Je "Sato" kouzelník? A kdo zářil ještě?

23.11.2018 - red
počet přečtení: 181
vytvořeno 23.11.2018, upraveno 23.11.2018

LEGIE V ZAHRANIČÍ S VIDEO OBLOHOU Nejvíc plusový Wizard za posledních pět zápasů se jmenuje Tomáš Satoranský, který je i třetím nejlepším mužem celé NBA v poměru asistencí a ztrát, když za 223 minut v této sezoně přišel o pouhých 7 míčů, což dává ztrátu až na každých 32 minut! Navíc z hráčů celé ligy s nejméně 20 házenými šestkami je jedním z pouhých tří, kdo zatím minuli jediný pokus, přičemž dalším takovým mužem bez nervů je jeho spoluhráč. Ondřej Balvín byl nejužitečnějším i nejvytíženějším mužem Canarie a navíc už je pátým dvojkařem i devátým dunkerem ACB. Blake Schilb se zaskvěl jako top skórer i nejužitečnější hráč při vítězství Chalons-Reims. A Patrik Auda tuctem přispěl k prvnímu triumfu Pistoie. Tolik nebývalé milníky posledního týdne v podání české legionářské obce.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Dvě výhry a dvě porážky zaznamenali v posledních čtyřech domácích utkáních Washington Wizards (6-11), kteří po zlomení zoufalého a oslabeného Clevelandu (119-95) padli s Brooklynem (104-115) a Portlandem (109-119), aby navázali už téměř nepravděpodobným obratem s Clippers (125-118), což jim pomohlo k aktuálně sdílenému 10. místu na Východě s bilancí 6-11.

Tým se po dílčím zlepšení obrany s průměrem 116,5 vyšplhal z posledního na 28. místo ligy (nejlepší Memphis 100,2). Na doskoku se zvedl z 29. na 27. místo (41,2, nejlepší Milwaukee 51,8), z 24. na 19. příčku se vyšvihl v asistencích (22,8, nejlepší Golden State 28,2) a podle nastřílených bodů si polepšil z 12. na dělenou 11. pozici (111,8, nejlepší Milwaukee 121,4).

V úspěšnosti střelby spadl ze 14. na 18. místo (45,1, nejlepší Golden State 49,2), v trojkách setrval na 26. příčce (32,7, nejlepší Sacramento a Clippers 38,5) a proti Wizards mají soupeři „už jen“ 3. nejvyšší úspěšnost (38,1, nejlepší Boston 32,2). Ve ztrátách je Washington už 7. nejlepší (zlepšení o desetinu na 14,2, nejlepší San Antonio 12,1) a na druhé straně si vynucuje jejich už 4. nejvyšší počet (17,3, nejlepší Oklahoma 18,2).

Tomáš Satoranský je z hráčů s aspoň 60 procenty (aktuálně mezi ně nepatří Howard a Smith) odehraných utkání 9. nejvytíženější z týmu (nahoru z 11,7 na 13,1 minuty), dále 8. střelec (nahoru z 3,4 na 4,6), už třetí asistent (nahoru z 1,8 na 2,3) a devátý doskakovač (nahoru z 1,5 na 1,8), nadále nejméně ztrácí (stále 0,4), jasně nejlepší je v poměru asistencí a ztrát (nahoru z 4,8 na 5,6, v rámci celé ligy je už třetí, nejlepší Clark z Houstonu 7,0) a z 8. na 3. pozici už mezi Wizards vyskočil v indexu efektivnosti PER (nahoru z 11,5 na 16,8 za poslední 4 zápasy).

Nejlepší je i nadále v trojkách (40,0, 15/6), už sdíleně sedmý ve dvojkách (nahoru z 30,8 na 47,6, 42/20) a druhý nejlepší za Greenem v šestkách (95, 22/21), když vůbec poprvé v sezoně minul. V lize je z hráčů, kteří házeli nejméně 20 šestek a minuli jen jednou, třetí za spoluhráčem Jeffem Greenem (37/36) a Brogdonem z Milwaukee (30/29).

