Humpolec na pekingském nebi: Pokus II

24.10.2018 - red
počet přečtení: 1202
vytvořeno 24.10.2018, upraveno 24.10.2018

PŘED FINÁLE WORLD TOUR 3X3 S ONDŘEJEM DYGRÝNEM Druhý rok v řadě se vydává parta kolem Ondřeje Dygrýna na „pohádkový turnaj“ do devět tisíc kilometrů vzdáleného Pekingu, kde celek Humpolec Bernard o víkendu čeká finálové klání FIBA World Tour v basketbalu 3x3. Jeho vítěz už si může pořádně zamnout ruce, protože si přijde na báječnou odměnu čítající 40 tisíc dolarů, což v korunách aktuálně obnáší 900 tisíc. Ještě poražený finalista bere 30 tisíc dolarů, bronzový medailista 18 tisíc a čtvrtý tým pořadí 12 tisíc. Na turnaj, opět pořádaný v nákupním centru Bloomage Live Hi-Up, což je supermoderní komplex v západní části Pekingu, se probojovalo tak jako každý rok pouze dvanáct nejlepších týmů světa. To znamená, že pokud tam už míříte, můžete si říct, že jste v tomhle sportu vážně dobří.

Humpolec si celou akci vyzkoušel – jako vůbec první český tým - poprvé loni, kdy na základě výsledků ze dvou klání World Tour byl nasazeným číslem 11, a na finálovém turnaji smolně nepostoupil ze základní skupiny. Tentokrát už by celek, který má za sebou letos hned čtyři účasti na turnajích World Tour se čtyřmi postupy do čtvrtfinále, chtěl v Pekingu přidat i bonus v podobě play-off. Jako nasazená desítka má však ve skupině aktuálně druhý nejlepší tým světového pořadí Novi Sad, který po přezbrojení během sezony nenašel přemožitele už v 27 zápasech v řadě, a také nasazenou sedmičku Lublaň.

„Budeme se snažit tam nechat vše,“ slibuje před čtvrtečním odletem do Pekingu šéf týmu Ondřej Dygrýn, podle nějž by cesta k postupu do čtvrtfinále, kam ze skupiny zamíří nejlepší dva, měla vést přes skolení Lublaně. „V sezoně měla výkyvy a její hráči jsou v průměru starší než my, což by mělo hrát v náš prospěch, a budeme se snažit to využít.“

1541NDI.jpg

Dygrýn dodává, že není nereálné porazit i favorizovaný Novi Sad, což se Humpolci podařilo na začátku letošní sezony právě v Číně, ale tentokrát to bude mnohem těžší. „Letos s nimi máme bilanci 1-2, když jsme prohráli vzájemné zápasy na World Tour v Praze i v Lausanne. Na velkých turnajích máme proti nim většinou smůlu.“

Nevídaná šňůra 27 vítězství Srbů má docela zajímavé pozadí. „Dokud měli v týmu metr devadesát vysokého Marka Zdera, jejich sestava byla nižší a na začátku letošní sezony prohrávali souboje pod košem. Tak místo Zdera doplnili o 11 čísel vyššího Tamáse Ivoseva, který s nimi byl už na World Tour v Praze. Je to Srb, ze stejného sídliště v Novim Sadu jako zbytek týmu, ale má maďarský pas a na národní úrovni reprezentuje Maďarsko. Je vidět, jak se jim tahle změna zúročuje, protože z pěti turnajů World Tour, kde byli, vyhráli všech pět. Ve finále byli neporazitelní,“ rozklíčoval kádrovou rošádu soupeře Dygrýn.

Nicméně ani pět triumfů nestačilo Sadu na pozici nasazené jedničky pro Peking, neboť jeho hlavní konkurent, srbský Liman, jej díky hojnému bodování na hned osmi z devíti turnajů série předstihl.

Humpolec se vydává na závěrečný turnaj se dvěma změnami v sestavě oproti té loňské, když Jana Kratochvíla a Vojtěcha Rudického nahradili Vladimír Sismilich a Jan Rotrekl. Být to ještě v rané fázi léta, patřil by do sestavy zcela jistě Ondřej Šiška, jemuž ale ligové povinnosti v BK ARMEX Děčín nedovolily na turnaj odjet.

„U Ondry byla výhoda, že na sebe strhával pozornost a pro nás s Romanem Zachrlou bylo víc času a prostoru dělat si to svoje. Teď už zase strháváme tu pozornost my dva a Ondra nám trochu chybí. Soupeři si budou hlídat hlavně Romana jako střelce a nebudeme mít ve hře tolik místa,“ říká k absenci Šišky Dygrýn, podle nějž se hra týmu změní i oproti loňskému vystoupení v Pekingu.  
 


