Nervozita Srbů a Vlade v euforii

04.07.2016 - red
počet přečtení: 1086
vytvořeno 05.07.2016, upraveno 05.07.2016

Z BĚLEHRADU O ZÁPASE MOŽNÝCH SOUPEŘŮ LVŮ Osmnáct minut kladli Portoričané favoritovi značný odpor a necelých 14 tisíc srbských fanoušků v Kombank aréně o sobě nedávalo příliš hlasitě vědět. Jen sem tam zaznělo nějaké sborové vzdychnutí při lepší akci anebo naopak při zabité tutovce. Většina diváků ale v duelu olympijské kvalifikace vypadala překvapeně z toho, že se domácím hrdinům nedaří soupeře zlomit…

Hned na začátku povstal ohnivější hráč z domácí lavičky během portorického útoku a už sudí gestikuloval technickou chybu. Klíčový centr Raduljica nabral brzy dva fauly a už po 12 minutách měl tři, načež svůj bídný zápas dokončil za rozhodnutého stavu čtvrtým a pátým faulem (stihl odehrát jen 6 minut!) na staru posledního dějství.

Brzké dva fauly nabral i ze střídačky naskakující playmaker Teodosič (Portoriko mu navíc dlouho dobře zavíralo cestu do koše), který hned začal nespokojeně mávat na sudí, a celý tým vykazoval řadu známek nervozity, což po zápase potvrdil i kouč Djordjevič.

Na straně Portorika, jež mělo za sebou jen týden společné přípravy, zahájili slibně rozehrávači Barea (Dallas Mavericks) a Arroyo (odchází z Barcelony), kteří do půle strávili na hřišti i dost času spolu. Arroyo vstoupil do zápasu několika kouzelnickými nájezdy a 6 body, ale od té doby už svou eskamotéřinu přeháněl a byl víc než posilou závažím svého týmu.

Srbové se podle Djordjeviče soustředili na oba malé guardy maximální měrou a agresivní obranou na míč se je snažili maximálně eliminovat, což postupem času začalo při jejich hodně individuální hře nést ovoce.

Ze stavu 30-31 po 15 minutách se pak domácí i díky dvěma trojkám odrazili zejména silnou závěrečnou dvouminutovkou k poločasovému trháku 41-31 (Portoriko 9 ztrát). A to ještě příliš nevyužívali k rychému přechodu velmi vláčného až pěšího pohybu směrem na vlastní polovinu obra Ramose.

Třetí čtvrtina pak přinesla definitvní rozhodnutí. Bogdanovič potáhl jeden nápor, exnymburský centr Vlade Štimac, který při problémech Raduljici dostal nebývalý 13minutový prostor, se postaral svou typickou euforickou hrou o další. Hledištěm se dokonce nechal vyhecovat k jedné původně nezamýšlené hře zády, ale momentálně přemotivovaný se dopustil ztráty.

Portoriko, které díky svým dlouhorukým „věžákům“ a chození pro odražené míče v útoku dokonce vyhrálo doskok (40-34), postupně odpadalo v obraně, což byla pražská informace o jeho hře ze strany kouče Mexika českému forwardu Pumprlovi. A Srbové se i díky tomu utrhli až na 20 bodů.

Ve čtvrté části ale povolili opratě a soupeř (už bez Barey s Arroyem) tažený silovými průniky Hollanda snížil nakonec až na 6 bodů (87-81), což byl také konečný výsledek.

Za už rozhodnutého stavu se na hřiště dostal i další ex-nymburský hráč, kdysi vysoko létající bývalý volejbalista Guillermo Diaz, který se za kouče Katzurina u Labe nejvíc „proslavil“ vánočním nenávratem do klubu.

V zápase hraném oboustranně na široké rotace Srbové dominovali zpod koše (50-28) a body z brejků i po řadě z 21 portorických ztrát (Srbové 15). Jejich top skórerem byl explozivní rozehrávač Nedovič (14), následován 12bodovým kvartetem Bogdanovič (7 doskoků, 5 asistencí), Kalinič, Birčevič a (nebývale pohyblivý centr Denveru) Jokič. Za Portoriko nejvíc kontroval 21bodový Holland (7F+), playmakeři Barea a Arroyo skončili na 10 a 7 bodech.