Strakonice chystají boj Jihu proti Severu!

05.04.2016 - red
počet přečtení: 1698
vytvořeno 05.04.2016, upraveno 05.04.2016

DĚNÍ V REGIONECH Osmého dubna se ve Strakonicích pod koši uskuteční významný boj Severu proti Jihu. Velký zápas však nebudou hrát kantoři ani dospívající studenti, kdepak. Utkají se děti z prvních až čtvrtých tříd základních škol. Bude to pro ně vrchol sezony. Nadstavbové finále Školské ligy, do které je zapojeno kolem osmdesáti dětí ze všech čtyř základních škol ve městě. "Utkají se dvě a dvě školy ze dvou částí města," přiblížil akci dobře známý kouč Miroslav Vondřička.

"Ligu tady hrají školy proti sobě. Kluci a holky dohromady, hrát může každý, kdo přijde. Je radost koukat se, jak to děti baví," přiblížil trenér Vondřička. "Zrovna tuhle jsem se byl podívat na jedno utkání," popsal.

Nadchla ho jedna z nejmenších školaček, která se trefila do koše. "Skákala pak radostí. Když se na to díváte, je to pro trenéry ta nejlepší odměna za péči, kterou dětem věnují."

Neopomněl dodat, že nápad sehrát finále dostal Aleš Svoboda. Podporuje ho nejen zkušený kouč, ale také Radka Drnková nebo Milan Janda, kteří se mládeži rovněž věnují.

372OGJ.jpg

Aby nebyla bitva jen tak, bude i doprovodný program. Nabídku k účasti dostala jedna z nejlepších tuzemských hráček současnosti Kateřina Elhotová z USK Praha. "Pokud bude mít volno a přijede, budou mít děti s kým si popovídat a koho obdivovat," podotkl kouč.

Mohl by ve svých 82 letech napsat kupu knih o tom, jak se strakonický basketbal věnuje mládeži. U zrodu tradice byly ročníky narození 1942 až 1944. "Začali kluci, které vedl profesor Miroslav Kubička. Když jsem se pak vrátil domů ze školy v Brně, začal jsem je také trénovat," přiblížil vystudovaný veterinář.

Kluci tehdy byli pod koši sami jen krátce. Měli ve škole své obdivovatelky a ty chtěly hrát také. "Holky za mnou přišly, abych trénoval i je. Tehdy se zapojil také Jindřich Frček a postupně si převzal kluky. Na mě zbyly holky."

Od té doby je Miroslav Vondřička denně s basketbalem. Vedl také reprezentaci žen a byl úspěšný i s československou reprezentací juniorek. Z toho pohledu ho mrzí, že v tuzemských klubech hrají nejvyšší soutěž žen často cizinky. "Mám obavy, že na tom reprezentace žen v příštím roce při mistrovství Evropy u nás prodělá," podotkl. "Naše hráčky nebudou mít potřebné zkušenosti."

Na výchově řady reprezentantek se podílel. Připomíná, že jedna skupina ve Strakonicích vyrůstala odmalička. Další hráčky do přípravy přicházely třeba ve čtrnácti letech.

O letních prázdninách mají ve Strakonicích pro mládež řadu let střeleckou soutěž Koše proti drogám. Jde o střelbu na koš, na které se mohou děti kdykoli vzájemně dohodnout. "Někteří mají i přes deset tisíc pokusů," upřesnil zakladatel tradice Miroslav Vondřička.

Nezáleží snad ani tolik na tom, kolik dětí přesně ve Strakonicích soutěžní basketbal hrálo. Jistě jich bylo hodně přes tisíc. Podstatnější však je, že měly mimoškolní náplň a další cíle. Hrávaly a dnešní školáci stále hrají zápasy o body i turnaje po celé republice. Spousta z nich u basketbalu zůstala i v dospělosti a drtivá většina má právě na boje pod koši mnoho příjemných vzpomínek po celý život.


Vondřičkova čísla

Od roku 1960, kdy si vede 82letý kouč střeleckou statistiku, u něj má bodový záznam zhruba 550 žákyň a 420 žáků. V dorostu jich bodovalo kolem 400 a 360. Mezi dospělými se trefilo zhruba 350 žen a 250 mužů. Především odchovankyně či bývalé hráčky klubu hrály i na olympijských hrách, mistrovství světa nebo Evropy. Jen z ME juniorek do Strakonic přivezly 13 medailí, z toho dvě zlaté. Celkem se na evropských či světových šampionátech od kadetek po ženy ze Strakonic představilo 53 hráček. V republikových přeborech mládeže včetně bývalého Československa získaly Strakonice 45 medailí. Vybojovaly 14 titulů, 11 stříbrných a 20 bronzových medailí.


Michal Cirmaciu