkuji pěti věrným fanouškům, kteří nám vytvořili skvělou atmosféru. Ke Kolínu máme respekt. Víme, že umí zahrát na papírově lepší soupeře, když doma hodně potrápil Nymburk, zahrál dobře v Prostějově. O výsledku rozhodla 3. čtvrtina, kdy nás podržel Fenderson, který dal důležité koše."

Basketball Brno - Karma Basket Poděbrady     89:79
(16:23, 26:19, 22:18, 25:19)
Domácí rozhodli o svém triumfu vlastně až v druhé polovině poslední čtvrtiny, ve které soupeře jasně předčili. Úvod zápasu však patřil Poděbradům: hosté zvládli lépe první čtvrtinu a i po většinu druhého hracího období byli o nějaký ten bodík napřed. Brno postupně lázeňský náskok umazávalo a nakonec si připsalo důležitou výhru. Vítězný tým se opíral o bodovou produkci Štěpána Reinbergera a s pokorou vzhlížel k dirigentské hůlce rozehrávače Vrubla. V dresu Karmy byl lídrem Steve Castleberry (užitečnost 40), jehož by v podkošových soubojích dnes nezastavil snad ani nadpozemský Dwight Howard. Vyjmeme-li trio Castleberry, Thomas a Páleník (užitečnost dohromady 66), zbytek poděbradského celku si připsal celkovou validitu -6!
Nejlepší střelci: Reinberger 21 (trojky 7/5), Meno 13, Vrubl 12 - Castleberry 24 (19 doskoků!), Stria 16, Thomas 14

(27:16, 30:8, 30:12, 22:13)
Po shlédnutí tohoto duelu jsou všechny myši šťastné za své souboje s kočkami. Viděly totiž na vlastní oči, že to může být ještě horší... Nymburk jeho kompletní a v plné přípravě na Eurocup, Opava naopak přijela bez trojice opor. Bylo zřejmé, že to pro hosty nemůže skončit dobře. Trenér Katzurin, i přes kvapně narůstající rozdíl ve skóre, neustále své hráče nabádal k maximálnímu nasazení, z čehož resultovalo plných 35 (!) ztrát Opavy. Symbolickým bylo vyhlášení Pavla Pumply nejlepším hráčem utkání. Každopádně, pro oba celky zásadnější zápasy teprve přijdou.
Nejlepší střelci: Lewis 20, Ricci 12, Pumprla 11 - Šoška 16, Čarnecký 10, Cvek 9

(19:9, 14:22, 16:16, 15:19)
Vrcholná podívaná 12. kola se odehrála v Prostějově. Zápas dvou týmu, které spolu pravděpodobně budou bojovat o finále Mattoni NBL proti Nymburku, nebyl sice prototypem nádherného střetnutí s množstvím efektních kousků, nabídl však poctivou porci emocí a dramatickou koncovku. Nakonec se Miltře podařilo téměř na chlup oplatit Orlům porážku z domácí haly (tehdy Prostějov zvítězil 69:67). Tradiční podpory se domácím nedostalo od podkošového dua Chán-Landry, aktivitou naopak hýřil Eugene Lawrence, jehož báječné statistiky hyzdí pouze 6 ztracených míčů. Hosty střelecky táhla ikona Mattoni NBL Levell Sanders (ovšem nutno podotknout, že na 20 bodů potřebovala 16 střel) a agilní novopečený tatínek Corey Muirhead. Tím, kdo utlumil pivoty v modro-bílém byl David Šteffel. O vypjatosti utkání svědčí mizerná střelecká produktivita; domácí za tři body: 14/1, hosté za dva body: 46/18.
Nejlepší střelci: Lawrence 14 (10 doskoků, 6 asistencí), Chán 12, Landry a Šležas 8 - Sanders 20, Muirhead 16, Šteffel 13 (15 doskoků)

(12:14, 14:23, 12:28, 9:21)
Mezi fanoušky basketbalu se řešila otázka, zdali vůbec někdy v sezóně Vyšehrad vyhraje první čtvrtinu. Nechybělo mnoho a stalo se tak už v zápase s Pardubicemi! Hvězdami napěchovaný východočeský celek se s energicky hrajícími sokoly přetahoval téměř 15 minut (v téže minutě bylo skóre ještě 21:22). Pak již sice kvalita hostí začala dominovat, trenér Slowiak ale rozhodně čekal od svých hráčů odlišný výkon. Přestože konečný výsledek explicitně vypovídá o dominanci Pardubic, domácí předvedli slušný výkon. Když to vezmeme (so)kolem a (so)kolem, mohou zápas 12. kola považovat za jeden ze svých nejlepších v letošní sezóně.
Nejlepší střelci: Skořepa 18, Zídek 12, Kysela 10 - Arnold 17, Marek a Wright 12
Trestné hody: 11/8 - 24/16
Trojky: 13/5 - 20/6
Doskoky: 22 - 35
Fauly: 20 - 19
Zisky / ztráty: 5/19 - 7/8