Ultimátní pochvala lvů od Popoviche

01.09.2019 - red
počet přečtení: 763
vytvořeno 01.09.2019, upraveno 01.09.2019

ECHO ČESKÉ LVÍ PREMIÉRY NA MS Centr Ondřej Balvín vystřihl úžasnou trefu z otočky, na světelné tabuli zasvítilo skore 11-7 pro jeho tým a napěchovaná šanghajská aréna hlasitým hučením dávala najevo údiv nad úvodním děním. Několik set českých fanoušků za oběma koši i leckde jinde prožívalo euforii po šňůře lvů 9-0, když už předtím si vybral svůj první timeout kouč USA Gregg Popovich. České tažení vedl najíždějící i pro míč si pod koš sbíhající Tomáš Satoranský a historicky první duel samostatné české reprezentace na světovém šampionátu nemohl mít o moc lepší start - a to i díky úvodnímu poměru faulů 0-4 v český prospěch.

Americké hvězdy z NBA, které měly v aréně až ráno před nedělní bitvou svůj první trénink, namnoze odcházely do šatny na předzápasoovu poradu už 50 až 60 minut před úvodním rozskokem, tedy po nijak dlouhém střeleckém rozehřívání, a až na výjimky si všechny plácaly (včetně asistenta Steva Kerra) přes hrazení s desítkami naklánějících se čínských i dalších fanoušků. Jako by je čekal jen nějaký poklidný zápas. Teď ale přední hráči z nejlepší ligy viděli, že budou muset zapnout na ještě vyšší obrátky.

A to se pod vedením těžko polapitelného a jen 185 vysokého playmakera Kemby Walkera také stalo. Americký lídr se od začátku bránil v NBA-souboji s Tomášem Satoranským, který se při 16 číslech výškové výhody přes svého soka dvakrát snažil hrát zády do koše. Ani jednou to nevyšlo, když Walker musel napínat všechny síly a bránit na hraně faulu. Už za ní se zdály být některé zákroky proti četným českým nájezdům, jenže na přelomu první a druhé části tyto situace častěji procházely a lvi tak marně hledali cestu k úspěšným zakončením.

„Při nájezdech nám bohužel někdy dělala atletičnost soupeřů problémy, bylo to někdy až na hraně faulu, ale tenhle „hand checking“ (ruce na těle útočníka) se v NBA hodně hraje a dost to měnilo naše střely,“ přiznal Tomáš Satoranský.

Češi na chvíli otestovali i zónovou obranu, nicméně tým USA obrátil i díky vlně českých ztrát z 11-7 na 11-17, když postupně začal přidávat do své hry celoplošný presink i větší úsilí na útočném doskoku. Satoranský po návratu do hry potřetí vyzkoušel hru zády, ale byl takřka sestřelen výpomocí pivota a pak už tým od této varianty ustoupil.

Stále agresivnější a v útoku také přesnější Američané postupně odskočili na 18-32, za protesty obdržel technickou chybu centr Balvín a lvům se zakončovalo hůř a hůř, přičemž jejich pasy hledaly stále častěji Satoranského, kterého ve druhé čtvrtce převzal defenzivní pes Smart, a lvi i pak těžili body především z účinných seběhů pod koš. To vše za stále hlasitějšího skandování českých fanoušků, z nichž sekce rodinných příslušníků v závěru utkání rozjela dokonce tradiční „Kdo neskáče, není Čech“.

Po poločase 29-43, v němž soupeři nedali téměř žádné brejkové situace a dovolili jen 2 útočné doskoky, se lvi ještě jednou dostali na úroveň 10 bodů rozdílu. Pak ale začal ze všech pozic úřadovat talentovaný skórer Mitchell a tým USA jištěný driblérsky famózním rozehrávačem Walkerem (MVP utkání podle vyjádření kouče Ginzburga i křídla Hrubana) si začal budovat vyšší vedení. Satoranský ve třetí čtvrtině už musel při chybějící týmové produkci do nájezdů častěji na vlastní pěst, velkým dunkem po své akci si vysloužil i ovace celé haly, ale i když mu některými složitými střelami začali pomáhat shodně 13bodoví Bohačík (navíc i 9 doskoků) s Hrubanem, americký vlak, drtící hru nájezdy 1 na 1 až do koše a uvolňující málo omylné střelce na oblouku, už nešel zastavit.

