Strakonice 35 ztrát na 33 bodů

06.02.2017 - red
počet přečtení: 1380
vytvořeno 06.02.2017, upraveno 06.02.2017

ECHO 19. KOLA ŽBL V devatenáctém dějství ŽBL nezaváhaly favorizované brněnské celky Handicapu  a KP, stejně jako pražská Slavia, Nymburk, Hradec Králové a pražský USK.

U19 Chance - BK Handicap Brno 33-92

Brněnský Handicap v minulých týdnech zastavil propad tabulkou a potvrdil vzrůstající formu. To je jistě před domácím Nilfisk FINAL-4, tedy vyvrcholením Českého poháru, pro družinu z Rosničky dobrá zpráva. Pravda, tentokrát musel Handicap jen potvrdit roli papírového favorita. K zápasu ve Strakonicích ale hráčky přistoupily zodpovědně a nenechaly nikoho na pochybách, kdo bude slavit vítězství.

Vždyť domácí hráčky zaznamenaly první body až po téměř šesti minutách hry. To už na tabuli svítilo skóre 0:14. V podobném duchu se nesl celý zbytek zápasu. Domácí nenašly žádný aspekt hry, ve kterém by dokázaly konkurovat. Už podruhé v sezoně ukončily Strakonice zápas s více ztrátami než vstřelenými body. Tentokrát to bylo 35 ztrát na 33 bodů.

Jakub Mužík (vedoucí družstva U19 Chance): „Družstvo soupeře nás od začátku dostávalo pod tlak svojí celoplošnou agresivní obranou. Náš výkon zůstal za očekáváním. 33 vstřelených bodů je strašně málo.“

Viktor Pruša, BK Handicap Brno: „Ráz utkání určila první čtvrtina, kterou jsme vyhráli 20:7. Soupeře jsme dostávali pod tlak celoplošnou obranou. Dařilo se nám v útoku a zahrály si všechny hráčky. Přeji domácím hodně štěstí ve skupině play-out.“

MK Technic Brno - KP Brno 45-86

Technic Brno v soutěži na dálku negativně trumfl U19 Chance a svůj první koš zaznamenal až za stavu 0:18. Ani na Morendě tak brněnské derby nepřineslo příliš mnoho dramatických chvil. Po první čtvrtině, která skončila rozdílem 21 bodů, nebylo prakticky co rešit a hrálo se pouze o celkový rozdíl.

Hostující KP Brno si tak mohl dovolit i luxus v podobě 23 ztrát, což je pouze o dvě méně než Technic. Domácím nepomohly ani bezchybné trestné hody a ani šest vstřelených trojek, v čemž se vyrovnaly pozdějším vítězkám. KP totiž přehrál domácí basketbalistky z podkoše v poměru 54:14.

Lucie Zítková (trenérka MK Technic Brno): „Zápas byl opravdu špatný a to naprosto ve všech směrech. KP předvedl pěkný výkon a my jsme mu nekladly žádný odpor. Nedávaly jsme jednoduché koše, zkazily spoustu přihrávek a nestíhaly jsme se vracet do obrany. Na tomto zápase není možné najít žádná pozitiva, tak snad tento výkon odčiníme a po dvou špatných výkonech přijde zlepšení.“

BLK Slavia Praha - SBŠ Ostrava 88-71

Domácí bojovaly o co nejlepší umístění před play-off a Ostrava vůbec o průnik do něj. Bylo tak jasné, že oběma celkům půjde o hodně. Také ale bylo jasné, kdo je favoritem. Podle papírových předpokladů měly ke dvěma důležitým bodům blíže domácí, a to i přes velmi slušnou formu Ostravanek v posledních týdnech.

Nebýt druhé čtvrtiny, mohli diváci v Edenu vidět vyrovnanou bitvu. Jenže na kdyby se nehraje, a tak si Slavia mohla od druhého poločasu oddychnout. Ve zmíněné desetiminutovce totiž dominovala v poměru 29:12. To bylo pro Ostravu velké sousto. Nebylo jí tak nic platné, že ve zbývajícím průběhu dokázala s domácími držet krok.

Slavia dominovala pod košem díky velké podpoře nejužitečnější ligové hráčky Krystal Vaughn, která nastřílela 25 bodů. Na doskoku pro změnu vládla Slovenka ve službách Slavie Mária Felixová, která pod oběma koši sebrala 12 míčů. K zahraničním posilám Ostravy se přidala Klára Vojtíková, autorka 17 bodů, ale Ostravě to na vítězství nestačilo.

