Sám voják v poli a zpívající komentátor

24.11.2018 - red
počet přečtení: 260
vytvořeno 24.11.2018, upraveno 24.11.2018

ECHO DUELU S LÍDRY NBA Ke konci zápasu to byl při záběru na lavičku hostů pohled nabízející galerii osamělých mužů. Nikdo s nikým nemluvil, každý zůstával jen sám se sebou, zoufalým trenérem Brooksem počínaje. Co víc mohlo vystihnout současný mizerný stav mužstva Wizards než to, když hned po timeoutu, následujícím po sérii minutých distančních jumpů, tým precizně zahrál akci až k jednoduché smeči, aby se hned při následujícím útočném pobytu vrátil k dalšímu bezcílnému ostřelování obruče bez stopy snahy jít za útočným doskokem. Nebo jiná situace ze stánku Toronta, aktuálního lídra NBA – Wizards ještě ve čtvrté čtvrtině měli jednu šanci po snížení na 103-93 a ve dvou obranách po sobě začali jezdit včetně dobírání střelců jako fretky. Fungovat tak od začátku, mohli by se favoritovi vyrovnat. Jenže když se skvěle střílející domácí mašina zanedlouho stejně prosadila k dalším trefám z dálky, hosté se opět vrátili ke svému lenivému přístupu, jejž celý zápas odmítal převzít především jeden muž.

Když už za rozhodnutého stavu s energií proletěl z polobrejku celé hřiště a mocně zadunkoval, vysloužil si Tomáš Satoranský opět pochvalu i od komentátorů - těch domácích, z nichž jeden se během zápasu začal oddávat dokonce i zpěvu. Ten už se však Satoranského netýkal.

Už po svém prvním příchodu na kurt po 8 minutách (za stavu 22-16) se Čech nedal přehlédnout. Natěsno přilepený k menšímu a pohyblivějšímu Lowrymu se snažil ústředního dirigenta Raptors nahánět i za množstvím clon, a když mu dočasně pomohl jeho dlouhý, snažil se soupeře ještě dostihnout na cestě do koše, anebo důsledně převzal obranu sbíhajícího dlouhého a někdy i stihl vystihnout příhru, která na něj mířila, nebo shoz na něj alespoň neumožnil. A v rámci možností se snažil rotovat i ke střelcům, ke kterým se už nikomu na oblouk nechtělo, byť v některých případech už přicházel pozdě. Další trojkové trefy domácí superstřelci proměnili (při nej trojkové kanonádě Toronta v sezoně, 39/17 z rukou 9 hráčů), i když měli Čecha v obličeji, ale přinejmenším se snažil jim výhled znepříjemnit. Až příliš mnoho střel Raptors, kteří mnohdy neváhali pálit okamžitě za clonou, se totiž v zápase odbývalo bez jediného obránce široko daleko.

Satoranský v útoku odstartoval asistencí na dvojku Oubreho, po dvou minutách a střídání Walla se z něj stal naplno rozehrávač, při jednom nájezdu ale během driblingu také přišel o míč. Už po 9,5 minutách posadil na lavičku s druhým faulem Lowryho, který si jej před přijetím míče odstrčil oběma rukama.

Ve druhé čtvrtině Satoranský svým důsledným návratem po cloně zblokoval nájezd VanVleeta, seběhl si pod koš, kde zády k obruči přijal přihrávku a vynutil si dva úspěšné trestné hody. V obraně pak získal míč z přihrávky VanVleeta. Poté při boji o obranný doskok obdržel sice neúmyslnou, přesto ránu do pusy od Ibaky, což značilo jeho další získaný faul na obranné polovině. S malou pětkou s Morrisem na centru opět dobře koloval míč a tým si vytvářel dobrá zakončení. Satoranský vystřídal po 9 minutách za stavu 51-39.

Průběžně o deset zaostávající hosté se před poločasem propadli na 61-48, ale do hry je vrátily šestky, mimo jiné i za dvě technické pro domácí, příliš reklamující větší počet faulů na hosty. Znovu na 13 oddálil Toronto famózní Leonard, pro nějž byl mismatchem prakticky jakýkoli obránce a přesto, že hraje jako by ve zpomaleném módu, k nerušenému zakončení se prosadil, kdy chtěl.

Wizards se ještě do půle trojkou Satoranského, který dohrával posledních 90 vteřin, dostali na 70-62 (trojky domácích 23/10, brejky 15-4, doskoky 27-17) a už popáté v sezoně schytali sedmdesátku za poločas.

Ihned po změně stran zaktivizovaní Wizards dokonce otočili skore, ale opět to trvalo jen chvíli, vzápětí se vrátili ke své nevyvážené hře plné jumpů bez doskoků a Leonard, Lowry a Anunoby začali pracovat na definitivním odskoku. Už po třech čtvrtinách domácí vysázeli stovku (101-87) a dál už se kouč Brooks timeouty jen marně snažil přerušovat ofenzivní vlny Raptors.

Satoranský přišel zpět už 16,5 minuty do konce (za 91-83) za forwarda Portera (ve hře s Bealem a Wallem), aby pokračoval ještě 4 minuty ve čtvrté čtvrtině (do stavu 109-93). Minul tu trojku, skvěle vyzval k seběhu Beala (ten však minul), a také si sám seběhl pro výhoz zpod koše, z nějž rovnou skóroval. Wizards tu ale také pod košem od defenzivně mnohem důslednějších domácích inkasovali jeden blok za druhým a jejich manko narůstalo. A další trojky Raptors je srazily definitivně. Satoranský, který dohrával i posledních pět minut (od 111-99), se rozloučil parádním dunkem a asistencí na trojku Riverse.

Zápas završil na šestých nejdelších minutách (24), jež vyplnil 9 body (z pole 7/3, TH 2/2, -16), 3 asistencemi na 1 ztrátu, jedním doskokem, 1 blokem a 1 ziskem. Šestkovou bilanci má nyní 24/23. Wizards měli 5 dvojciferných střelců: Beala (20), Portera (17), Morrise (16), Oubreho (13, opět v základu) a Walla (11+11 asistencí na 7 ztrát z 15 týmu, neházel ani šestku, což se mu při více než 30 minutách ve hře stalo teprve potřetí v kariéře). Domácí vedli Leonard (27+10 doskoků), Lowry (15+9 asistencí), Anunoby (15) a VanVleet (13). Z pole jen 39procentní Wizards (trojky 46/9), hrající bez zraněného prvního centra Howarda a nevyužité zálohy Mahinmiho, zaostali především z trojek, mírně pak i z brejků a na doskoku. Jejich bilance po porážce 125-107 spadla na 6-12.

Jen skončil zápas, lavička na pohled zdrcených washingtonských mužů shodila masku smutku a tu stěží na půl plynu hrající John Wall s úsměvem začal konverzovat s kanadským rapperem Drakem, nebo Markieff Morris ve stejném duchu zabředl do hovoru s jedním ze soupeřů. Jako by ten výsledek zpřed pár minutami skončeného utkání už dávno neexistoval a nikoho nezajímal…

A jako epilog ještě jeden povzdech zřejmě fanouška Wizards z ohlasů na webu Washington Post: „Tenhle tým je lepší na rozehře s Tomášem Satoranským, protože „Sato“ se chová jako profesionál, alespoň se snaží bránit, zapojuje do hry všechny ostatní, nic nevypustí a jeho poměr asistencí a ztrát je neskonale lepší – zatímco on je třetí (po tomto zápase čtvrtý), John Wall je na 47. místě (po zápase 58).“