Jaké jsou Satoranského nejlepší dny?

13.03.2018 - red
počet přečtení: 481
vytvořeno 13.03.2018, upraveno 13.03.2018

LEGIE V ZAHRANIČÍ 185. nevytíženější hráč NBA Tomáš Satoranský má za sebou už 19 zápasů v řadě jako základní dirigent 11. nejlepšího týmu ligy, když v této sérii drží průměry 11,1 bodu, 5,7 asistence na 1,8 ztráty a 3,7 doskoku za 29,6 minuty s úspěšností z pole 55,7, trojkami 52,4 a šestkami 89 procent. Kdy měl zatím své nejlepší dny v sezoně? Střelecky nejproduktivnější mívá soboty (průměr 9,7 bodu) a úterky (8,1), trojky nejlíp střílí o sobotách (65 procent) a nedělích (57), šestky má naopak o víkendu nejslabší (62 a 50) a nejvíc mu lepí v úterý (87,5), kdy také nejvíc asistuje (4,5) a suverénně nejlíp doskakuje (4,0), přičemž na každý den v týdnu zatím připadlo mezi 6 a 11 zápasy. Aktuálně je navíc druhým trojkařem NBA z aktivních hráčů s nejméně desítkami vystřelených pokusů. Momentálně ovšem za kopečky nezáří sám – Ondřej Balvín je nejlepším dunkerem a třetím „dvojkařem“ ACB, David Jelínek osmým nejlepším trojkařem stejné soutěže, Jan Veselý dál vede tureckou ligu, Patrik Auda táhl jako top skórer Radom k dobytí Zielony Gory, Jiří Hubálek byl top skórerem Vídně, Lukáš Palyza třetím střelcem Gliwic a Tomáš Kyzlink druhým střelcem Sieny.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Wizards v posledních dvou duelech hráli venku, a to se střídavou úspěšností. V New Orleans proti oslabeným domácím zvítězili po snadném průběhu 97-116, aby den nato padli jasně v Miami 129-102 a na pěti výhrách se tak zastavila jejich venkovní šňůra úspěchů. V tabulce Východní konference jim patří páté místo s bilancí 38-29 (třetí Indiana 39-28, osmé Miami 36-32). Za 19 zápasů bez Johna Walla (v sezoně vynechal už 30 utkání) a s Tomášem Satoranským v základu to mají 12-7.

Útok týmu zůstal na 11. místě (při desetinovém zlepšení na 107,2), obrana spadla ze 14. na 15. místo (zhoršení o tři desetiny na 105,8) a páté místo celku dále patří v asistencích (zlepšení o desetinu na 24,7). Ve střelbě z pole tým zůstal na 11. místě se 46,7 procenta, v trojkách už se dělí o 4. místo (udržel 37,3), už nejlepší je v obraně trojek soupeřů (udržel 33,9 procenta), ze 16. na 17. místo spadl ve ztrátách (setrvání na 13,9) a naopak si vynucuje jejich osmý nejvyšší počet (pokles o desetinu na 14,4).

Satoranský je ke 13. březnu z vytíženějších hráčů nadále 8. střelcem týmu (stále 6,8, je už 202. v lize z 276 hráčů se 70 procenty zápasů), už samostatně třetí v asistencích (zvedl se o desetinu na 3,6), nadále devátý na doskoku (o desetinu lepší s 2,7) a nadále sedmý v minutách (polepšení o 3 desetiny na 20,6, už 185. v lize z 276 hráčů se 70 procenty zápasů). Za křídly Meeksem a Porterem je dále třetí ve ztrátách (1,0), nadále čtvrtý za Bealem, Wallem a Porterem je v efektivitě PER (pokles na 15,8, 118. v celé NBA z 346 hráčů v pořadí) a dál vede v poměru asistencí a ztrát (3,5).

V poslední statistice je na děleném 6. místě (s Rondem) v celé NBA z hráčů, kteří mají náběh na odehrání 70 utkání, nebo na 100 asistencí. Satoranský má už 206 asistencí (dvakrát víc než za celou minulou sezonu) na 59 ztrát za 1195 odehraných minut a míč tak v průměru ztratí jen jednou za 19,6 minuty.

V celkové úspěšnosti střelby je u Wizards třetí (se zhoršením z 53,7 na 53,0 procent, vede centr Mahinmi s 56,2), nadále nejlepší - a to o 3,1 procenta před Porterem - je v trojkách (pokles ze 47,4 na 45,7, 81/37), přičemž z hráčů celé NBA, kteří nemají jednotky, ale nejméně desítky pokusů, je druhý za McConnellem z Philadelphie (46,3).

