Sato poločas řádil, u obratu fandil

18.01.2019 - red
počet přečtení: 175
vytvořeno 18.01.2019, upraveno 18.01.2019

ECHO DUELU WIZARDS V LONDÝNĚ Centr Thomas Bryant rozhodl technickým košem z poslední vteřiny, kdy nepovolený dotyk míče ze strany newyorského Triera muselo potvrdit až video, o nejtěsnější výhře Wizards v domácím londýnském zápase NBA (101-100). Tomáš Satoranský vystřihl skvělou první půli, v níž včetně prvního koše utkání stihl jako top skórer týmu 12 bodů a 3 asistence za 21,5 minuty, kdy navíc měl řadu parádních obranných zákroků, aby ve druhé půli odehrál už jen prvních 9 minut (do stavu 69-84) a dál sledoval počínání kolegů pouze z lavičky. Zápas končil i tak na čtvrtých nejdelších minutách (30), během nichž stihl jako třetí střelec 14 bodů (z pole 8/6 včetně trojek 2/2, -10), 2 doskoky, 2 zisky, 1 blok a 5 asistencí na 1 ztrátu (také ani jednou nefauloval), navíc byl velkým důvodem toho, že se někdy už hrozivě vyhlížející manko nestalo ještě větším a pak už zřejmě i nedohnatelným.

Top skórerem týmu byl často neuváženě střílející i útočící guard Beal (25, z pole 29/10, 4 asistence na 7 ztrát), následován Porterem (20+11 doskoků). Dvojciferní byli ještě Ariza (12+7 asistencí a 7 doskoků), Bryant (10+9 doskoků) a Dekker (10).

V hledišti londýnské O2 Areny byla mezi 19.078 diváky i spousta Čechů, kteří byli v ochozech slyšet doslova na každém rohu.

Herně nijak pohledné a většinou bez energie hrané utkání začalo Wizards (nadále bez Walla, Howarda a Morrise) utíkat od stavu 13-13, kdy po 7:20 vystřídal poprvé a naposledy v první půli Satoranský. Ten ve svém prvním úseku vsítil po nájezdové otočce první koš utkání, druhý pak přidal z jumpu.

Už po dvou a půl minutách na lavičce ale musel zpět, nicméně Knicks utíkali soupeři dál, když power forward Kornet zařídil už v první čtvrtině (20-30) 12 bodů. Satoranský ve druhé čtvrtině vedle obrany udržoval ztrátu aspoň na úrovni 10 bodů asistencemi, báječným put back dunkem rovnou z útočného doskoku i dvěma trojkami, jež hlediště nenechalo bez odezvy.

Většině Wizards se ale více než půl zápasu nechtělo bránit a Knicks se už do poločasu vedle řady snadných zakončení zpod koše poděkovali především 9 trojkami z 18 pokusů. Až během čtvrté čtvrtky (vyhrané 24-11) se domácí tým v obraně rozhodl zvednout, a byť ani dál nechodil za většinou svých střel na útočný doskok, spasilo jej závěrečné trojkobití s dílčím obratem na 94-91. Knicks, jimž chyběli podkošoví Porzingis (zranění) s Kanterem (obavy o život), kupili spousty ztrát v nájezdech i přihrávkách a až tady potvrdili svoji příslušnost ke dnu Východní konference. I tak jim ale k výhře chyběl jen malý kousek štěstí. V trojkách přestříleli Wizards 12 ku 7, ale neměli téměř žádné útočné doskoky a také zaostali v produkci zpod koše. Jejich nejlepším střelcem byl Mudiay s 25 body.

„S výjezdem do Londýna jsem určitě spokojený. Věděli jsme, že to bude náročné. Měli jsme tu i náročný program, ale přijeli jsme sem vyhrát a to se povedlo, i když jsme zápas neměli dobře rozehraný, byla vidět únava, ale v poslední čtvrtině tam byla sestava, která to dokázala obrátit a jsme šťastní za tenhle závěr,“ shrnul Tomáš Satoranský.

„Ten závěr jsme na lavičce samozřejmě prožívali. Thomasovi Bryantovi to přejeme, protože vždycky přinese hrozně moc energie. Maká pro tým a byli jsme rádi, že se to podařilo. Myslím, že i Brad Beal tu situaci skvěle přečetl, protože tam měl dva hráče na sobě a vyšlo to výborně. Museli jsme si ale počkat na opakování té situace na kostce. Nebyl jsem si jistý, stalo se to hrozně rychle, ale když už jsem viděl zpomalené opakovaní, byl jsem si jistý, že to bude „goaltending“ (nepovolený zásah míče po překročení kulminačního bodu). Neviděli jsme ale, kolik času ještě bude zbývat, nakonec to bylo 0,4 sekundy, což ještě dávalo Knicks šanci vystřelit normální střelu. Ještě jsme potřebovali být koncentrovaní, abychom ubránili poslední střelu.“

Na otázku, proč nezasáhl do poslední čtvrtiny, Satoranský odpověděl: „Myslím, že jsme tam měli sestavu, která otáčela zápas, a nebyl tam důvod, abychom to nějak měnili. A kluci tu poslední čtvrtinu zvládli výborně.“

V závěru spoluhráče vestoje hecoval, seč mu síly stačily. „To k tomu patří, je vidět, že i lavička je v zápase, že nám to pomáhá. I ty poslední zápasy, když prohráváme, tak máme sebevědomí, že to můžeme obrátit a to se teď potvrdilo. Musíme v tom pokračovat i v dalších domácích zápasech, které nás čekají, a budeme se moct přibližovat k play-off příčkám.“

Rozehrávači O2 Arena střelecky sedla a vůbec to neskrýval. „Docela jo, sice jsme tu měli jen jeden trénink, ale první polovinu se nám dařilo střelecky. Tedy mně osobně, týmu moc ne. Měl jsem tu motivaci, že tu mám kamarády a hodně českých fanoušků, ale snažím se k tomu přistupovat jako ke každému jinému zápasu.“