Rekordních 17 Palau, specialistky na Brna!

13.12.2016 - red
počet přečtení: 1371
vytvořeno 13.12.2016, upraveno 13.12.2016

REKORD ŽBL Skvělá rozehrávačská představení Laiy Palau vygradovala v nedělní dohrávce třetího kola Ženské basketbalové ligy! Španělská dirigentka ZVVZ USK Praha se proti KP Brno zaskvěla rekordními 17 asistencemi! Byl to také hlavní zápis ze smršti sedmi posledních ligových zápasů, mezi nimiž bylo pět duelů 14. kola a dvě dohrávky dřívějších dějství.

Dohrávka 3. kola
ZVVZ USK PRAHA - KP BRNO 95-52

Sedmatřicetiletá rodačka z Barcelony Laia Palau překonala 17 asistencemi při výhře s KP Brno historický výkon Michaely Uhrové z listopadu 2010, která v dresu BK Strakonice zaznamenala 15 finálních přihrávek.

Pomyslné třetí pořadí patří Jeleně Škerovič (Frisco Brno) z března 2011 a Veronice Bortelové (DSK Nymburk) z října 2013, které dokázaly asistovat svým spoluhráčkám na 14 košů.

Dalších šest večerů v ŽBL přineslo 13 asistencí od jediné autorky. Postaraly se o ně Romana Hamzová (Gambrinus JME Brno, listopad 2003), Hana Horáková (Gambrinus Sika Brno, listopad 2006) či Hana Kelbichová-Nezdařilová (BLK Slavia Praha, prosinec 2015). A třikrát také Laia Palau.

Tím odpovídáme i na otázku, jaký je rekord aktuální sezony a kdo ho drží - španělská držitelka olympijského stříbra z Ria de Janeiro se sice 13 finálními nahrávkami poprvé blýskla už v listopadu 2013, další útoky na rekord si však schovala až na letošní podzim.

Ukazuje se, že zkušená Španělka je specialistkou na brněnské kluby. Nejprve 13 asistencemi podepsala říjnovou výhru USK nad Handicapem Brno 84-55, pak i listopadové vítězství nad MK Technic Brno 129-40. A ještě víc jí vyšel prosincový duel proti KP.

Po rekordním výkonu se průměr asistencí Palau zvedl na bezprecedentních 8,4. Za 12 zápasů jich stihla už 101. Dvouciferný počet si jich v tomto ročníku zapsala už pětkrát. Na tuhle statistiku se Palau v ŽBL soustředí, zároveň má na kontě průměr pouze 2,6 bodu, když dosud vyslala jen 27 střel.

Že se Palau stane vítězkou žebříčku asistencí, o tom není mnoho sporů. Druhou ženou pořadí je Briyona Canty z SBŠ Ostrava s 4,9 asistence na utkání. Třetí Tereza Vyoralová z USK má průměr 4,5.

A jak se rekord španělské dirigentky zrodil? Čtyři asistence si připsala v první čtvrtině, čtyři dodala i ve druhé, „pouze“ dvě přišly ve třetí, zato v závěrečné desetiminutovce svůj výkon vygradovala sedmi asistencemi.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Od začátku zápasu to vypadalo hodně unaveně, ale potom jsme to rozběhly a v podstatě za 5 minut první čtvrtiny jsme rozhodly celý zápas. Jsem ráda, že se nikomu nic nestalo a že jsme si mohly i vyzkoušet nějaké věci.“

Marian Svoboda (kouč KP Brno): „Začátek zápasu hlavně v obraně nebyl špatný, ale pak už byl vidět respekt z naší strany. Báli jsme se hrát aktivně v útoku, dlouho jsme drželi balon a domácí tým toho využíval. Z mého pohledu jsme podali ustrašený výkon.“

Anet Steinberga (power forwardka ZVVZ USK Praha): „Odehrály jsme velmi dobrý zápas. Po prohraném zápase v Kursku, jsme se útočně dobře prosazovaly a dobře jsme se naladily na další euroligové utkání, které nás čeká již příští týden v Turecku.“

Dohrávka 5. kola
SLOVANKA MB – KP BRNO 51-101

KP Brno se v zápase Slovankou MB sice nemohlo opřít o výhodu domácího prostředí, ale v zádech mělo zkušenější kádr a především špičkovou formu posledních týdnů. A to více než bohatě stačilo. Brňanky už po čtyřech minutách ukončily vzájemnou bodovou přetahovanou a jaly se vytvářet si pohodlný náskok. Ten se v závěru utkání vyšplhal až na rovných 50 bodů, což pro domácí není dobrým vysvědčením.

