Vláda Sant-Roose. Beksa minuty od snu

26.10.2016 - red
počet přečtení: 1006
vytvořeno 26.10.2016, upraveno 26.10.2016

DĚNÍ POHÁROVÉ STŘEDY Kdo se bál a nevěřil si, že udrží v ruce míč až k zakončení, ten se do průniků ke koši raději nepouštěl. Duel druhého kola Ligy mistrů mezi Nymburkem a Nahariyí bolel a těla hráčů musela absorbovat velkou spoustu ran. Dvě třetiny utkání se při nájezdech téměř nepískalo a úměrně tomu narůstalo skore jen v malých dávkách. Když se však píšťalky zejména v poslední čtvrtině rozpískaly, rozhodovalo se na trestné linii a tam se projevila velká bída izraelského týmu, který si bilancí 26/9 zápas prohrál. Český mistr si naopak 16 trefami z 18 pokusů hodně pomohl ke druhému vítězství v soutěži (78-66).

Králem rozhodné druhé půle (47-33) byl letos nově ustavený rozehrávač Howard Sant-Roos (22 bodů, +18), který při svém enormním výskoku suverénně čistil obranný doskok (celkem 13 z 43 doskoků týmu), napichoval obranu účinnými nájezdy (TH 10/9), věděl, kdy vyhodit na v druhé půli úderného trojkobijce Hrubana (11 ze svých 13 bodů), a k tomu přidával skvělou obranu (4 zisky). V klíčovém závěrečném dějství zařídil přesně polovinu z 26 bodů českého mistra.

V domácím týmu, který měl v druhé půli díky pěti dvoumetrovým hráčům ve hře variabilní obranu, jako druhý klíčový muž vynikl power forward Benda, jenž krytím zepředu většinu zápasu držel na uzdě 130kilový kolos Gatese (nakonec jen 6 bodů), utíkal mu do brejků a zakončoval i z dálky. Při takto náročně vedeném boji si navíc udělal první faul až tři minuty do konce a svých 32 a půl minuty vyplnil 14 body (+17) a 10 doskoky. Zejména při absenci zraněného Simpsona podal tenhle čtyřiatřicátník mazácký výkon.

Důležitá polena pod domácí kotel (rotující ponejvíce 7 mužů, téměř nehrál skórer Allen) pak přiložil i křídelník Pumprla (10 bodů, 6 doskoků, 5 asistencí), který schytal spoustu ran, a nenápadnou důležitost měl i americký power forward Meier (8+7 doskoků).

Po vyrovnaném prvním poločase (31-33), kdy se skórovalo hlavně z přechodových situací, si domácí tým pomohl v tom druhém 6 trojkami a také 13 šestkami, když mnohem důrazněji najížděl do koše. Za stavu 35-40 jej nakopla trojka Pumprly a pak už si vzal zápas na starosti Sant-Roos, kterého nezastavila ani později zařazená zóna hostů.

Ti v poslední části nabrali pátý faul už po pěti minutách, a když sami míjeli jednu šestku za druhou, začali se v závěrečných minutách propadat ve skore stále hlouběji. Jejich nejlepšími střelci byli s 15 body Skjöldebrand a Faust.

Beksa překvapení nedotáhla

Osm minut do konce bitvy druhého kola FIBA Europe Cupu se nad palubovkou pardubické Tipsport arény vznášela senzace. Beksa vedla nad účastníkem VTB ligy z Minsku 73-62 a věřila ve druhý úspěch v soutěži. Jenže pak se její útok pod tlakem soupeře zcela zasekl a hosté po obratu 2-18 urvali vítězství 75-80.

Pro domácí byl nadějný už přelom první a druhé čtvrtky, kdy rozehrávači Půlpán s Autreym vytáhli vedení až na 24-14. Jenže již v půlce druhé čtvrtiny se Minsk dotáhl na 29-29, aby v polovině té třetí Beksa vystavěla z distančních tref Walla s Autreym nový trhák (60-49).

I když domácí v kulise 3351 diváků ještě minutu do konce ztráceli jen 75-79, ani ve zbytku času už se k dalším bodům neprokopali. Celý zápas byli závislí především na produkci amerického tria Burnett (17+7 doskoků), Wall (15, trojky 7/4), Autrey (15+7 asistencí, +3 za 26 minut), jež z české divize překvapivě nejvíc podpořil 20letý Půlpán (10).

Východočeši zaostali ve trojkách (7-10) a na doskoku (35-42), když hosté získali hned 14 odražených míčů v útoku. O jejich produkci se starali Miloševič (18), Kiselius (16), Gagič (14), Gray (12) a Joyce (9+9 asistencí).

Ve druhém utkání skupiny Nikósie vyhrála v Šiauliai 75-84.