Mezi Wizards je Satoranský nadále třetí ve dvojkách (zhoršení o 4 desetiny na 55,9, 202/113, vede Scott s 59,7) a nadále sedmý v šestkách (75 procent, 80/60). Dosud zasáhl do 58 z 67 utkání týmu, přičemž osobní bilanci má 34-24. Už 19krát v řadě patřil do základu a předtím byl 21krát za sebou první rozehrávačskou zálohou. Za 58 zápasů má 9 dunků a 15 dvojciferných střeleckých zápisů.

V NEW ORLEANS Wizards proti soupeři, který měl v tu chvíli 10 výher v řadě, zažili po hodně dlouhé době pohodový zápas bez nervů. Domácí bez podkošového dua Cousins (dlouhodobě zraněný) – Davis (vynechal až těsně před zápasem kvůli kotníku) postrádali palebnou sílu i doskoky a Satoranský tu zapsal jistý výkon s 8 body (z pole 8/4, druhý s +26, jeho hráči mu dali 14 bodů z 55 útoků), 9 asistencemi, 5 doskoky, 1 ziskem a 1 blokem za 31 minut (druhý čas). Tým vedli Porter (19), Morris (17), Beal (16) a Scott (14). Wizards si pomohli 18 body z druhých šancí (útočné doskoky 2-10), doskoky (43-59), trojkami (6-9), +14 pokusy z pole a měli i 34 asistencí na 46 tref.

Satoranský v úvodu vyslal dlouhým pasem k úspěšnému brejku Beala, zblokoval v nájezdu Ronda, s nímž se v úvodní fázi bránil, asistoval uvnitř šestky na seběh Portera i zpod koše Gortatovi, z levých 45 stupňů úplně minul trojku a znepříjemňoval vniky i důležité domácí opoře Holidayovi. Donáškou po sinálu z autu posouval skore už na 9-18 a Wizards se dařilo zastavovat kvalitním domácím letcům do brejků téměř všechny protiútoky.

Po střídání Satoranského (po 10 minutách za 17-20) a neefektivní hře druhého rozehrávače Sessionse New Orleans i krátce vedl, ale od návratu Čecha 7 minut do půle (za 27-33) se Wizards už trhali výrazněji. Satoranský asistoval Scottovi, vykryl nájezdy Mirotiče i Holidaye, tým dobře bránil, neztrácel a nedával příliš ztrácejícím domácím (1. trojku dali až 14 minut do konce) ani útočné doskoky (do půle 0).

Oubre zavřel Ronda a vysunul náskok na 31-47, Satoranský pak „airballoval“ i druhou trojku zleva, ale také snadno skóroval po pasu pod koš a poločas končil 38-53. Ve 3. části Satoranský snadno asistoval Morrisovi pod koš, na trojku z brejku Portera, trefil dvojku zprava a po přebrání udržel vždy pod košem i vyššího Mirotiče. Odcházel za vedení o 25 a ve 4. části přišel ještě vypomoct Sessionsovi, kdy přidal další snadné asistence a jednou skóroval zpod koše.

V MIAMI Wizards hráli druhý zápas ve dvou dnech a třetí v pěti a vydrželi jen prvních 20 minut do stavu 45-44. Za zbytek poločasu jim Heat (v utkání bez centra Whitesidea) pláchli na 60-48 a dál nebylo co řešit. Domácí si chodili až do koše, jak chtěli, dunkovali jako o závod a už dlouho před koncem dohrávali náhradníci. „Intenzita“ obrany Wizards byla znát především v inkasovaných bodech zpod koše (76-42), na jejich straně tak byly jen dané šestky (15-27). Nejvíc bodů dali Meeks (23), Beal (14) a Sessions (12+4 asistence, -5 za 23 minut), který byl opět první zálohou Satoranského, třetí rozehrávač Frazier měl 3+6 asistencí a -2 za 15 minut. Český playmaker za 29 minut (sdílený nejdelší čas) stihl 9 bodů (z pole 7/2, TH 7/5, -23), 5 doskoků, 1 asistenci (na 2 ztráty), 1 zisk a své si opět odvedl v obraně, když z 58 útoků jeho hráči dali jen 9 bodů. Opět se proti němu neprosadil Dragič, který mu za 21 útoků dal 5 bodů.

