Nedotknutelný a chyby stejného arbitra

21.05.2018 - red
počet přečtení: 370
vytvořeno 21.05.2018, upraveno 21.05.2018

ECHO FINÁLE EUROLIGY Kapitán Fenerbahce Melih Mahmutoglu to v sobě po prohraném euroligovém finále nemohl udržet a tak pro klubovou televizi pravil: „Bylo to podobné finále jako před dvěma lety v Berlíně proti CSKA. Udělali jsme některé chyby, ale Real byl opravdu silný.“ Podle snajpra neúspěšných obhájců trofeje však bylo stejné ještě něco jiného. Jistý sudí, jejž sice nejmenoval, ale jenž prý znovu chyboval. A protože jediným z trojice rozhodčích, který pískal i titulový duel v Berlíně, byl Ital Luigi Lamonica, je zřejmé, koho měl na mysli.

„Už nevím, co na to říct. V týmu soupeře je jeden sladký chlapec. Máme k němu respekt a je opravdu dobrý, ale nechápu jeho nedotknutelnost. To už je na nás moc,“ postěžoval si ještě křídelník.

Do jedné ze situací, o které bezpochyby mluvil, byl zásadně zapojen i Jan Veselý a šlo o možná klíčovou sekvenci čtvrté čtvrtiny. Za vedení Realu 66-61 šest minut do konce se Čech při souboji o útočný doskok ocitl na zemi, a když vstával, drcnul ramenem do kolem probíhajícho (bez míče) Luky Dončiče (zmíněného sladkého chlapce). Veselý za to okamžitě inkasoval nesportovní faul, který Dončič potrestal dvěma šestkami a Carroll z následného útoku i trojkou a rázem to bylo o deset. A i když se Fenerbahce v závěru mocně snažil o vygumování ztráty, blíž než na tři body se nedostal.

Že to český power forward neměl u arbitrů dobré, potvrdila i situace, kdy jej na konci druhé čtvrtiny odstrčil Tavares, který se chystal vyhazovat po inkasovaném koši. Veselý spadl na palubovku, když pádu něco přidal, ale nebyl to centr Realu, kdo byl napomínán, nýbrž právě český hráč.

A lavička Feneru se hodně čertila i v samém závěru, kdy za stavu 81-78 pro Real jeho power forward Thompkins na útočném doskoku postrčil odstavujícího Melliho, dostal se díky tomu k doskoku a snadným dvěma bodům a 18 vteřin do konce už za vedení o 5 měl Real titul prakticky v kapse. Ještě dlouho předtím Fenerbahce podle všeho žádal nesportovní faul i po zákroku Dončiče zezadu přes hlavu na Wanamakera zakončujícího z brejku, nicméně po přezkumu videa bylo rozhodnuto jen o běžné osobní chybě.

Trenér poražených Željko Obradovič, který propásl svou desátou euroligovou trofej, se na rozdíl od Berlína po těsně ztraceném finále komentářů na adresu rozhodčích zdržel, ale během zápasu soptil jako vulkán. I takové „detaily“ velké zápasy rozhodují, a když navíc obhájce nehrál s výjimkou Melliho vůbec dobrý zápas, těžko pak mohl myslet na vítězství. Po porážce 80-85 od ní přesto nebyl zase tak daleko.

Pro Veselého zápas nezačal ani trochu dobře, když už po 100 vteřinch musel jít na lavičku se dvěma fauly, přičemž zejména faul ve cloně na maličkého Campazza byl posouzen velmi přísně. Fauly hrály v zápase vůbec důležitou úlohu, když hned několik hráčů včetně rozehrávačů Realu Dončiče a Llulla pro pět chyb nedohrálo.

