Hvězdný i přes konec série 31 šestek

07.03.2018 - red
počet přečtení: 505
vytvořeno 07.03.2018, upraveno 07.03.2018

POD POVRCHEM DUELU SATORANSKÉHO S HEAT Kouč Miami Erik Spoelstra zkonstruoval perfektní akci a 36letý veterán Dwyane Wade tak měl nabito ostrými. Míč dostal zády ke koši, přesvědčivou fintou si vyvěsil Tomáše Satoranského a už se zdánlivě snadno chystal ze dvou metrů zakončit a poslat zápas do druhého prodloužení. Jenže jej ještě vyrušila vztyčená paže Markieffa Morrise a guard hostů musel nahodit míč o desku příliš vysoko. Minul a nedopadlo ani těžké dopíchnutí Olynyka, načež Wizard Oubre ze šestek stvrdil domácí výhru 117-113.

Český rozehrávač Washingtonu si tak mohl zhluboka oddychnout. V posledních 22 vteřinách dvakrát minul vždy první šestku a neumožnil tak snadnější koncovku prvního prodloužení, kterou stejně jako v závěru čtvrté čtvrtiny ukrutně hloupými fauly komplikovali jeho spoluhráči. Nejvíc Oubre, který za vedení 114-110 fauloval při trojce Wadea a 13 vteřin do konce tak dovolil snadné snížení na bod, z čehož spoluhráč Gortat jen v zoufalství ukryl svou kroutící hlavu do dlaní.

Podruhé si mohl druhý střelec Wizards Satoranský oddychnout proto, že vniveč nepřišel jeho další skvělý ofenzivně-defenzivní výkon s 19 body (vyrovnaný druhý nástřel kariéry, z pole 12/6, TH 8/6, s +21 nejlepší), 7 asistencemi, 3 doskoky a 1 ziskem. Popatnácté v sezoně a podesáté v 17 posledních zápasech skóroval dvojciferně.

A potřetí si mohl oddychnut proto, že vydržel svou dosud největší porci 40 minut, což byl třetí čas týmu. Ten za 17 utkání bez lídra Walla se Satoranským v základu má bilanci 11-6, celkově pak 37-28 a je pátý na Východě o porážku za Indianou a o dvě za Clevelandem. Do konce základní části jej však čeká třetí nejtěžší program ze všech 30 týmů ligy.

Díky výhře, jež utnula první třízápasovou sérii porážek v sezoně, mohl Satoranský i snáz přejít jedno osobní „zklamání“ – po 25 zápasech a celkem 31 trefách v řadě skončila jeho famózní série bez minuté šestky (v 11 utkáních v této sekvenci nějaký trestný hod házel). To je obzvlášť obdivuhodný výkon, neboť v jednu dobu mu úspěšnost v této sezoně spadla až k 60 procentům a byl nejhorší z týmu. Aktuálně je už na 75 procentech.

Zápas s Heat, hrajícími podruhé ve dvou dnech, rozpeckoval parádně, když hned ve druhém útoku si nechal poslat míč pod koš a s fintou suše zakončil přes střízlíka Dragiče, s nímž se bránil většinu zápasu, včetně rozhodných sekvencí čtvrté čtvrtiny a prodloužení. Zanedlouho ze stejné situace, již Wizards poslední dva tři zápasy sem tam praktikují, vzniklo zdvojení, pas na oblouk a úspěšná trojka. Naneštěstí pro tým se k tomu už Wizards v zápase nevrátili, protože tím mohli způsobit soupeři mnohem větší problémy. Satoranský si na tuhle hru zřetelně čím dál víc věří, konzervativní kouč Brooks se však už podle zámořských médií nechal dříve slyšet, že tlačení na tento typ mismatchů by mohlo rozhodit rytmus hry. Inu…

Čech se jednou trefou z pravých 45 stupňů zapojil i do úvodní smrště 4 trojek, přidal koš z útočného doskoku i dvě asistence na trojky a byl 7 body u vedení 27-9 po 7,5 minutách se skvělými akcemi, pohybem míče a trojkami 6/5. Snažil se tu nenechávat ani přhrát na střelhbitého rozehrávače Dragiče, jejž v nouzi přebíral i pivot Gortat.

Satoranský šel dolů po 8 minutách (28-12), kdy si ne právě nejlepší moment pro první experimentální nasazení nového rozehrávače Sessionse (běží mu druhý desetidenní kontrakt) vybral kouč Brooks. Sessions i přes snahu udržet týmovou hru vypadal jako cizorodý prvek a náhradním dirigentem Tylerem Johnsonem, ničícím nájezdy na svou levou ruku, vedení hosté se na vlně sebezničujících ztrát a rozpadlé obrany Wizards dostali v mžiku na 31-28.