Satoranský v úvodu skóroval z podběhu po zadní lajně, přidal 3 šestky i asistenci Morrisovi a střídal po 10,5 minutách za 24-16. Po mikrooddechu začal i 2. čtvrtinu (spolu s aktivním Sessionsem), zapsal zisk, Dragič přes něj skóroval s faulem, ač to byl on, kdo levou rukou do krku odmítl českého obránce. Vzápětí se ale Satoranský veteránsky postavil Dragičovi do cesty, když o něm nemohl vědět, a Slovinec vedle průrazu schytal i technickou a musel střídat. Hosté se pak dostali až na bod, Satoranský proměnil 2 šestky a odehrál už do půle 22,5 minuty. Po změně stran ještě zpod koše po fintě snižoval na 60-50, ale pak už se trefovat přestal a naposledy střídal 17 minut do konce za stavu 83-62. Jeho tým ve 3. dějství zcela odpadl, inkasoval tu 43 bodů a už před 4. čtvrtinou jej tížilo 103 bodů domácích.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Gran Canaria (14-8, nadále sdílená pátá bilance, výhru za 2. místem) uspěla ve 22. kole ACB zejména díky 4. čtvrtině doma s Obradoirem (82-64). Základní centr Ondřej Balvín před 4176 diváky nasbíral 9 bodů (z pole 7/3, +8), 6 doskoků, 1 blok a 5F+ za 20:16. Aktuálně je nejlepším dunkerem ligy (průměr 1,95) a třetím nejúspěšnějším dvojkařem (65,2).

David Jelínek (Andorra)
Osmá Andorra (13-9) ve 22. kole ACB uspěla v českém derby v Seville 89-100, a to díky famózní 4. čtvrtině 19-36. David Jelínek k výhře pomohl jako člen základu 7 body (z pole 6/2, -1), 2 doskoky a 2 zisky za 16:22. Aktuálně mu patří osmá příčka ligy podle úspěšnosti trojek (46,75).

Blake Schilb (Sevilla)
Sevilla (5-17, výhru za záchranou) propásla v domácím duelu s Andorrou velkou šanci, když po 30 minutách vedla 70-64. Pak jí ale hosté jasně přestříleli. Základní forward Blake Schilb byl před 6723 diváky (v neděli po poledni) třetím střelcem poražených s 15 body (z pole 11/8, TH 5/5, s -10 druhý nejhorší), 5 doskoky, 5F+, 1 asistencí a 1 ziskem za 23:31.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
I po 20. kole turecké ligy se Fenerbahce (17-3) „jen“ dělí o vedení s Bursou. Tentokrát uspěl v Izmiru 69-74. Jan Veselý u toho byl 6 body (z pole 6/2), 7 doskoky, 4 asistencemi a 1 ziskem za 27 minut.

Patrik Auda (Radom)
Velké vítězství v polské lize zaznamenala Radom (12-11, sdílená devátá bilance), která dobyla halu (88-91) Zielony Gory, účastníka play-off Ligy mistrů. A střídající Patrik Auda se o to zasloužil lvím dílem – jako top skórer a druhý nejužitečnější hráč se 24 body (z pole 13/8, TH 7/7, s +12 druhý nejlepší), 4 doskoky, 1 asistencí a 7F+ za pouhých 27 minut.

Lukáš Palyza (Gliwice)
Radoval se i nováček polské ligy z Gliwic (10-14, 13. místo), který doma rozdrtil Lublin (90-73) za pomoci 17 bodů (z pole 14/7, +12), 2 doskoků a 1 asistence třetího střelce a druhého nejvytíženějšího hráče týmu Lukáše Palyzy, který opět naskakoval jako náhradník a natočil 25 a půl minuty.

Jiří Hubálek (Vídeň)
Vídeň (13-11, sdílená 4. bilance) se vyhecovala k dobytí Oberwartu (73-79), když sdílený top skórer a člen základu Jiří Hubálek vykroužil 21 bodů (z pole 14/8, +6), 6 doskoků, 2 asistence, 6F+ a 1 blok za 38 minut.

Tomáš Kyzlink (Siena)
Siena (10-14, 13. místo skupiny Západ) si ve druhé italské ligy pohoršila porážkou v Latině (86-79), kde Tomáš Kyzlink jako člen základu, druhý střelec a nejvytíženější z hostů za 37 minut nasbíral 24 bodů (z pole 16/8), 4 asistence, 1 doskoky, 6F+ a 3 zisky.

Adam Pecháček (Saenz Horeca Araberi)
Devátý tým druhé španělské ligy Saenz Horeca (12-14) zaknihoval smolnou porážku o bod (71-70) v Palmě, kde základní power forward Adam Pecháček za 18 minut zvládl jen 2 body (z pole 4/1) a 4 doskoky.

Vít Krejčí (El Olivar)
Olivar (8-12, devátý) si ve skupině C-B čtvrté španělské ligy pohoršil porážkou na palubovce JAC Sants 88-78. Vít Krejčí jako člen základu za 21 minut zapsal 4 body (z pole 8/2), 2 doskoky, 1 asistenci a 1 zisk.

Tomáš Hampl (Estela)
Sdílený lídr oddělení A-A čtvrté španělské ligy Estella (23-1) ve 24. kole zrušila doma Valladolid 95-61, když základní centr Tomáš Hampl sklidil 10 bodů (z pole 7/5), 10 doskoků, 2 asistence, 1 blok za 19 minut, a byl sdíleným nejužitečnějším hráčem týmu.