Velké okamžiky, jež rozdávaly po hrstech

26.02.2018 - red
počet přečtení: 1205
vytvořeno 26.02.2018, upraveno 26.02.2018

ECHO FINÁLE NILFISK FINAL 4 Když dozněly poslední zvuky historické radosti, a členky vítězného týmu opustily nymburskou halu, zbývalo v ní už jen pár chlapů různých věků, kteří takových zápasů z ranku vrcholového basketbalu viděli za dlouhé roky stovky, ne-li tisíce. A do jednoho uznale pokyvovali hlavami: „Parádní zápas, reklama na ženskou hru.“ Tak zněly jen některé z pochval, které už finalistky Českého poháru nemohly slyšet.

Skvadry udatných válečnic z KP Brno i Hradce Králové vložily do druhého zápasu během pouhých 27 hodin veškeré zbylé síly, a protože se hrálo na užší rotace, musely toho mít v poslední čtvrtině velkého finále Nilfisk FINAL 4 plné zuby. O to lépe však hrály. Jako by je až mezní situace vyrovnané bitvy o titul vybičovaly k tomu nejlepšímu, co v nich je.

Pivotka Renáta Březinová, která už po 24 minutách odkulhala nejspíš kvůli křeči na lavičku, na startu čtvrtého dějství prakticky z dvojtaktu, navíc při pohybu do strany, trefila fantastickou trojku a dala Hradci vedení 58-53.

Zanedlouhou předvedla skvělou fintu s bleskovou stopkou pod obručí rozehrávačka Andělová, která nechala obránkyni přeběhout s grácií Miloše Teodosiče a po otočce pohodlně snížila na 60-57, aby za pár okamžiků vystřihla brilantní průnikový nájezd s bezpečnou donáškou na 61-66. Reprezentační dirigentka v hradeckých barvách Kateřina Bartoňová ukázala nekompromisní brejkový let se změnou pohybu během dvojtaktu a pohodlným zakončením na 66-68.

Koncovka pak měla thrillerovou podobu. Když ve čtvrté čtvrtině rozjetá Burgrová, která tu sbírala útočné doskoky a prosazovala se zpod koše, minula za stavu 63-68 dvě šestky, zdálo se, že by to KP mohlo ještě mrzet. A Březinová třemi šestkami a vyrovnáním na 68-68 necelé dvě minuty do konce tenhle dojem ještě posílila.

Pak ale z šestek uspěla brněnská Šujanová, a když po svém neúspěšném nájezdu při boji o doskok faulovala Bartoňová, Kopecká dalšími trestnými hody odtáhla KP na 68-72. Bartoňová pak ještě vybojovala po útočném doskoku šestky, ale 19 vteřin do konce obě minula, a spoluhráčka Bura po dalším útočném doskoku místo možnosti jít s míčem ihned do střely přihrála do autu.

Tady už bylo Hradci těžko, jenže KP vzápětí i po domluvě v timeoutu nevyhodilo do 5 vteřin z autu. Lvice se tak ještě dostaly k zakončení Ovsíkové, jež doskočila Březinová. Ta tři vteřiny do konce proměnila první šestku, druhou nahodila, ale kvůli brzkému přešlapu trestné lajny neměla šanci bojovat o doskok. Burgrová na druhé straně dala soupeři ještě poslední mikro naději dvěma neproměněnými trestnými hody. Hradci už ale nezbývalo dost času na cokoli a ztratil tak druhé pohárové finále za poslední tři roky (69-72).

Česko-slovenská družina KP naopak slaví zisk první domácí trofeje v dějinách klubu, jež bude už navždy spojena i se jménem kouče Davida Zdeňka, který pod Špilberkem začal sotva v létě.

Tým se v ohromně vyrovnané bitvě mohl opřít o své dvě zkušené podkošové opory. Edita Šujanová měla silnou zejména první půli s 15 body a 8 doskoky. Své si ovšem řekla i v rozhodných chvílích ve 4. čtvrtině, včetně důležité trojky. Končila na 24 bodech (TH 7/7) a 10 doskocích za 35:38 a byla vyhlášena MVP FINAL 4. Do půle tišší Burgrová se nakonec zastavila na 14 bodech, 11 doskocích (i jedné technické chybě za marné žádání faulu) a neúnavná nájezdnice a obranářka Kopecká přidala 11 bodů.