I Veselého fauly rozhozené rotace Fenerbahce přisoudily už do půle důležitých 7 minut s 8 body mladíku Duverioglovi. Celkově však dlouzí Fenerbahce strádali. Thompson, který loni přišel jako náhrada za klíčového centra Udoha, se za celou sezonu pořádně neprosadil (průměry 5 bodů a 4 doskoky za 16 minut), Veselému finále vůbec nevyšlo (v základu za 23 minut 3 body, z pole 4/1, 5 doskoků, 2 asistence a 5 faulů s užitečností 1) a ze svých tří finále v řadě tak bude v dobrém vzpomínat jen na to loňské vítězné.

Čest dlouhých a vlastně celého týmu tak ve finále zachraňoval především autor 28 bodů (včetně 4 trojek) Melli, jemuž výrazněji sekundoval už jen rozehrávač Wanamaker (14, TH 11/10). On a Sloukas dostali na dirigentské pozici opět přednost před hrdinou koncovky semifinále Dixonem, který přitom při svých 13 minutách vždy působil velký vítr v útoku i obraně, přinášel do mdlého a pomalého útoku týmu spoustu energie, získal 6 faulů a stihl i 7 bodů včetně divoké trojky naděje na 81-78.

Fenerbahce se po úvodním vedení začal už během první čtvrtiny propadat a po 4 trojkách Realu zaostával 17-21, když mu chyběly útočné doskoky, a ve srovnání se soupeřem měl i kostrbatější exekuci útoku. Za osmibodového manka se do hry ve druhé čtvrtce vrátil Veselý, který tu nezakončil dobře alley-oop dunk, v obraně jej po přebrání clon z nájezdů překonali Fernandez i Llull a po špatné komunikaci s kolegou po cloně mu snadno zakončil zpod koše i obr Tavares, který mu svou výškou a pohyblivostí zatápěl celý zápas. Pozitivem Veselého tu byl dopich a také získaný průraz od Dončiče.

Fenerbahce vrátil zpět kdo jiný než Melli, ale Real si ve třetí čtvrtině velmi zkušeně chodil pro trestné hody a znovu soupeři odskočil. Po 30 minutách vedl o 8 zejména díky převaze v trojkách 8-4. Ve čtvrté části rozproudil hru tureckých šampionů Dixon, ale od propadu na 11 bodů už tým soupeře jen marně naháněl. Fenerbahce tak nepomohla ani ohromná a často ohlušující podpora spousty příznivců, kteří se do bělehradské arény sjeli. Fener měl navíc ve svých řadách Srby Kaliniče s Guduričem a v Bělehradě rovněž dobře zapsaného Veselého.

Turecký šampion kromě velkých chyb v obraně a nedůrazu na doskoku (Real vyhrál ten útočný 13-10) mohl nejvíc litovat řady minel zpod koše, které se několikrát týkaly i člena první pětky Euroligy Veselého.

Lídry Realu byli Caseur (15) s Dončičem (15, TH 10/8 ze 7F+), který se stal v 19 letech nejmladším MVP FINAL 4. Během víkendu byl navíc vyhlášen i MVP celé sezony a Vycházející hvězdou Euroligy, a završil tak svou famózní sezonu, která začala titulem na mistrovsví Evropy, kde patřil i do All-Star turnaje.

„Pro nás to je neuvěřitelná sezona. V prosinci nám chybělo sedm hráčů, ale tým se v té době zvedl, hráči se obětovali a dostali se až sem,“ prohlásil kouč Realu Pablo Laso, který po roce 2015 dovedl Real k už druhému titulu v Eurolize (Real má celkem už rekordních 10), a za svých 7 let u týmu pozvedl nad hlavu už 14. trofej!

To jeho protějšek Željko Obradovič měl k projevům radosti hodně daleko: „Zápas rozhodovaly drobnosti. My jsme nebránili, jak normálně bráníme, a neproměnili jsme několik opravdu snadných zakončnení zpod koše. V první půlce byly asi čtyři situace, na které jsme reagovali špatně. Příliš jsme vypomáhali v obraně. A ve druhém poločase měl Real moc snadných průniků do koše, což se týkalo zejména Causeura.“