Martin Stavěl (trenér BLK Slavia Praha): „Potvrdili jsme domácí neporazitelnost. Zápas jsme rozhodli ve druhé čtvrtině, kterou jsme odehráli velmi dobře zejména v obraně. I v útoku se nám dařilo. Od té doby jsme zápas měli pod kontrolou. Naší velkou zbraní byl útočný doskok. I když jsme se netrefovali z dálky jako obvykle v domácí hale, měli jsme po doskoku pár střel navíc. To ve finále stačilo.“

Tibor Jány (trenér SBŠ Ostrava): „Bohužel jsme s domácími drželi krok jen v první čtvrtině. Od druhé čtvrtiny se projevila kvalita soupeře, což se projevilo i na konečném stavu.“

DSK Basketball Nymburk - BK Lokomotiva Trutnov 80-61

Nejvyrovnanější zápas nedělního programu viděli diváci v Nymburce. I tak ale domácí fanoušci mohli slavit vítězství už dlouho před závěrečným klaksonem. Trutnov dokázal v letošní sezoně potrápit nejednoho favorita, ale to bylo většinou v domácí hale. Její výhody však tentokrát naplno využil Nymburk.

Domácí hráčky od začátku neustále navyšovaly vedení. Pomohlo jim k tomu také 21 ztrát hostujících hráček. Ze zkušených basketbalistek v dresu Trutnova se nejvíce prosazovala Prokešová. To domácí se mohly spolehnout na širší spektrum opor. 17 body se na jediný bod ke svému nejlepšímu výkonu v sezoně přiblížila Huňková.

Nymburk se díky vítězství udržel ve hře o třetí místo. Zato Trutnov klesl na sedmé místo a na šestý Handicap ztrácí jeden bod.

Slovanka MB - Sokol ZVUS Hradec Králové 47-87

Hradecké basketbalistky potřebovaly na hřišti Slovanky utnout minisérii porážek. Na tom začaly pracovat od sedmé minuty utkání, kdy šly přes svého soupeře a vedení už nepustily. Domácí obranu deptaly vysokou úspěšností střelby. Například zpoza trojkového oblouku trefily devět z 15 pokusů. V obraně navíc donutily soupeřky k 31 ztrátám.

Radost mohou mít v Hradci Králové také z výkonu jedné hráčky v domácím dresu. Martina Čepelková, Hradecká lvice, která se ve středočeském celku rozehrává, byla zdaleka nejlepší střelkyní Slovanky se 17 body. Když už jsme u sestav, tak Slovanka slavila jeden návrat – po zranění odehrála první letošní zápas Denisa Harapesová (6 bodů a 5 doskoků).

BA Karlovy Vary - ZVVZ USK Praha 45-100

Vzhledem k rozložení sil nebylo těžké odhadnout, kdo je v Karlových Varem favoritem. Hostující ZVVZ USK v repríze loňského čtvrtfinále jasně dominoval. Domácí dokázaly tempo akceptovat jen zhruba šest minut prvního poločasu. Pak přišlo přes osm minut trvající ofenzivní trápení, během něhož si USK vytvořil pohodlný polštář.

Domácí se nemohly spolehnout na tradiční oporu pod košem - Julia Reisingerová k zápasu nenastoupila. Druhá hlavní střelkyně domácích Kušlitová zůstala na čtyřech bodech, a tak jejich role musely převzít Malečková s Andělovou. Velmi dobrý výkon v hostujícím dresu předvedla Hanušová, která je s 28 body nejlepší střelkyní kola.

Roman Maleček (asistent BA Karlovy Vary): „Utkání dopadlo tak, jak dopadlo. Hráli jsme v nekompletní sestavě, ještě po nemocích. Výsledek pro nás není příznivý, ale alespoň dvě tři hráčky odehrály slušný zápas. Musíme se soustředit na následující 4 utkání, která rozhodnou o tom, zda bude sezona úspěšná, či nikoli.“

Ivan Beneš (asistent ZVVZ USK Praha): „O vítězství jsme rozhodli už v první čtvrtině. Domácí hráčky se vzepřely k dobrému výkonu ve třetí čtvrtině, ta už tak rozdílová nebyla. Nicméně zápas jsme odehráli v poklidu a diváci viděli stovku.“