V brněnském dresu navíc každá z hráček dostala prostor na hřišti na více než deset minut. Brno střílelo s ohromující úspěšností, na které se podepsalo také 30 bodů dosažených z rychlých protiútoků. Činila se i lavička, která zapsala polovinu bodů (51). Brno navíc jen z vymezeného území zaznamenalo 62 bodů! Zápas nevyšel zahraničním oporám Slovanky. Druhou nejlepší střelkyní tak byla s deseti body Patricia Gallasová, která ale byla i -47 bodů při pobytu ve hře.

14. kolo
BK LOKOMOTIVA TRUTNOV – SLOVANKA MB 96-64

Trutnovské basketbalistky v prvním poločase před domácím publikem otevřely stavidla ofenzivní hry. V první čtvrtině dokázala Slovanka jejich 28 bodům ještě trochu konkurovat nástřelem 22 bodů, ale když do toho Trutnov ještě šlápl a do poločasu přidal dalších 33 bodů, došel Středočeškám ofenzivní dech. 27 bodů rozdílu v poločase nedávalo Slovance příliš nadějí do druhé půle.

V té se sice Trutnov trochu umírnil, ale přesto na konci zápasu slavil jasné vítězství. K němu mu pomohla 53procentní střelba z pole, ke které navíc přidal bezchybnou exekuci trestných hodů. Vydařený večer prožila Andrea Vacková, která konečně zapsala double-double (11 bodů, 12 doskoků), k němuž v této sezoně už několikrát měla hodně blízko. Své střelecké maximum v ŽBL si díky 14 bodům zapsala Kristýna Herinková.

Petr Kapitulčin (kouč BK Lokomotiva Trutnov): „Prvních pět minut připomínalo přestřelku, výborně jsme stříleli, ale nedařilo se nám v obraně a navíc jsme nasbírali velké množství faulů. Po třetí chybě Bouman se ale naše hra paradoxně výrazně zlepšila a zrychlila. Rozhodnutí padlo ve druhé části, kdy jsme skvěle dodržovali připravenou taktiku - využívali jsme rychlých protiútoků i nedostatků obrany soupeře, které jsme trestali vypracovanými trojkovými pozicemi. Po změně stran už se nám nepodařilo podat stejně koncentrovaný výkon jako v prvním poločase, vysoký náskok už jsme ale udrželi. Pochvala pro celé družstvo včetně dorostenek, které už měly v nohách velice těžký a vítězný zápas proti Hradci Králové.“

Jan Devátý (kouč Slovanka MB): „My jsme chtěli soupeře potrápit, což se nám dařilo pouze do 8. minuty a poté ve druhém poločase, kdy už ovšem výsledek byl rozhodnutý. Už před sezonou jsem říkal, že Trutnov se bude se sestavou, kterou má, pohybovat okolo šestého místa v tabulce, což se i dnes projevilo. Náš výkon, zejména v obranné fázi, byl velmi špatný.“

DSK BASKETBALL NYMBURK - BK HANDICAP BRNO 66-50

Nymburk s jistotou postupu do další fáze Eurocupu v zádech chtěl smazat dojem z Rosničky, který zanechal při letošním prvním vzájemném střetnutí. Domácí hráčky na tom pracovaly hned od začátku a během prvních minut si vybudovaly až dvanáctibodový náskok. Jenže pak se dobře rozjetý domácí stroj trochu zadrhl a Brňanky začaly smazávat dvoucifernou ztrátu. Vlny vůbec byly pro vývoj tohoto zápasu typické.

Ta druhá přišla na přelomu obou poločasů. Šňůra domácích 10-0 ale opět zápas nerozhodla, protože Handicap se dokázal i podruhé zvednout. Konečné rozhodnutí pak padlo až v závěrečných minutách, kdy opět brněnský celek vyšel střelecky naprázdno. Nymburku tak nevadily ani komplikace v podobě vyfaulované Pavel a čtyřfaulových Zavázalové a Udoděnko, ani velký počet ztrát.

