Díky „svaté trojici“ už volá Čína!

16.09.2018 - red
počet přečtení: 1648
vytvořeno 17.09.2018, upraveno 17.09.2018

POSTUPOVÝ DUEL LVŮ NA SVĚTOVÝ POHÁR Byla to absolutně stěžejní akce zápasu. Postrádala jakoukoli spektakulárnost, o to však byla důležitější. Obsahovala ohromnou míru rizika, zvlášť na palubovce soupeře, přesto i velikou dávku chytrosti a ještě větší porci odvahy. Klíčový muž českého týmu Tomáš Satoranský se postavil na průraz domácímu koloději Jusufovi, jednomu z nejlepších pivotů NBA. Byl to duel z první ligy světa, kdo s koho, vyhrát mohl jen jeden. Dopadnout ta situace obráceně, nad českými hrdly by se v tom kvalifikačním souboji už snášel ukrutně ostrý Damoklův meč. Playmaker Washingtonu přesto vsadil „all-in“, ač obtěžkán už třemi fauly, z nichž dva byly velmi zbytečné. Do konce přitom zbývalo ještě nekonečných 18 minut.

Pád obou hráčů, hvizd a centr Portlandu Jusuf Nurkič nemohl uvěřit, co se stalo. Pískal se jeho třetí faul, jehož důležitost se ukázala už zanedlouho. Lídr domácích byl přitom na startu druhé půle nezastavitelný, domácí Bosna díky němu otočila na plus 4 body a hrozila ještě větším laufem. Satoranský získaným průrazem Nurkiče v zápase dokázal, že svou ústřední roli nemusí vykonávat jen v útoku, ale i bravurní prací v obraně. A nestalo se tak v tomhle zápase naposledy.

Za stavu 42-38 ale na stopnutí rozběhu domácích nebyl Satoranský sám. O výstup na hlavní scéně si řekli ještě dva muži. Stále chladnokrevnější zabiják Vojtěch Hruban vypálil a trefil trojku hned za clonou (na 42-41), aby vzápětí přidal další po samostatném uvolnění přes novou bosenskou hvězdičku v NBA Džanana Musu.

A když česká podkošová vozba nenesla body, převzal štafetu po Hrubanovi ve hře nejklidněji působící lev, Američan s českým otiskem v srdci Blake Schilb. Předvedl doslova školení bosenské defenzivy, kterou srážel jednou chytrou akcí za druhou, včetně velké trojky přes ruce obránce. Veledůležitou akci navíc zosnoval při přebrání od Nurkiče. Vymíchal ho driblingem a vynutil si jeho čvrtý faul i okamžité usazení na lavičku, 14 minut do konce. Po Schilbových šestkách lvi vedli 50-55 a opět se jim dýchalo klidněji.

A když se pod košem a na útočném doskoku stále lepší domácí opět dostali do vedení, završil svou úžasnou čtvrtinu dalekou trojkou těsně před klaksonem Hruban - čtvrtou trefou zpoza oblouku ze čtvrtého pokusu! Češi měli v tu chvíli trojkovou bilanci 12/7 a perimetr je při množících se faulech obou pivotů nadále držel tým nad vodou.

Centr Veselý (4+4 doskoky za 17:18) si třetí a čtvrtý faul udělal už na startu druhé půle a pátý jej usadil na lavičku 7:25 do konce. A další obr Balvín (5 doskoků za 20:40) jej následoval po 37 odehraných minutách.

Bosňané při těchto českých potížích cítili krev a ve druhé půli ztékali svými dlouhány útočný doskok i český koš, jak jen mohli. Házeli i spousty šestek, po několika minutých si navíc doskočili, ale hlavně jich spoustu a pro ně fatálně míjeli. 14 minel z celkových 38 pokusů jim srazilo vaz a Češi se jim 20 danými vyrovnali i při pouhých 24 házených.

Lvi se s blížícím se závěrem utkání rozpomněli i na své brejkové možnosti a se Schilbem na pozici 4 dokázali pro domácí bolestivě skórovat právě z protiútoků, jež přestali produkovat ve statické a pomalu hrané střední části utkání. Velkou úlohu tu při zakončování i zakládání akcí měl Satoranský, který Čechy dostal do 6bodového vedení.

V závěru sice lvi přišli o téměř celé 7bodové vedení, ale necelé dvě minuty do konce si v nájezdu udělal svůj pátý (a třetí útočný) faul opět do Satoranského Nurkič, což byla pro domácí velká rána. Lvi pak skórovali po útočném doskoku a Schilb i ze šestek, aby po trojce Bosny uspěl velkou akcí pod koš se svým washingtonským zakončením po otočce Satoranský, který po dvou minutých šestkách Kikanoviče zvýšil vlastními trestnými hody už na šest. A vše završila nádherná akce po timeoutu na konečných 80-85 12 vteřin do konce. Když pak domácí minuli trojku, mohli lvi slavit už sedmé vítězství ve světové kvalifikaci a čtyři zápasy do konce už také velkolepý postup na světový šampionát.

Na něj se česká stopa vrátí za rok v Číně po dlouhých 37 letech. Naposledy nastoupilo Československo na MS ještě za onoho režimu, v roce 1982, kdy nikdo ze současného týmu nebyl na světě. To všechno se stalo přesně rok po neslavném vystoupení oslabeného týmu na evropském šampionátu v rumunské Kluži…

Víceméně v osmi hrající celek, který zejména do půle svírala nervozita a tlak historické šance, nejvíc táhnulo perimetrové trio Satoranský (22+9 doskoků a 6 asistencí za 34:38), Schilb (20+4 asistence), Hruban (17+3 asistence, trojky 4/4, s +16 suverénně nejlepší), tucet bodů stihl velmi nenápadně přihodit power forward Kříž. Lvi i přes propad na útočném doskoku (18-11) udrželi téměř vyrovnané skore v bodech z druhých šancí (17-14), a i když zaostali v produkci zpod koše (40-24), vládli z trojek (20/4 – 14/7), navíc měli větší podporu lavičky a nakonec i méně ztrát (16-13). Domácí, kterým při absenci Gordiče chyběl kvalitní playmaker, vedli Atič (13), Kikanovič (18), Musa (15) a Nurkič (19+15 doskoků), když poslední dva muži, aktuálně oba z NBA, se zejména první poločas pokoušeli celý odstřílet sami, než je kouč Repeša posupně zformoval do poněkud týmovějšího projevu.

Tabulku české skupiny vedou aktuálně lvi spolu s Francií (oba 7-1, Francie však na rozdíl od Čechů nemá zajištěný postup), následují Rusko, Finsko (oba 4-4), Bulharsko (3-5) a Bosna (2-6). Z evropské větve kvalifikace se zatím na Světový pohár dostali už jen Němci a Řekové.