Když město z roku 1979 má 12 milionů

02.05.2019 - red
počet přečtení: 1040
vytvořeno 02.05.2019, upraveno 02.05.2019

O DŮKLADNÉ INSPEKČNÍ CESTĚ LVŮ PO VELKÉ ČÍNĚ „Slunce jsme viděli jeden den před odletem,“ nahlásil po právě skončené týdenní inspekci v Číně generální manažer mužské reprezentace Michal Šob, který s vedoucím týmu Janem Havlasem vyrazil na obhlídku tří destinací, kde lvi budou, nebo by mohli hrát během zářijového světového šampionátu.

Přesto klima, ani ovzduší Šob nepovažoval na základě čerstvé zkušenosti za problém. A nemělo by tomu tak být ani během září, kdy mají v Číně panovat vysoké teploty a také má být hodně deštivo.

„Na běhání to v Šanghaji nebylo a spousta lidí chodila po ulicích s rouškami, ale nutné podle mě nebyly,“ pochvaloval si přijatelnost venkovního prostředí v 27milionové metropoli, kde Čechy čeká základní skupina Světového poháru spolu s týmy USA, Turecka a Japonska.

1682NTF.jpg
Venkovní hřiště mezi mrakodrapy v Šanghaji

Z respiračního pohledu manažera potěšilo i standardní vybavení pokojů v hotelu, kde nechybí čističky vzduchu. Ostatně hotel, který byl reprezentantům předvybrán ze strany FIBA, a který budou sdílet i s Japonci a Turky (tým USA bude jako většinou bydlet jinde), není žádné „béčko“. „Bydleli tu při svých návštěvách všichni poslední američtí prezidenti,“ podotkl Šob, podle nějž je z pohledu hladšího pobytu výhodou, že hlavním manažerem je Turek (tedy Evropan). A z bezpečnostního hlediska je plusem pro změnu absence Američanů.

Jak šéf lvů stihl vypozorovat, hotely v Šanghaji vykazují i kvalitnější úroveň servisu. Tomu ale podle dostupných informací odpovídají i vyšší ceny než ve městech, kam tým může zamířit po základní skupině, tedy v Dongguanu (v případě nepostupu by se tu hrály zápasy o 17. až 32. místo) či v Šenčenu (zápasy v případě postupu, tým by navíc mohl za určitých okolností hrát i v Pekingu). Pakliže ale věci denní spotřeby jsou v Šanghaji jen mírně dražší než v jiných lokacích, právě v oblasti ubytování je rozdíl skokový. Zajímavostí ovšem je, že ceny například světových občerstvovacích řetězců se neliší od těch v Česku, a to bez rozdílu.

Šanghaj jako megaměsto fanouškům i hráčům bude nabízet i největší možnosti vyžití mimo basketbal. Dongguan je pro změnu basketbalovou baštou, kde právě v době návštěvy reprezentačních inspekčních výprav probíhalo finále čínské ligy, a na místní multinásobné šampiony dorazila vyprodaná hala, tedy přes 16 tisíc fanoušků. A to lístek z kategorie nejnižší cenové kategorie vycházel podle informací české výpravy na 150 eur, což je v Evropě cena za sportovní top akce.

1683ZWQ.jpg
Osmnáctitisícová aréna v Šanghaji, kde 1. září otevřou lvi šampoinát zápasem s nepřemožitelným týmem USA

Podle Šoba se Čechům podařilo vyjednat možnost dřívějšího příjezdu do Šanghaje, kam se tým bude přesouvat ze závěrečného přípravného turnaje v jihokorejském Soulu. „Dokonce budeme moct od začátku pobytu i trénovat v hlavní aréně,“ potěšilo manažera, který se podivoval tomu, že na této inspekční cestě nebyli například Němci, Francouzi, Japonci i zástupci dalších federací.

A Šenčen? Ten byl založen teprve před 40 lety, ovšem už nyní má 12,5 milionu obyvatel, tedy víc než celé Česko dohromady! A každý další půlrok naroste o dalšího půlmilionu, neboť jde o jednu z nejprestižnějších čínských adres přezdívanou „Čínské Silicon Valley“ (přes polovinu obyvatel má vysokoškolské vzdělání) a v důsledku toho je to populačně nejrychleji rostoucí velkoměsto. Místní sportovní areál má pro našince těžko popsatelnou velikost a reprezentanti by tu bydleli v hotelu přímo u zápasové arény. Mimochodem - při konverzaci o číslech místní funkcionáři vůbec nemohli pochopit, že Praha jako město s více než tisíciletou tradicí má jen něco přes milion obyvatel, což se v Šenčenu rovná běžnému ročnímu přírůstku. Inu jiný kraj... 

1684NDY.jpg

Aréna a v pozadí i hotel připravený pro lvy v Šenčenu

Věcí extrémní důležitosti bylo řešení přístupu k internetu, přesněji k v Evropě běžným webům, sociálním sítím či aplikacím typu Google, Facebook, WhatsApp nebo Twitter, které jsou v nejlidnatější zemi nedostupné. Samotní Číňané mají na cokoli od internetu přes vzájemnou komunikaci či zábavu až po nakupování jedinou aplikaci WeChat, ta by ale pro Evropana nebyla příliš praktická.

