VP Sheppard o lekci pro Satoranského

11.09.2017 - red
počet přečtení: 908
vytvořeno 11.09.2017, upraveno 11.09.2017

S VP WIZARDS TOMMYM SHEPPARDEM Z KLUŽE Když zhasne kamera a diktafony neběží, uvolní se i viceprezident Washington Wizards Tommy Sheppard, který u současného zaměstnavatele Tomáše Satoranského zařezává už 14 let. Dokud ale červené kontrolky svítí, je znát jeho profesionální přístup. I když je ovšem z řady odpovědí znát, že jsou předem připravené, pozitivní a nepřekvapivé, z lecjakých jiných se dá o fungování a postupech klubu z hlavního města USA přece jen něco vysledovat. Dál také zůstává otázkou, co z řečeného bude ve druhé sezoně českého vyslance v NBA naplněno. Už proto, že bude muset opět pendlovat po všech perimetrových pozicích, a poštěstí-li se, bude mezi nimi i rozehra, jíž si Satoranský dosyta užil alespoň v pěti zápasech na ME v Kluži. Právě tam jej Sheppard bedlivě sledoval, stejně jako si své ovečky z nejlepší ligy přijely zkontrolovat prakticky všechny ostatní zastoupené kluby. Nyní už bude hovořit viceprezident Wizards vlastními slovy.

Přijel jste na ME jen kvůli Satoranskému?
Jistě byl hlavním bodem mého zájmu. Jinak ale sledujeme všechny hráče, na akce FIBA jezdím každý rok, ale zaměřuji se přirozeně především na naše hráče. Na Tomáše, nebo i na Bojana Bogdanoviče, který za nás hrál v minulé sezoně. Je dobré tu obhlédnout jak hráče z NBA, tak nové mladé kluky. Ať bude Česko hrát kdekoli, já tam budu. Do Tomáše jsme hodně investovali. Jeden z našich trenérů byl na jeho kempu v Praze, já se za ním zastavil i v srpnu během přípravy národního týmu v Česku. Tomáš má naši plnou podporu.

Byl jste spokojený s Tomášovými výkony na ME v jeho těžké roli?
Jistě je složitá. Tohle není český tým, jaký známe z minulých let. Chyběli vám Veselý, Balvín a další klíčové postavy. To je těžká situace a váš tým vypadal jinak. Tomáš toho teď musel dělat víc, soupeři po něm důrazně šli. Pro něj tak bylo těžké dělat to, co umí. Šlo by to líp, kdyby měl větší podporu, ale už nemělo smysl řešit, kdo vám na turnaji chyběl. Výhra nad Rumunskem hned v prvním zápase byla důležitá. Vzápětí přišlo Španělsko, které nejspíš celé ME vyhraje. Maďarsko pak bylo těžkým soupeřem a byla to bolestivá porážka. Opakuju ale, že vám chyběla řada hráčů. Trenéři podle mě odvedli dobrou práci. Já osobně jsem s Tomášovými výkony spokojen a od nás všech má podporu, aby reprezentoval.

1103MmM.jpg

Zlepšil se ve věcech, které jste chtěli, aby zlepšil?
Jednoznačně. Střílí mnohem lépe, je sebevědomější. Jeho hra vyspěla, hraje s velkým přehledem, s míčem i bez míče a je velmi všestranný. Z věcí, které jsme po sezoně probírali s generálním manažerem a hlavním trenérem, udělal všechno. Je to komplexní hráč. Pracuje velmi tvrdě a chce být stále lepší. Nikdo nechce být lepším hráčem než právě Tomáš.

I vy jste asi zaznamenal, jak zklamaný byl po porážce s Černou Horou…
To je těžké. Vždy když prohrajete, cloumají s vámi emoce. To, že se nepodařilo postoupit, bylo těžké pro všechny, pro hráče, trenéry. Tomáš je přirozený lídr, vzal toho na sebe hodně. Buďme upřímní, řada českých hráčů, co tu byli, by se sem za jiných okolností nemusela dostat. Známe mnohem lepší český tým a hráče.

