Římské drama jako v Madison Square Garden

13.11.2009 - Redakce
počet přečtení: 1967
vytvořeno 13.11.2009, upraveno 13.11.2009

Atmosféru ala Madison Square Garden vytvořilo v očích kouče Lottomatiky přes pět tisíc fanoušků v římské aréně při strhujícím finiši euroligové bitvy s Maccabi. Přestože tým Nanda Gentileho nakonec v prodloužení podlehl 90-92, užíval si...

Atmosféru ala Madison Square Garden vytvořilo v očích kouče Lottomatiky přes pět tisíc fanoušků v římské aréně při strhujícím finiši euroligové bitvy s Maccabi. Přestože tým Nanda Gentileho nakonec v prodloužení podlehl 90-92, užíval si velkých ovací.

"Znamená to, že tuhle show lidi ocenili. Hlavně kvůli nim mě ta porážka mrzí," prohlásil Gentile po první prohře v soutěži.

Závěr čtvrtého hracího období byl soubojem trestných hodů. Když v koncovce Anderson, s 27 body lídr Maccabi, minul svou střelu zpod koše, faulovaný domácí Jaaber vzápětí proměnil jen jednu šestku, nicméně zvýšil na 73-70. To bylo 9 sekund před koncem. Anderson pak bleskurychle našel v rohu Wisniewskiho, který 1,9 vteřiny před sirénou trojkou srovnal.

V nastavení došlo na další drama. 22 vteřin do konce byl stav 90-90. Za dalších sedm vteřin byl faulovaný Eidson z Maccabi, který obě šestky proměnil. Zdvojený Jaaber pak svou trojku poslal mimo a hosté mohli slavit ve 4. kole třetí výhru.

Fantastickou přestřelku vidělo i 7200 lidí v aréně Olympiacosu. Tam domácí (3-1) těsně prohráli poločas s Efesem (1-3), aby poté prokázali, proč mají nejsilnější útok Euroligy. Ze stavu 52-61 se odrazili ke šňůře 24-8 a triumfu 105-90. Druhou půli vyhráli 59-42.

Vedl je po návratu do sestavy 23bodový a z pole stoprocentní pivot Bourousis. Domácí, lepší ve ztrátách v poměru 7-20, nemohli využít nejdražšího hráče kontinentu Childresse, a sice kvůli prasečí chřipce. Do hry vůbec nezasáhla ani letošní posila z NBA Von Wafer.

V zápase byl neuvěřitelný rozdíl ve faulech (20-32) a tím i v trestných hodech. Hosté je stříleli s bilancí 16/12 a domácí s 49/29! Hlavní podíl na tom měl poměrem 17/5 "superšestkař" Schortsanitis, kouč Giannakis přesto tvrdil, že se na čáře trestných hodů zlepšil.

"Olympiacos má skvělé hráče, ale největší rozdíl v zápase udělal Papaloukas. Když přijde na hřiště, diktuje rytmus hry a díky svému přehledu vytváří střelecké příležitosti pro spoluhráče. Přesně to dělal i s námi," musel soupeře pochválit Igor Rakočevič z Efesu.

Počtvrté ze čtyř zápasů se vyfauloval Jan Veselý z Partizanu (1-3). Před 8500 fanoušků ve stánku Lietuvos Rytas (3-1) jeho tým selhal ve třetí čtvrtce (7-22) a podlehl vysoko 56-78. České křídlo si připsalo za 28 minut 4 body z pěti střel z pole, 5 doskoků a 4 ztráty. Tým nabral hrozivých 23 ztrát, minul 11 šestek, trojky měl 11/2 a proměnil jen 18 střel z pole.

"Partizan se musel cítit nepříjemně proti naší tvrdé a přísně organizované obraně. Nebyli připraveni ani na náš útok," všiml si lídr domácích Martynas Gecevičius.

Nenápadně šplhá mezi euroligovou smetánku Chimki. Na půdě AJ Milano (1-3) přidalo už třetí výhru: 72-68. Z 11bodové ztráty se hosté dostali k výhře šňůrou 10-0 ze startu poslední části. Byli o moc lepší než domácí na čáře trestných hodů: 20/18 vs. 12/7. Nicméně soupeře nejvíc zničili z trojek. Bilance 25/14 vypadá neuvěřitelně a hlavní podíl na ní měli McCarty (5/4), Cabezas (4/3) a Dimitriev (5/3).

Byl to týden, kdy trojky vyhrály zápas několika týmům. A Chimki bylo snad největším extrémem. Vždyť za 40 minut si připsalo jen 6 úspěšných dvojek.