„My jsme během pobytu vznesli požadavek na odstranění blokací různých součástí internetu s poukazem na zajištění hráčského komfortu a možnost komunikace s blízkými doma, na což by Číňané kvůli úspěchu akce měli slyšet. Vzhledem k tomu, že jde o spíš politické rozhodnutí, dostali jsme zatím příslib, ovšem nikoli garanci vyřešení tohoto problému, takže jsme připraveni i na to řešit to po vlastní ose,“ informoval Šob.

Není tu bez zajímavosti, že zástupci řady dalších federací přítomných na inspekci měli cenu mobilních dat podobnou jak doma, tak i ve vzdáleném zahraničí, jakým je Čína, a obří disproporci v podání českých operátorů se dost divili.

Na rozdíl od Turků či Američanů si Češi nebudou brát do Číny vlastního kuchaře, nicméně potraviny a připravovaná jídla budou pod bedlivým dohledem výživové specialistky české reprezentace. „Budeme znát receptury a složení připravovaných jídel a už předem jsme nahlásili, jaky typ masa budeme a nebudeme chtít. Musím říct, že na čínské straně vzbudil náš požadavek na evropskou kontinentální stravu údiv,“ přiznal Šob, podle nějž například světová ženská tenisová asociace v Číně nedoporučuje jíst kuřecí maso.

1685NTd.jpg
Takovéhle rozptýlení by reprezentanti mohli mít při zápasech v Dongguanu

V oblasti komfortu pobavil podotek manažera americké výpravy, která bude v září (bez hráčů) čítat 45 osob! To Češi se včetně hráčů vejdou do pětadvaceti osob. „Bude prý muset hvězdám v týmu vysvětlit, že na šampionátu nebudou potřebovat takový komfort, jaký se jim dostává v NBA,“ usmál se Michal Šob.

Právě přítomnost a atraktivita super týmu USA také prodražuje ceny vstupenek na jeho zápasy, které i proto mají na šampionátu celkem tři různé hladiny. V jedné jsou „běžná“ utkání, v další jsou duely domácích Číňanů a v ještě jiné utkání Američanů.

Pokud jde o vstupenky, podle aktuálních informací už nejsou k mání balíčky „Follow Your Team“, kde se daly najednou koupit všechny zápasy dané reprezentace v základní skupině plus další v následné fázi. Naopak stále ještě jsou na oficiálním portálu FIBA https://en2019fbwc.damai.cn/m/ dostupné City pasy pro určité město. Podle vyjádření Michala Šoba FIBA pro každou federaci uvolnila jen velmi omezený počet vstupenek a fanoušci jsou tak odkázáni na oficiální prodejní portál, přičemž lístky na jednotlivé hrací dny a zápasy uvolní FIBA do prodeje až 3. června. Podle Šoba se už předem dá počítat s tím, že všechny zápasy se vyprodají.

Česká basketbalová federace spolupracuje i se dvěma cestovními agenturami, které by byly schopny obstarat i kompletní zájezdy, ale i ony zatím čekají na uvolnění vstupenek.

1686Nzg.jpg
Pro bližší představu i vnitřek arény v basketbalové baště v Dongguanu

A co už je známo o přípravě národního týmu?

Zahájena bude 23. července s tím, že hráči se budou přidávat postupně. Nejdříve 4. srpna se může zapojit kvůli regulím NBA Tomáš Satoranský, jehož oficiální přípravné dny s týmem jsou stejně jako u všech hráčů zámořské soutěže striktně limitovány.

Tým čekají tři přípravné turnaje a celkem 8 zápasů. Dějiště tuzemského klání ještě známé není, ale termín a soupeři ano: ve dnech 9.-11. srpna se lvi doma utkají s Polskem, Tuniskem a Jordánskem. Mezi 16. a 18. srpnem budou v Hamburku následovat duely s Německem, Maďarskem a znovu Polskem. A 22. srpna už bude reprezentace odlétat do Soulu, kde ji vedle domácího celku čekají i Litva a Angola. Podnik v Soulu nahradí původně plánovaný aklimatizační turnaj v Japonsku, který padl po losu šampionátu, který lvy právě s Japonci svedl do jedné skupiny.

1687ZjQ.jpg
A tohle už je pokojíček hotelu v Šanghaji, kde spávají i američtí prezidenti...

„Chtěli jsme, abychom si zvykli na klima, jídlo a vůbec na asijské prostředí, což je velmi důležité, a proto budeme v Asii už týden dopředu,“ informoval kouč Ronen Ginzburg. „Mix přípravných zápasů je dobrý. Máme tam soupeře podobné stylu Japonců i evropské hře Turků, jen chybí někdo, kdo by hrál jako USA,“ pousmál se trenér národního týmu.

FIBA stanovila jako deadline pro zaslání finální 12členné sestavy pro šampionát už 23. srpen, kdy Čechům teprve začne turnaj v Soulu. Pak už nepůjde soupisku změnit, a to k nevoli spousty federací ani v případě zranění. Manažer Šob tak předpokládá, že už do Soulu poletí vybraná dvanáctka lvů pro Světový pohár, jak se celoplanetární turnaj oficiálně nazývá.