Bylo v něčem komplikované pustit Tomáše na EuroBasket?
Podporovali jsme ho. Vždy podporujeme každého hráče, kterého máme, aby hrál za národní tým. Je důležité hrát za zemi, kde daný hráč vyrostl. Víme, jak je důležitý pro český tým. Chtěli jsme ho, aby trénoval v dobrých podmínkách a s kvalitními lidmi. A on to s českým týmem splnil.

Co jej čeká v příští sezoně?
Mohl by se stát klíčovým hráčem ze střídačky. Hráčem, který by mohl hrát na více postech, bránit na více postech. Co jsme viděli v některých zápasových sekvencích v minulé sezoně, tak ukázal, že je schopný hrát s Johnem Wallem a Bradleym Bealem, může ale i zajišťovat a řídit druhou vlnu. Těším se na jeho velkou sezonu se spoustou zlepšení.

V národním týmu ale hraje rozehrávače, kdežto ve Wizards se na tuhle pozici téměř nedostane.
Pokud máte hrát za Johnem Wallem, je to těžké. On je celou dobu jen v NBA, hraje 36 minut každý zápas, za ním toho moc neodehrajete. Snažíme se tak Tomášovi najít pozici, kde by mohl hrát s Johnem, dostat více minut a předvést víc. Tomáš odvedl dobrou práci, hrál dobře s míčem, ale i bez něj. A to je něco, v čem bude muset pokračovat. Budeme chtít využívat univerzální hráče a Tomáš je pro nás velmi zajímavý, protože může hrát na více postech.

1101NzE.jpg

Je pro něj změna herní pozice složitá?
Z mého pohledu je to takhle – odehraj ty minuty, kdekoli můžeš. Když tě chtějí mít na „dvojce“, na „trojce“, nebo kdekoli tě potřebují, tak tam hraj. Tomáš teď stále jasněji vidí, že dokáže bránit různé hráče a právě tohle bude klíčem k větší minutáži - aby byl schopen zastavovat svěřené hráče. On je ale zároveň velmi tvořivým hráčem, ať už z driblingu, při tvorbě pro ostatní nebo při nájezdech do šestky – sami jste tu viděli, že se dostane až k zakončení kolem koše, prakticky kdykoli se mu zamane. A my ho chceme správně využívat a myslím, že tuhle sezonu bude se svou rolí opravdu spokojený.

Už před minulou sezonou, ještě než Tomáš přišel k vám, jej server ESPN od začátku označoval jako shooting guarda. To se pak u vás stalo i realitou. Musí teď víc a víc hráčů, přicházejících do NBA, počítat s tím, že budou muset zastávat i jiné pozice?
Je těžké, když každý bude chtít nějakého hráče usadit jen na jedné pozici a říkat, že právě ta je jeho jediná. Jistě, někteří jsou jen rozehrávači nebo centři, ale zvlášť teď, při tom, jak se v NBA hraje, je všestrannost vším (důrazně). Když bych teď měl definovat pozici Tomáše, jestli to je jednička, dvojka, nebo trojka, asi bych vybral rozehrávače, ale on je schopen hrát i bez míče a stejně tak zvládne hrát s dalšími dvěma rozehrávači, pokud to od něj budeme chtít. Nemyslím, že je důležité definovat vaši pozici a říct, že jen tu můžete hrát. To nemá smysl. Mluvili jsme o tom s Tomášem a říkali mu – dostaň co nejvíc minut, zjisti, kde jich můžeš urvat nejvíc a s čím nám můžeš pomoct. A pokud jde o to, kde se cítí nejlíp? Myslím, že na hřišti. Naopak na lavičce to nebude. Někdy dostanete lekci v tomhle smyslu – udělej cokoli, abys hrál a pomohl týmu vyhrát. A to je Tomášovo nastavení – je to válečník a podle mě nám letos hodně pomůže.

Jaká byla podle vás jeho minulá sezona?
Každý rok chodí do NBA spousta nováčků a ti to mají těžké. Sezona je dlouhá, nevíte, kolik minut dostanete… Tomáš ale každý den tvrdě pracoval. Nemělo to na něj vliv. A je těžké, když nehrajete tolik, kolik chcete. Tomu rozumím. Ale to je první rok. A nejlepší na prvním roce je, že už ho má za sebou a čeká ho druhý, kde to, co nabral, může využít a dál se zlepšovat. Je to skvělý hráč, u kterého věřím, že nám pomůže. Očekáváme od našeho týmu hodně.