Za posledních pět zápasů je v součtu jasně nejlepší ze všech Wizards v plus/minus při pobytu ve hře s cifrou +46 a kouč Brooks už přiznal, že mu to sice trvá, ale že pochopil, že Čech bude muset na něčí úkor dostávat víc minut.

S Cavs Washington před pouhými 14.537 diváky naplno využil oslabení soupeře (bez Lovea, Korvera, Hilla, Dekkera), hrajícího druhý zápas ve dvou dnech, a nejhorší tým ligy dokázal složit. Vyhrál potřetí v řadě a podruhé v sezoně neinkasoval 100 bodů. Právě s dobrou obranou do utkání vtrhl od prvních minut, bral soupeři míče (celkem 17 zisků z 24 ztrát hostů, kteří jich měli 12 už za 16 minut), brzy vedl 14-4 a po 1. čtvrtině 41-29. Satoranský přišel za forwarda Portera do startu 2. části a s Riversem, Oubrem, Greenem a Mahinmim nejen skvěle bránil, ale také famózně rozdmýchal útok, kde létal míč z ruky do ruky a koše padaly za superlativů komentátorů na jeho hlavu skoro automaticky. Čech úspěšně zakončil zpod koše po nezištném uvolnění od Greena, vzápětí trefil floater, asistoval Greenovi na trojku i na dunk Oubreho, a když po 5 minutách střídal, bylo i díky šňůře 15-0 za stavu 59-34 po zápase.

V poločase Wizards vedli 73-52 (jejich nejplodnější půle sezony) a Satoranský pak hrál celou 4. čtvrtinu, kdy s ním ve hře vedení vzrostlo z 22 na 24 bodů. Asistoval tu na koš Greena, trefil se z jumpu, uloupil jeden míč a přidal další floater. Za 17 minut zapsal 8 bodů (z pole 6/4, +15), 4 asistence na 1 ztrátu, 3 zisky a 1 doskok. Tým vedli Beal (20, jako nejmladší v historii v 25 letech stihl 900 trojek), Porter (15), Rivers (12), Morris (11) a Howard (10). Za soupeře byl výrazný jen Sexton (kariérní max 24). Wizards účinně pálili z trojek (40/13 – 21/4), měli 30 asistencí, o 15 střel víc a zpod koše vládli 52-34.

V duelu s Nets se však tým vrátil do koučem kritizované defenzivní mizérie, po vyrovnané půli nechal ve třetím dějství hosty, čerstvě oslabené o top skórera LeVerta, uniknout po úseku 5-19 na 64-79, a poté už se přiblížil maximálně na osm bodů. Satoranský před 15.102 diváky naskočil po 9 minutách za 23-21, proměnil floater i další nájezd a odcházel po odehraných 7:20 za 40-36. Vrátil se 14 minut do konce za 75-84, zblokoval Napiera, asistoval na trojku Oubreho a ze hry šel po 4 minutách za 84-98, aby ještě dohrával poslední minutu. Za svých 12 minut dosáhl 4 bodů (z pole 3/2, -2), 1 doskoku, 1 asistence a 1 bloku. Domácí zapsali proti top perimetrovým obranářům nejmíň trojkových pokusů i tref v sezoně, zaostali tak v trojkách (3-9), dále i na doskoku (55-62) a v bodech z brejků (2-13). Za hosty se nejvíc prosadili Dinwiddie (25) a Russell (23).

