Dějinný Kříž o šému CSKA a Milošova válce

03.05.2016 - red
počet přečtení: 1547
vytvořeno 03.05.2016, upraveno 03.05.2016

INTERVIEW S MARTINEM KŘÍŽEM Když mu bylo 15, potkal se v Americe s Michaelem Jordanem. Po osmi letech přišel další pamětihodný moment – dvě sezony získávání zkušeností ve VTB lize završil v historicky prvním nymburském play-off velkolepým způsobem na palubovce z nejnedobytnějších. Na té, kde je doma nejbohatší klub starého kontinentu CSKA Moskva. I když už v této sezoně Martin Kříž zažil několik výrazných zápasů, dvojici čtvrtfinálových bitev s účastníkem Final-4 Euroligy nemohly přebít ani náhodou. Na úvod forward Nymburka zaznamenal 5 bodů s 6 doskoky a 3 asistencemi a na prvního máje přišla exploze – první double-double v soutěži za 10 bodů a 10 doskoků, největší minutáž z týmu (30:17) a především +1 bod při pobytu ve hře. To už si při porážce o pouhých 7 bodů zaslouží smeknutí klobouku.

Martine, v červnu vám bude 23 let, přesto – i z hlediska toho, že letos je to vaše druhá plnohodnotná sezona ve VTB lize, šlo by říct, že jste v Moskvě chytil onu pověstnou šanci za pačesy?
Jsem určitě rád, že jsem takovouhle šanci dostal a že to tak vyšlo. Byl jsem i překvapený, že jsem dostal až tolik herního prostoru. Snažil jsem se každou minutu naplno využít a doufám, že jsem trenéra nezklamal.

Do jaké míry vaší situaci nahrála absence nemocného křídelního kolegy Hrubana?  
Jistě to sehrálo svou roli, ale to je spíš otázka na trenéra.

Jak vysoko si ceníte hlavně nebývalých 7 útočných doskoků z druhého utkání právě ze hřiště CSKA?
Zahřeje to. Když jsem se po zápase díval do statistik, až mě překvapilo, že těch doskoků bylo tolik. Je pravda, že víc jich bylo v útoku, ale po pravdě - je to hlavní náplní mé role v týmu. Teď myslím pomoc na doskoku a v obraně.

394Yjk.jpg

Současný kádr CSKA při absenci Freelanda není na podkošových pozicích tak nabitý, nicméně právě do druhého utkání se na dlouhých vrátili už i Chryjapa a Korobkov. Ovšem vy jste přesto urval 10 doskoků a i díky vám byl Nymburk i podruhé na doskoku lepší, což je až zázrak při uvážení duelů ze základní části, kdy v Moskvě CSKA dominoval na doskoku 50-25 a v Praze 48-35.
Jsem rád, že to bylo právě proti takovému týmu, navíc účastníkovi Final-4 Euroligy. Já do toho ale šel jako do každého jiného zápasu, a i když 7 útočných doskoků je super, nechtěl bych to nějak moc přeceňovat.

K 10 doskokům jste přidal i 10 bodů. To už bych čekal, že se po sobě soupeři koukali, co se to děje.
Je fakt, že je to můj, tuším, první double-double ve VTB lize, což zvlášť proti CSKA potěší. Ty body byly takový bonus k doskokům a obraně. Jen doufám, že v tom budu dál pokračovat.

Byla na soupeřích v obou zápasech, které se pro ně až téměř do konce nevyvíjely nijak skvěle, znát nervozita? „Pucovali“ se navzájem po vašich vydařených akcích?
My jsme do Moskvy jeli s tím, že to budou dva ohromně těžké zápasy. První utkání v základní části jsme tam prohráli o 50 a doma to bylo o 20. My jsme proto nechtěli dopustit další podobně propastný rozdíl. Vždy jsme dobře začali, po první čtvrtině jsme ve druhém utkání i vedli. Nevím, jestli to bylo nějakým mírným podceněním ze strany soupeře, ale každopádně jsme hráli výborný kolektivní basket. Když na začátku druhého utkání domácí prohrávali až o 14, mohli i trochu znervóznět. A když si teď budu trochu stěžovat, tak v prvním zápase při narůstání skore v náš prospěch už je trochu začali tlačit rozhodčí. V týmu CSKA jsou ale i velmi zkušení hráči a dokázali to otočit a vyhrát. A pokud jde o ty výčitky, trenér na ně už víc tlačil, než je obvyklé proti takovému soupeři, protože určitě nečekal takový odpor. Z hráčů si to nejvíc braly na starosti dvě největší hvězdy De Colo s Teodosičem, ať už šlo o řízení hry, spoluhráčů nebo i o tlačení určitým způsobem na sudí, i když nechci říct, že by právě tihle dva lídři byli vyloženě nervózní.
 