Už po 5,5 minutách na lavičce tak musel zpět Satoranský (tentokrát vypadl z rotace rozehrávač Frazier), tady už s druhou pětkou, hned ztratil míč při driblingu proti Dragičovi, v obraně se přes něj přehnal až k zakončení Johnson a po 17 minutách to bylo 39-39.

Když dostupoval vrchol frustrace domácích z toho, že na hosty se píská kde co a na jejich tým téměř nic, získal rázem Satoranský faul od Dragiče a poté i od Wadea a 4 šestkami natáhl poločasové vedení na 59-50. Tým měl 15 asistencí při 20 trefách z pole, trojky 11/7 a Satoranský nasbíral 11 bodů, 5 asistencí a nejlepších +23 bodů.

Ve třetí části pak trefil nesnadný floater z dobrých 4 metrů, ale další nebývale lehkovážné ztráty týmu opět vygumovaly 8bodový náskok - když například Satoranský s vypětím všech sil vykryl nájezd pohyblivějšího Dragiče a spoluhráč vzápětí poslal pas do brejku do ruky soupeři. Satoranskému prošel nejspíš i faul na zakončujícího Dragiče, což ještě víc zvyšovalo frustraci mistra Evropy, jemuž byl vzápětí písknut útočný faul na pivota Gortata.

Pak si pro změnu stěžoval – nikoli poprvé - Satoranský, když po zisku v obraně zakončil brejk z eurostepu, ale pro zákrok obránce nikoli úspěšně. Ze hry šel 16:40 do konce za vedení 77-70, aby následovala další sekvence ztrát (ve třetí části celkem 7), jež zabila 10bodové vedení vzešlého i z nájezdů dočasně úspěšného Sessionse, který ale čím dál víc hrál na sebe, až si vysloužil střídání.

Wizards se dlouho ničili sami a za stavu 89-90 už situace začala být vážnou. 8:30 do konce navíc vyzval Sessions pasem do brejku Portera, který na míč nedosáhl, byl sražen Wadem a s naraženou kyčlí odstoupil.

Právě v tu dobu se vrátil Satoranský a Brooks tak konečně ustoupil od neefektivní taktiky s guardem Bealem na rozehře ve čtvrté čvrtině. Čech tu zaznamenal trefu ze seběhu i těžký dopich levačkou, kdy opět jako jeden z mála atakoval útočný doskok, zastavil šikovným sáhnutím na míč nájezd s otočkou Winslowa, za vedení 100-98 získal faul na obranném doskoku od Olynyka, ale míč měl v závěru především staticky driblující Beal. Ten také ztratil, aby kontroval dvojkou i trojkou.

Satoranský pomohl vybojovat míč na Wislowovi, pak sudí minutí jasného faulu na najíždějícího Beala vykompenzovali útočným faulem Heat při jejich útoku s několika útočnými doskoky. Satoranský v koncovce 4. části nedal těžkou trojku s tlakem klaksonu a poté ani o něco snazší pokus z levého rohu a Wade s faulem Oubreho srovnal na 105-105. Domácí měli poslední útok 4. čtvrtiny, ale Beal svou střelu z 6 metrů jako prakticky vždy v těchto situacích neproměnil.

V prodloužení Satoranský vyzval v brejku k zakončení faulovaného Gortata, který proměnil obě šestky, Gortat pak získal prorážení a Morris minutu do konce zvýšil trojkou na 113-109. Za stavu 113-110 Satoranský dal jen jednu šestku, aby přišly tři trestné hody Wadea a po Satoranského další šestce (po výhozu Morrise z autu, kdy sudí počítal velkoryse dlouho 5 vteřin, což nenechali bez povšimnutí ani domácí komentátoři) přišla neúspěšná poslední akce Wadea.

Wizards uspěli před 16.582 diváky i díky v sezoně nejlepší bilanci trojek (24/14), naopak přežili brutální deficit v bodech zpod koše (36-60), jen 4 body z brejků a 19 ztrát. Tým drželi vedle Satoranského i Beal (30, z pole 16/12, trojky 7/6, 7 asistencí), Morris (16+13 doskoků), Oubre (14) a Porter (12). Za hosty (bez Waiterse a Ellingtona) se nejvíc prosadili náhradníci, Wade dal 22, Tyler Johnson 21 a Winslow 15. Ze základu byli dvojciferní jen Dragič a Richardson (po 16).