Ve Wizards má Tomáš kolem sebe hráče jako Johna Walla a Bradleyho Beala, v národním týmu toho musí brát hodně na sebe. Pomůže mu to v získání dalšího sebevědomí a agresivity ve hře?
Stoprocentně. On si hodně zakládá na vysokém pracovním nasazení, na své hře, kterou stále studuje. Je pořád ve hře, i když sedí na lavičce, jako by byl koučem. Mluví ke spoluhráčům a dělá skvělou práci. A zápasy v létě vás vždycky posunou dál. Můžete dělat drily a střelbu, ale hra vám stejně dá nejvíc. A na ME to byly zápasy na vysoké úrovni, s hráči z NBA a Euroligy, což mu pomůže.

Jak těžký bude pro něj druhý rok?
Druhá sezona je vždy snazší. První je naopak pro nováčka těžká bez ohledu na jeho situaci. Pro Tomáše bylo fakt náročné jít z role evropské hvězdy, kdy hrával spousty minut, do NBA, kde byl nováčkem se vším všudy, jako když kdysi začínal v Seville. Ale on to zvládá skvěle. Třeba jsme hráli v Detroitu a on pro nás ten zápas vyhrál. A na tyhle dobré momenty se soustředíme. Pořád se díváme dopředu a ve druhé sezoně bude mít šanci zajišťovat z perimetru druhou vlnu. Může ale hrát i s hráči základu a bude dobrý. S jeho vývojem jsme spokojeni. Vím, že tady v Kluži se všichni soustředili na český tým, ale já stojím především za Tomášem, kvůli kterému jsem tu byl. A těší mě, jak se zlepšuje.

1104M2E.jpg

Na ME patřil k vůbec nejlepším doskakovačům – je to pro vás taky důležité?    
Tomáš dělá víc věcí, díky kterým si získává větší herní prostor. Umí bránit, teď ukazuje i mnohem sebevědomější střelbu trojek a k tomu ještě doskakuje. NBA je o získávání dodatečných držeb míče. Čím víc jich máte, tím víc dáte bodů. Když hráč doskočí, vypíchne míč nebo donutí soupeře ke ztrátě, tak bude hrát, protože trenéři hrají s těmi, co jim pomáhají vyhrávat. A Tomáš nám pomáhat bude.

Přes léto chtěl zlepšit i svou střelbu. Podařilo se?
Zcela určitě ji zlepšil. Jeho styl je teď mnohem kompaktnější a plynulejší. On se ale o tohle snaží už tři čtyři roky, jen letos to nabylo výraznějších rozměrů. Střílí už sebevědoměji, s rychlejší odhodovou fází. On v evropském basketbalu ani nemusí střílet moc trojek, stačí mu jen dobře řídit tým, kde hraje mnohem víc minut a řídí tak víc útoků. V NBA cítil v minulé sezoně trochu tlak na to být produktivní v krátkých časových úsecích, což je těžké – vědomí, že teď to musím zvládnout za čtyři minuty. On je ale profík a zjistí, jak na to, k čemuž lepší střelba určitě pomůže.

Tomášovi pomáhá střelecký trenér z euroligového Bambergu Weissenböck…
(skočí do otázky) A udělal s Tomášem výbornou práci.

V jakém ohledu se snažili upravit pro potřeby NBA jeho střelbu trenéři u vás v klubu?
Každý se vyvíjí. Během sezony nechcete hráči ničit sebevědomí, ale v létě na střelbě Tomáš zapracoval a jeho trenér v Německu je perfektní, jeden z nejlepších v Evropě. Tomáš mu věří a my jsme za ním v létě poslali jednoho z našich trenérů, abychom viděli, jak to funguje, a podpořili ho. Vy nechcete příliš měnit to, co dělal dosud, nebo mu pořád něco upravovat. Teď je na tom dobře a na tom chceme stavět. Postavení jeho lokte a odhodová fáze je už o něco „čistší“. Někdy ještě při střelbě trochu přepadne dopředu, nebo se naopak zakloní, a u střely jde právě o to, že musí být pokaždé úplně perfektní, pokud chcete být dobrým střelcem. O to se teď Tomáš snaží. Vy ho tu znáte od doby, co začal hrát, tak sami ten pokrok vidíte. Je to Bohem obdařený hráč a teď už půjde jen o vylepšování maličkostí. Tohle léto to byla střelba a jemu se povedlo ji zvednout.

