Dramatické finále WNBA přineslo titul Phoenixu

11.10.2009 - redakce
počet přečtení: 1955
vytvořeno 11.10.2009, upraveno 11.10.2009

Letošní finálová série WNBA svedla dohromady Phoenix a Indianu, tedy dva týmy, které dominovaly po celou sezonu svým konferencím...

Letošní finálová série WNBA svedla dohromady Phoenix a Indianu, tedy dva týmy, které dominovaly po celou sezonu svým konferencím. Svou kvalitu potvrdily i v play-off, které nabídlo dramatickou a po většinu času i velmi atraktivní podívanou, protože Indiana - pro někoho možná trochu překvapivě - přistoupila na extrémně útočný styl hry Phoenixu a dokázala se mu v něm vyrovnat.

Hned v prvním utkání finále padlo celkem 336 bodů, což je historický rekord ligy (120:116 pro Mercury v prodloužení), a i když se tomu další čtyři souboje nepřiblížily, ve třech z nich jeden z týmů dosáhl alespoň 90 bodů a čtvrtý skončil 86:85, což při formátu 4 krát 10 minut také není rozhodně málo.

Finále bylo také velmi damatické a jasně potvrdilo, proč oba týmy dělila po základní části jen jediná výhra. Oba jsou velmi houževnaté a nepodléhají panice za žádného stavu a okolností. První zápas rozhodlo až prodloužení, třetí skončil o jediný bod a v rozhodujícím pátém vedl šampion z Phoenixu ještě minutu před koncem o pouhé dva body.

Zájem fanoušků byl až nečekaně vysoký a po celý průběh série pochopitelně stoupal. Televizní sledovanost jasně předčila minulý rok a všech 5 zápasů dohromady navštívilo přímo v halách U.S.Airways Center a Conseco Fieldhouse celkem 82 018 diváků, což je historický rekord.

Poslední tři zápasy byly vyprodané, a i když ve Phoenixu k tomu přispěli hráči Suns Amare Stoudemire, Steve Nash a Grant Hill, kteří skoupili vstupenky do horních pater a rozdávali je zadarmo, v Indianě byly oba dva souboje, třetí a čtvrtý zápas, vyprodané bez jakékoli výpomoci. Oba navštívilo přes 18 000 diváků.

Nejužitečnější hráčkou, tedy MVP finále byla vyhlášena Diana Taurasi, která získala o něco dříve i cenu pro MVP základní části ligy. Získat tento individuální "double", tedy cenu MVP sezony i finále, se povedlo v historii WNBA jen jediné ženě - Cynthii Cooper v letech 1997 a 1998.

Taurasi dosáhla během pěti zápasů finále průměrů 20,4 bodu, 6,8 doskoku a 2,8 asistence na zápas, ale nutno říci, že se proti výborné obraně Tamiky Catchings jen velmi těžko prosazovala a její úspěšnost střelby nebyla nijak oslnivá.

Nejkonzistentnější hráčkou šampiona byla v každém případě Cappie Pondexter, která si zasloužila cenu MVP minimálně stejnou měrou. Dosáhla průměrů 20,8 bodu, 4,2 doskoku a 4,8 asistence na zápas a ukázala, proč si jí kouč Mercury Corey Gaines tak cení.

"Lidé se mě občas ptají, proč ji neustále říkám X-faktor," vysvětluje Gaines. "Je to proto, že nepotřebuje žádný systém, aby byla schopna střílet body. Když je zle, prostě dáme Cappie míč do rukou a jdeme jí z cesty. Má prostě dar a ten dar našemu týmu pomáhá..."

Cappie Pondexter nastřílela v pátém rozhodujícím utkání 24 bodů, přestože po úderu do oka musela dokonce na ošetření do šatny a svému týmu několik minut chyběla.

Phoenix využil svých zkušeností a dokázal zopakovat scénář z finále roku 2007, kdy také prohrával 1:2 na zápasy a přesto dovedl sérii do vítězného konce. Z onoho týmu zůstala v sestavě celá čtveřice základních opor: Taurasi, Pondexter, Australanka Penny Taylor a také pivotka Tangela Smith, která přispěla k výhře v rozhodujícím utkání letošního finále dvěma klíčovými trojkami.

Ke kvalitě letošního finále ovšem přispěla stejnou měrou také Indiana a Diana Taurasi nešetřila slovy chvály: "Nikdy jsem nehrála proti lepšímu týmu než je Indiana," prohlásila po pátém finále. "Houževnatý tým, který se nikdy nevzdává. Ale myslím, že my jsme byly stejně dobré a toho si na této sérii cením nejvíc..."

Finále WNBA 2009: Phoenix Mercury vs. Indiana Fever - 3:2 na zápasy

Phoenix - Indiana 120:116 po prodl. (1:0)