Při narůstání manka až ke 20 bodům bylo ale pro Čechy důležité zápas dohrát se ctí a nedopustit debakl o 30 nebo 40 bodů. A o to se hráči enormní bojovností i některými velkými trojkami postarali. V závěru si pak mohli vychutnat rozjetou mexickou vlnu v zaplněném 18tisícovém hledišti šanghajské arény.

„Já jsem od zápasu vlasně ani nic nečekal. Takováhle utkání jsou těžká na mentální přípravu. Myslím, že můžeme být ne spokojení, ale hrdí na to, jak jsme dnes bojovali. Chtěli jsme do toho jít hlava nehlava a už v první čtvrtině, stějně jako ve většině zápasu, jsme se nezalekli a bojovali až do konce. Američani ale samozřejmě ukázali svou individuální sílu a hráli dobře i týmově,“ pochválil svůj i soupeřův tým 17bodový top skórer Tomáš Satoranský (za 28 minut navíc i 6 asistencí), podle nějž lvi v útoku dobře sdíleli míč a měli i hodně volných střel. „Asi nejvíc ale můžeme být hrdí na obranu, kde jsme dobře přebírali clony a nedali soupeři nic úplně jednoduchého.“

Když skončil zápas, který Američané vyhráli 88-67, přišel 70letý majitel pěti prstenů za vítězství v NBA a nyní i kouč USA Gregg Popovich ke svému protějšku Ronenu Ginzburgovi a cosi mu chvíli povídal.

„Řekl jsem svému kolegovi, že jeho tým měl v útoku lepší exekuci než my. Kouč odvádí skvělou práci a Češi ukázali, jak se má hrát týmově, a dobře vědí, co v tomto typu turnajů přináší úspěch. I když prohráli, kouč by měl mít dobrý pocit z odvedené práce svého týmu a trvale dobré exekuce v útoku. A to jsem trenéru Ginzburgovi chtěl říct hned po utkání,“ pravil na tiskové konferenci Popovich.

A i když si vysloužil od svého trenéra naoko kritiku, že se místo hry věnuje sledování ostatního dění v aréně, vysekl guard Donovan Mitchell pro změnu pochvalu českým fanouškům. „Příznivci tady v Šanghaji nikdy nezklamou, tedy ne jen ti místní – i čeští fanoušci byli slyšet. Ač jejich tým prohrával, stále skandovali a i na tom je znát vášeň fanoušků, podporujících své národní týmy. A k tomu mám velký respekt.“

Popovichův minutově vyrovnaný tým, který střelecky táhli Mitchell (16), Barnes (14) a Walker (13 bodů za 18 minut), dvakrát méně ztrácel (7-15), byl se lvy rovně na doskoku (40-38, v útoku dokonce 7-9 pro Čechy a body z druhých šancí 2-14) a předčil je jen o dvě trojky (26/10 – 18/8). Jasně mu však patřily body zpod koše (44-28) a z brejků (15-0).

„Je dobře, že je tenhle zápas za námi a můžeme se soustředit na dvě utkání, kdy už půjde o postup. Určitě můžeme na prvním výkonu stavět, na bojovnosti i na obraně, ale skutečně to začíná až teď. Oba zbývající týmy jsou nesmírně nebezpečné a bude na nás, jak se na ně připravíme,“ podotkl Tomáš Satoranský.

„Obvykle když prohrajete zápas, jste zklamaní, ale my jsme narazili na nejlepší tým na světě. Řekl bych, že náš výkon byl dobrý, herní plán nám fungoval. Nechtěli jsme, aby soupeř měl útočné doskoky a brejkové akce, což se poměrně dařilo, ale nakonec to bylo o tom, že Američané skórovali ze situací 1 na 1 a z trojek. Z celkového pohledu jsem ovšem velmi spokojený s naším výkonem v obraně i útoku a doufám, že nám to pro příští podobné zápasy dodá sebevědomí,“ shnrul kouč Ginzburg, pro nějž byl vůbec nejdojemnějším momentem zápasu jeho úplný začátek.

„Když jsem sledoval atmosféru v hledišti i na hřišti, naplnilo mě to pýchou, že jsme tady a že můžeme hrát takový zápas.“