„Loni jsme měli Honzu Kratochvíla, který hrál podkošovou pozici a navíc to byl střelec. Teď máme Láďu Sismilicha, který může hrát kdekoli. A Honza Rotrekl se jako nový hráč na těchto větších turnajích zatím otrkává. Celkově bychom ale měli v aktuální sestavě hrát víc na zkušenost.“

Vzhledem k tomu, že tým si svůj dosud poslední turnaj odkroutil už na konci srpna při World Tour v Debrecínu, chybí mu už pěkných pár týdnů ostrá zápasová průprava. A kvůli řadě jiných povinností nebyl ani čas na velkou tréninkovou přípravu.   

„Bylo to obtížné v tom, že všichni chodíme do práce a hrajeme pětkový basket, i když já už jsem po třech sezonách v Rakousku skončil, a soustředím se teď jen na trojkový basket a rodinu, protože to už po těch třech letech nešlo táhnout všechno dál. Byla tam i spousta cestování a v podstatě jsem si vůbec neodpočinul,“ přiznává Dygrýn, jehož parťák Sismilich působí v Rakousku, a duo Zachrla – Rotrekl hájí barvy prvoligových Šlapanic.
 
„Za poslední dobu jsme se viděli dvakrát a ještě nás čeká jeden trénink, kde si upravíme variace na soupeře ze skupiny. Ta příprava je tak hodně osekaná, navíc už nemáme ani tradiční letní sparingpartnery, takže jsme teď trénovali jen 2 na 2,“ není nadšený Dygrýn.

Ten zatím není plně spokojen ani s letošní bilancí vyhraných prize money. Výsledná cifra kolem milionu korun by se sice na „pouliční sport“ se čtyřmi hráči mohla zdát docela slušná, jenže Humpolec Bernard už nějakou dobu míří výš - mezi absolutní světovou špičku, která se hrou 3x3 naplno živí.  
 


„Spokojenost by panovala, pokud by ten milion vyhrál za sezonu každý z týmu. A to je nějaký „zlatý cíl“ všech kluků, co se tomu po světě věnují. K tomu už je ale potřeba vyhrávat i turnaje World Tour, kde vítěz bere 30 tisíc dolarů. My sbírali prémie „jen“ na challengerech, kde vítěz získá 10 tisíc dolarů, což se nám povedlo na Kypru. Na World Tour, kde stejně jako na challengerech berou prize money nejlepší čtyři týmy, jsme ale na honorovaná místa ještě nedosáhli. A tam to začíná na 8 tisících dolarů pro čtvrtého. Pokud bychom třeba vyhráli všechny čtyři podniky World Tour, kterých jsme se zúčastnili, měli bychom každý šanci získat 30 tisíc dolarů,“ bilancuje šéf „Bernardů“.

Ten rozklíčoval ekonomiku svého sportu až na přímý dotaz. Sem tam si totiž zřejmě o svém celku „leccos“ vyslechne. „Někdo si myslí, že jsme pouze „žoldáci“, co hrají jen o peníze, ale to k tomu prostě patří - jako k beach volejbalu, tenisu a dalším sportům. I 3x3 se snaží stát profi sportem, my ale ještě profíky určitě nejsme. Za ty tři čtyři roky pořád fungujeme spíš na amatérské bázi, kdežto z týmů nad námi, které si tím už několik let opravdu vydělávají, už se profíci stali a věnují se jen 3x3.“

Za plné profesionály lze podle Dygrýna považovat nejužší špičku, tedy Novi Sad, Liman, Rigu, Zemun, Piran a Amsterdam. „Takový Amsterdam trénuje třikrát týdně, má i svého trenéra a fyzioterapeuta. A my se scházíme v Brně na sídlišti,“ srovnává.

„Třeba Novi Sad za vítězství na pěti letošních turnajích World Tour vydělal 150 tisíc dolarů, což je skoro tři a půl milionu korun. Oni navíc vyhráli i leccos na challengerech, takže každý z toho měl suše jeden milion.“
   
Zbývá už jen dodat, že celé finále World Tour v Pekingu můžete od sobotních ranních hodin sledovat na YouTube kanálu FIBA. Humpolec začne v 7:50 s Novim Sadem a už v 9:30 jej čeká Lublaň.