Za soupeře kontrovalo duo hbitých rychlonožek Minarovičová (19 a 12F+) a Ovsíková (13), 10 bodů s 9 doskoky, 4 bloky, 3 zisky a 4F+ nasbírala stejně jako v semifinále nejužitečnější Lvice Březinová, která měla silný start s trojkou, bloky a zavřením Burgrové, ve střední fázi zápasu se i kvůli faulům vytrácela, ale opět udeřila v závěru.

Ze statistik vynikl velký rozdíl v házených trestných hodech při podobném počtu faulů. Zatímco však Hradec ze 30 šestek minul 10, KP ze 17 jen 4.

David Zdeněk (trenér KP Brno): „První rok v klubu a hned titul, to je určitě úžasný pocit. Teď mi to ještě úplně nedochází. Jsem strašně hrdý na tým, kolik energie do toho dal. Hradec byl neskutečně silný soupeř, houževnatý a do poslední chvíle nebylo nic jasné. Bylo to úžasné finále, a nakonec vyhrál trochu šťastnější tým. A že jsem právě já dovedl klub k jeho první domácí trofeji, to není tolik důležité. Jsme teď hlavně šťastní, snažili jsme se pro to udělat všechno a tu chvíli slávy si taky užijeme. Zápas byl o bojovnosti, vůli, museli jsme tu nechat všechny síly, které jsme měli. Spousta věcí se nám nepodařila, ale ve druhé čtvrtině jsme se zklidnili, abychom na začátku třetí čtvrtiny šli pro změnu hodně dolů. Ale ustáli jsme to, protože ten tým má svou sílu. A v důležitých chvílích jsme zahráli dolů na pivotky, které hrály úžasný zápas. Ten ale hrál celý tým, třeba holky na perimetru jako Eva Kopecká a „Anděl“ (Andělová), které dávaly důležité body. V důležité fázi zápasu jsme zahráli chytře a to rozhodlo. A kde budeme slavit? Na to jsme se vůbec nepřipravovali, na to jsou všichni dost pověrčiví. Teď si to užijeme spontánně.“

Edita Šujanová (power forwardka KP Brno): „Tuhle první trofej z domácích soutěží pro KP Brno opravdu umím ocenit. A myslím, že to ještě docením v budoucnu. KP Brno je pro mě svým způsobem takový domov a o to je radost větší. Loni to ve finále pro KP nějak smolně nedopadlo, o to jsem radši, že letos to skončilo zlatem. Ve vyrovnané koncovce se Hradec už soustředil na hráčky, které ho zlobily předtím, dejme tomu i na mě a tím vznikly další pozice Ilče Burgrové, která měla body a doskoky a já jsem ráda, že jsme ten vypjatý konec udržely. Nám se to dosud v sezoně s Hradcem povedlo už dvakrát, vždycky to byl hrozný boj, a nakonec úspěšný pro nás. A teď jsme to dokázaly už potřetí.“

Romana Ptáčková (trenérka Sokol Nilfisk Hradec Králové): „Byl to zápas dvou velmi vyrovnaných týmů, který rozhodovaly maličkosti. Věděli jsme už před utkáním, že to bude o únavě, momentální formě, a to všechno se potvrdilo. Renátu Březinovou bohužel limitovaly křeče a minuly jsme i spoustu trestných hodů. V závěru už to bylo o štěstí a Brno bylo šťastnější.“

Kristýna Minarovičová (rozehrávačka Sokol Nilfisk Hradec Králové): „Do poločasu nebyl náš výkon ideální, pak jsme se zlepšily, vrátily se do zápasu a chvíli dokonce i vedly. V závěru jsme měly i trochu smůly a KP vyhrálo. Renáta Březinová měla trochu zdravotní problémy, ale my ostatní jsme byly fyzicky v pohodě a udělaly jsme všechno proto, abychom vyhrály. Dva zápasy ve dvou dnech byly náročné, ale bylo to stejné pro všechny. Byla parádní atmosféra a zápas jsme si moc užily, bohužel to nevyšlo.“