S Portlandem marnost v nespokojené kulise 16.647 diváků pokračovala, když chyběla zejména snaha základní pětky, jež byla komplet nejméně 22 bodů v minusu. A v úvodu neuvěřitelně efektivní hosté po 8 minutách utekli na 12-32 (kouč Brooks začal střídat až tady). Domácí sice kontrovali vlastní šňůrou 15-0, jenže vzápětí Blazers opět podřadili úsekem 14-30 na 41-62, ve 3. čtvrtině vedli až o 29 a snížení na 107-115 minutu před koncem v podání náhradníků Wizards, kteří odehráli celou 4. část, přišlo pozdě. Domácí sytili Wall (24), Oubre (19), Porter (13) a Beal (12). Nevyužit zůstal centr Mahinmi a další pivot Howard stihl jen 7 minut kvůli obnovení zranění zad. Portland vedli Lillard (40), McCollum (25) a Nurkič (13+14 doskoků a kariérní max 8 asistencí). Domácím sice patřily trojky (13-11) a nasadili i 9 bloků, ale šestky (21/10 – 35/30) a doskoky (43-52) měli lepší hosté.

Satoranský byl při svém (v tu dobu) top výkonu sezony nejvíc z týmu v plusu (+22, z hostů byl lepší jen Nurkič), za 19 minut doručil 10 bodů a 7 asistencí (bez ztráty), přidal 2 doskoky a 1 zisk, z pole to měl 5/4 a šestky TH 2/1, když až při 17. pokusu sezony přišel o stoprocentní bilanci. Do hry přišel poprvé za Beala za stavu 19-32 po 10 minutách, ve 2. čtvrtině proměnil pokus zpod koše a střídal po 3. faulu a 5 odehraných minutách za 31-39. Vrátil se 14 minut do konce za 60-89, uloupil míč, přidal asistence na dunk i trojku Oubreho i Portera i na podkošovou trefu Browna, poté doručil floater plus asistenci na podkošové zakončení Bryanta, aby ještě trefil dvojku z jumpu i trojku a vše završil asistencí na alley-oop dunk Bryanta.

Na Clippers už přišlo jen 14.499 diváků, a to po zprávách o možnosti výměny hvězd Walla, či Beala i o řvaní Walla (později pokutovaném) na tréninku na kouče Brookse (jeden z hráčů měl vynést informace z týmu a obvinit z aktuální situace právě Walla). Situaci odpovídal i propad až na -24 bodů. Jenže poté došlo k zázraku, který se rovnal druhému největšímu obratu v lize v této sezoně. Wizards se zejména výtečnou 4. čtvrtinou (39-23) vyškrábali k vítězství a velkou zásluhu na tom měl při svém dosud nejlepším výkonu sezony Satoranský, který jako čtvrtý střelec mužstva zapsal podruhé v řadě dvojciferné body a svá vůbec nejlepší čísla v bodech (13, z pole 7/4, TH 4/4) i na doskoku (7, druhý nejvyšší počet z týmu v zápase) v této sezoně. Přidal 3 asistence, 3 zisky a 1 blok a za 24 minut (šesté nejdelší z týmu) byl +2. Navíc měl jedinou ztrátu.

Základ s centrem Bryantem (první pivot Howard byl zraněný a Mahinmi nevyužívaný) a small forwardem Oubrem namísto power forwarda Morrise (nestartoval poprvé za více než 2,5 roku), což byla na konzervativního kouče Brookse už dost podstatná změna, se ve skore brzy propadl, hosté se skvěle trefovali z dálky, po 11 minutách vedli 18-40 a po 17 minutách byli vpředu už 34-58.

Satoranský přišel po 9 minutách za Beala za stavu 16-26, ve druhé čtvrtině zblokoval Beverleyho, ztratil míč a chytil se až dvojkou a trojkou během půl minuty na 30-48. Pak přidal i dvě šestky a střídal po 7,5 minutách za 34-56. Wizards se podruhé za sebou propadli už v první čtvrtině do minus 20 bodů a už počtvrté za 17 zápasů dostali 70 bodů za poločas (54-73). Satoranský se při faulových potížích Oubreho (5 za 12 minut ve hře) vrátil ještě na poslední tři minuty první půle a proměnil tu dvě šestky, přičemž skore se tu podařilo snížit jen o bod.