Ve druhém utkání bylo velmi nezvyklé vidět De Coloa minout snad tři dvojtakty nebo sledovat Teodosiče s pouhými 6 body a -5 při pobytu ve hře. Dolehla už i na ně únava, anebo vy jste tak dobře bránili?
Unavenější určitě být mohli, ale ten hlavní důvod to nebyl. My jsme se na ně dlouho připravovali u videa i při tréninku a snažili jsme se, aby byli co nejmíň na balonu. To se nám ve druhém zápase docela dařilo, ale zase jsme měli problémy na doskoku a v podkošovém prostoru s Hinesem.    

Štvalo vás hlavně v prvním zápase, když při tom, jaké má soupeř hráče a rozpočet, ještě zejména Teodosičovi jdou sudí na ruku i s fauly?
Já si nechci vyloženě stěžovat, že by za výsledek mohli rozhodčí. Určitý tlak na ně ale byl. Právě proto, že je to CSKA a právě proto, že jsou tam taková jména, některé fauly byly takto napískané. To určitě nepotěší i naštve, protože takový tým to, myslím, nepotřebuje. 

Zajímavé bylo, že ve druhém zápase už byl poměr faulů vyrovnaný a Tedosič při skromných 3 získaných faulech neházel jedinou šestku. Měli jste až extrémní pokyny k tomu, abyste mu vůbec nezasahovali rukama do jeho „válce“, a možná mu i uhýbali, abyste se vyhnuli potenciálnímu kontaktu?
Po prvním zápase, v němž střílel 11 šestek a každý dotek na něj byl faul, jsme si na tréninku ukazovali, jak jít proti němu při nájezdu. Abychom stáli – zejména pokud jde o pivoty – s rukama nahoře, nezasahovali mu do jeho válce a faulů tak bylo co nejmíň. To jsme splnili a budeme to muset praktikovat i doma.

395YWV.jpg

Zvlášť by mě zajímalo, zda se vůbec lze vyhnout faulu v situacích, kdy sebou Teodosič hodí do stojícího obránce, což se stalo v prvním utkání třeba Bendovi. Musíte pak být připraveni takovým výpadům ještě uhýbat?
Přesně tu situaci si taky vybavuju. Tam si pro ten faul šel, i když Petr jen stál. Právě tenhle typ faulů nás v prvním zápase trochu srážel a taky rozčiloval.

Ještě k vám – vy jste ve druhém utkání odehrál dokonce 30 minut, ale hlavně jste byl +1 při pobytu ve hře, takže zápas se prohrál až s vámi na lavičce. Je to vaše nejblyštivější statistika z výjezdu do Moskvy?   
O tomhle ani nevím, ale určitě to potěší. Nechci to ale brát tak, že se to prohrálo se mnou na lavičce (směje se). A ani to nechci nijak přeceňovat.

Velmi zajímavá byla i vaše týmová taktika, kdy jste zřejmě nejvíc z celé sezony hráli se třemi dlouhými. Vytěžili jste z toho maximum a mělo to i negativní důsledky?
My jsme někdy byli na dlouhých až 4, když se mezi ně zařadím i já. Ještě v prvním utkání bylo hodně faulů, kdy šestky stříleli hlavně guardi Teodosič, De Colo nebo Higgins, daných mismatchi, kdy soupeři hráli v dolním postavení do Michaela Dixona nebo Chassona Randlea, čehož jsme se chtěli vyvarovat. Trochu nás to ale limitovalo v útoku, protože rychlostní schopnosti obou našich guardů jsou vynikající. Celkově se nám ale v obraně té taktiky povedlo využít naplno, takže to byl dobrý tah. Soupeř pak neměl výškovou převahu a uvidíme, jak to bude vycházet ve třetím zápase.

396Zjh.jpg

Velkou nesnází však byly ztráty, kterých jste v obou zápasech spáchali 19, a které koncovku Duelu 2 prakticky rozhodly. Jak se tomuto počtu doma vyhnout?   
Po prvním utkání jsme se o tom bavili, ale bohužel jsme to číslo zopakovali. I když některé ztráty byly nevynucené a přišly po našich chybách, tak CSKA je opravdu hodně kvalitně bránící tým. V každém případě to doma musíme o něco snížit a bude to hlavní klíč k ještě lepšímu výkonu a výsledku.

Po základní části by věta, že doma máte s CSKA šanci, zněla až absurdně. Po prvních dvou utkáních čtvrtfinále už ale vypadá docela jinak. Co tedy ve středu v Nymburce čekat?
Půjdeme do toho zase naplno, určitá šance vyhrát tam je. Přesvědčili jsme se o tom už v Moskvě. Věřím, že přijde plná hala, protože se hraje v Nymburce, kde se s CSKA utkáme poprvé. Doufám, že ukážeme to nejlepší, co v nás je, a že to bude vyrovnaný zápas - snad se šťastným koncem pro nás.

Určitě jde věřit ve větší návštěvu, než jaká přišla v Moskvě, kam se dostavilo 1200 a 900 diváků. Projevily se pravoslavné Velikonoce a v neděli i prvomájové oslavy?
Na to, že šlo o čtvrtfinále, návštěvy v Moskvě nebyly závratné, a asi to opravdu ovlivnily i ty svátky…










Foto: ČEZ Basketball Nymburk, VTB liga