Warriors po chaosu v závěru vedou

01.06.2018 - red
počet přečtení: 261
vytvořeno 01.06.2018, upraveno 01.06.2018

ZÁPAS 1 FINÁLE NBA Po celou dobu vyrovnaný a poměrně fádní první duel Finále NBA nabral na spádu až v samém závěru. Domácí Warriors (bez Iguodaly) s různou úspěností a bez snahy o útočný doskok odpalovali destístky svých jumpů, když spoustu útoků svěřovali do rukou Duranta v izolacích. Hostům pak stačilo to, že si pravidelně bral míč James, který buď šel sám přes prvního obránce, nebo v řadě případů využil přebrání od Curryho k témuž, a úspěšnost jeho zakončení závisela na tom, jestli výpomoc přišla včas, nebo pozdě. Pozdě to bylo často, a tak měl cestu ke svým dokonce 51 bodům (8. čtyřicítka letošního play-off, TH 11/10) značně usnadněnou. Už po třech čtvrtinách měl na kontě 36 bodů ze 78 svého týmu.

Za stavu 102-104 přišla první klíčová situace, kdy se vypomáhající James postavil Durantovi na průraz při nájezdu, a ač byl v pohybu a stavěl se téměř bokem, byl nejdřív odpískán útočný faul. Jen nejistota sudích, zda James stál vně půlkruhu pod košem, arbitry přivedla k videu, kde průraz přehodnotili na faul Jamese, což pravidla NBA dovolují. Kouč Cavs Lue nicméně po zápase prohlásil, že takto nebyl výrok obrácen ještě nikdy v dějiných ligy. Durant z šestek vyrovnal a Curry o útok později z nájezdu s faulem poslal domácí do vedení 107-106.

Cavs pak měli poslední útok 4. čtvrtiny a 4,7 vteřiny do konce James poslal pas pod koš na Hilla, kterého rukou zachytil Klay Thompson. Hill proměnil první šestku a minutou druhou nechal přes sebe trestuhodně doskočit Kavalíra Smithe Durant, skákající v dobré pozici před ním. Smith se však zřejmě domníval (ač pak tvrdil, že očekával timeout, navíc jej hájili i domácí Durant a Green), že jeho tým už vede, vydribloval na trojku a až tam na pokyn vztekajícího se Jamese poslal míč dál, ale hosté už střelu neodpoutali včas.

Prodloužení už pak odstříleli lépe domácí, přičemž velmi vokální Warrior Green vyprovokoval soupeře Thompsona k tomu, aby jej inzultoval míčem do obličeje. Thompson těsně předtím, 2 vteřiny do konce fauloval za dávno rozhodnutého stavu Livingstona, a ač na pohled nijak ostře, byl potrestán nesportovním faulem 2, rezultujícím ve vyloučení.

Domácí měli při výhře 124-114 lepší trojky (13-10) a ustáli i manko na útočném doskoku (4-19). Vedli je Curry (29+9 asistencí, TH 11/5), Durant (26+9 doskoků, TH 10/9), Klay Thompson (24, trojky 10/5) a Green (13+11 doskoků, 9 asistencí, 5 zisků a 2 bloky). U hostů 48 minut hrajícího Jamese nejvíc a téměř jako jediný výrazný hráč doplnil Love (21+13 doskoků).