Po dalším faulu Oubreho se Čech vrátil do hry (s malou pětkou) už po 15 vteřinách třetí čtvrtiny (stále za 54-73), nabil Wallovi na dvě trojky, platný byl na doskoku pod oběma koši, právě z útočného doskoku i skóroval a odehrál celou třetí čtvrtinu, aby začal i tu poslední, kdy hned asistoval na dunk Greena, vzápětí odzbrojil Beverleyho a skóroval z brejku po průletu přes celé hřiště na 90-95. Odpočívat šel po skvělých 14 minutách na kurtu za stavu 90-97. Wall, Beal a Green pak vygumovali zbytek manka a Morris trojkou 4:27 do konce už otáčel na 110-109. Domácí postupně vedli až o 9 a vítězství, jež nicméně nikdo z týmu neslavil, už si nenechali uniknout.

Střelcům veleli Wall (30, od druhého zápasu sezony má podle kouče problémy se stehnem), Beal (27), Green (20), Morris (12), Porter (11+14 doskoků) a Satoranský. Za hosty se prosadili Harris (29) a Harrell (20). Wizards při vyrovnaném doskoku těžili především z šestek (39/23 – 18/15), brejků (21-12), trojek (13-11), 8 bloků, 11 zisků i z výrazně lepších ztrát (7-19).

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce (6-0) v turecké lize žádný nový zápas nehrál, neboť při lichém počtu týmů měl volno.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Gran Canaria (2-7) po porážce ve Vitorii (91-76) v souboji dvou euroligistů nadále sdílí dno španělské ligy. Střídající Ondřej Balvín v duelu 9. kola zajistil 9 bodů (z pole 4/4 včetně tří dunků, +/-0), 8 doskoků, 1 asistenci a 1 zisk za 24 minut, což z nej udělalo nejvytíženějšího i nejužitečnějšího hráče týmu. Mezi ligovými dunkery je momentálně devátý s průměrem 1,22 a podle úspěšnosti dvojek je s 69 procenty pátý.

David Jelínek (Andorra)
O deváté místo se dělící Andorra (4-5) v 9. kole španělské ligy podlehla doma před 4319 diváků Malaze 84-95. Střídající Jelínek stihl za 18:32 pět bodů (z pole 3/1, -4), 4 asistence, 3 doskoky a 1 zisk.

Blake Schilb (Chalons-Reims)
Chalons-Reims (5-5) po domácí výhře nad Chalonem (91-87) a těsné porážce v Dunkerque (85-81) sdílí deváté místo francouzské ProA. Základní forward Blake Schilb v prvním utkání zazářil jako nejužitečnější hráč a top skórer 19 body (z pole 10/8), 10 doskoky a 5 asistencemi za 32 minut. Ve druhém zápase se uskromnil na 8 bodů (z pole 12/4), 4 doskoky, 4 asistence a 1 blok za 33 minut.

Patrik Auda (Pistoia)
Pistoia (1-6) se na sedmý pokus dočkala prvního úspěchu v nové sezoně italské ligy. Stalo se po polosenzačním dobytí Sassari 111-113. Člen základu Patrik Auda se v ohromné přestřelce, pod niž se dva jeho spoluhráči podepsali více než 30 body, ukázal 12 body (z pole 8/5, -5), 5 doskoky a 1 ziskem za 21 minut.

Tomáš Kyzlink (Benátky)
Benátky (6-1) naopak až v sedmém dějství Lega Basket poznaly chuť porážky, když doma padly s euroligovým Milánem (zůstal jako jediný bez porážky), tradičně bez Tomáše Kyzlinka v sestavě.

Vít Krejčí (Olivar)
Olivar si po devátém kole čtvrté španělské ligy pohoršil venkovní porážkou s Igualadou (80-69) na 5-4. Střídající Vít Krejčí skončil na 1 bodu (z pole 7/0, TH 4/1, -15), 2 doskocích, 2 asistencích, 1 bloku a 7F+ za 20:31.