Kdy se Satoranský připojí k Wizards?
Až bude připraven. Pracoval teď celé léto tvrdě. Začínáme s kempem 26. září a jsem si jistý, že ve Washingtonu bude už předtím. Teď je ale třeba, aby si odpočinul, zahojil šrámy, cítil se dobře a dorazil na kemp. 

1102MDA.jpg

Po zápase Španělska s Chorvatskem se dal v zákulisí potkat třeba kouč Memphisu David Fizdale. Kolik dalších kolegů z NBA jste v Kluži potkal?
Byl tu prakticky každý. Třeba generální manažer Utahu Dennis Lindsay přijel kvůli Rickymu Rubiovi (ve volném dnu je bylo možné zastihnout při delší debatě před hotelem), generální manažer Ryan McDounough se svým asistentem Patem Connellym z Phoenixu kvůli Draganu Benderovi, Cleveland tu měl skauta, New York taky, celkem tu někoho mělo devět deset týmů. Pár se jich bylo podívat na Chorvaty, kde je Šarič z Philadelphie. A spousta klubů má své lidi v Istanbulu. Je důležité vidět své hráče a podpořit je v reprezentaci. Je to naše povinnost. Ti hráči udělali tolik, aby se dostali až sem a já jsem rád, když na těchto vrcholných turnajích hrají.

Wizards mají za sebou nejlepší sezonu za mnoho let, bude ta další ještě lepší?
Nechci to vyjadřovat číselně, ale máme velká očekávání. Udrželi jsme jádro týmu a s tím jsme opravdu spokojeni.

Neprovedli jste mnoho změn, věříte tedy takto složenému týmu?
Ano. Máme jednu z nejlepších základních pětek v lize. Věřili jsme, že nový centr Mahinmi nám hlavně v obraně hodně pomůže, ale většinu minulé sezony promarodil. Teď ale bude plně v pořádku, Tomáš bude sebevědomější, podepsali jsme i pár střelců jako Meekse nebo Scotta a získali jsme rozehrávače Fraziera, což jsou všechno ligou protřelí hráči. Čekáme, že budeme vážně dobří, ale hráči to musí nejdřív ukázat na hřišti. Co jste dokázali minulou sezonu, v NBA neznamená vůbec nic.

Zaujal vás na ME nějaký hráč?
Nijak zvlášť. Slovinci mají některé zajímavé mladé hráče s vysokým draftovým potenciálem pro příští rok (Dončič), ale to mě nepřekvapilo. Překvapení je, když Maďarsko vyhraje na ME poprvé od roku 1969. Byl jsem u toho, když Češi překvapili před dvěma lety. Jen top týmy jako Španělsko nebo Srbsko zůstávají. Překvapení přicházejí spíš ze středu startovního pole. Hráč jako Markkanen, kterého známe už z univerzity, ukázal, že je schopen na této úrovni hrát. Možná on trochu překvapil.

Golden State stále víc tlačí do NBA hru s malými pětkami. Bude to čím dál víc i váš případ?
Poslední sezona byla naše nejlepší za hodně dlouhou dobu. Takže pak toho nechcete moc měnit. Možná bude někde šance jít o něco níž, ale ne nutně být malý, jako spíš mít všestrannou a kreativnější pětku. To je dobrá věc a jsem si jistý, že se tím naši trenéři zabývají. V NBA obecně chcete mít na hřišti dobré střelce, ale je jen málo hráčů, kteří dokážou střely proměňovat tak jako Warriors. Takže musíte najít jiný způsob, jak je porazit. Já to řešení neznám, ale snaží se na to přijít celá NBA.