Daniel Kurucz (kouč DSK Basketball Nymburk): „Vítězství se rodilo těžko. Dneska jsme hráli proti dvěma soupeřům. Prvním byl Handicap Brno a druhým náš vlastní tým, když jsme za první poločas dokázali vyrobit dvacet ztrát. Zdaleka ne všechny byly vynuceny obranou soupeře. Asi jsme chtěli enormně hrát s pivoty, ale občas jsme si nevšimli, že soupeř zdvojuje a že je pivot obsazený. Díky našim ztrátám se soupeř držel na dostřel. Je třeba pochválit Handicap za útočné doskoky, kterých měl o 4 více než my.“

Jan Bobrovský (asistent BK Handicap Brno): „Bylo to vyrovnané utkání a my jsme měli značnou nevýhodu v tom, že jsme na domácí výškově nestačili. Pod košem to bylo z naší strany trochu slabší. Celé utkání, až na samotný závěr, jsme hráli velice dobře, bojovně a byl to jeden z našich lepších výkonů. Jediné, co bych hráčkám vytkl, byl závěr utkání, že ho trochu vypustily. Rozhodně 16 bodů nebyl rozdíl odpovídající průběhu zápasu.“

SBŠ OSTRAVA - SOKOL ZVUS HRADEC KRÁLOVÉ 64-89

Hradecké lvice začaly plnit roli papírových favoritek od druhé čtvrtiny. A to velmi rázně. Po vyrovnané úvodní části ve druhé desetiminutovce zdemolovaly domácí obranu 31 body, a jelikož samy inkasovaly 16, byl jejich náskok do druhé půle pohodlný. Tím spíš, že ani po změně stran příliš nepolevily a v závěrečném dějství si tak mohly užívat až 30 bodů k dobru.

Lvice si více vážily míče a udržely se na 11 ztrátách. Na druhé straně ale nekompromisně trestaly chyby domácích. V poměru bodů hráček z lavičky (10-33) se projevila širší rotace královéhradeckého celku.

Tibor Jány (kouč SBŠ Ostrava): „My jsme drželi krok s favorizovaným soupeřem do stavu 18-18. Potom Hradec přešel na zónovou obranu a nastaly naše zmatky v organizaci hry. Z toho plynuly jednoduché koše z protiútoků a velmi dobrá střelba Minarovičové. Druhá čtvrtina rozhodla. Soupeř si vybudoval dostatečný náskok a měl jistotu. Třetí a čtvrtá čtvrtina se dohrávaly v takovém tempu, že jsme občas dali koš anebo vyřešili nějakou obrannou situaci, ale v podstatě stále dominovalo družstvo Hradce.“

Romana Ptáčková (trenérka Sokol ZVUS Hradec Králové): „Musím se přiznat, že jsme měly z tohoto utkání obavy. Vypadly nám minulý týden dvě pivotky. Ovsíková je delší dobu mimo, takže nám zbývaly jen dvě. První čtvrtina bodově vyšla na prázdno. Byla jsem ale i tak spokojená s nasazením a hlavně s doskakováním. V prvním poločase hráčky odvedly velmi dobrou práci oproti jiným utkáním. A když se k tomu přidala přesná střelba z dálky, tak jsme odpor Ostravy zlomily.“

MK TECHNIC BRNO - U19 CHANCE 55-63

První vítězství doma v historii ŽBL a druhé vítězství celkem? Navíc podruhé proti tomu samému soupeři? To byl ideální scénář pro MK Technic. Jenže i Strakonice si brousily zuby na první vítězství a souboj dvou posledních celků tabulky tak dostal další náboj. Případné vítězství mohlo Techniku zvednout vyhlídky na to, že se vyhne baráži.

Jenže pro domácí celek se zápas nevyvíjel příliš dobře. I když bylo střetnutí vyrovnané, o krůček vpředu byly stále Strakonice, až na drobnou výjimku na přelomu poločasů. Tři minuty před koncem ale domácí ztrácely pouze jeden bod. Jenže od té doby už neskórovaly a zápas ztratily o osm bodů. To je dobrá zpráva pro U19 Chance. Nejenže Strakonice získaly první výhru v sezoně, ale navíc mají i o dva body lepší skore ze vzájemných zápasů.

Brno srazila do kolen úspěšnost střelby z pole. 25 procent je na vítězství málo. S tím souvisí i fakt, že nenašlo hráčku, která by za celý zápas zapsala dvojciferný počet bodů. To Strakonice měly hned tři, Rybová navíc získala double-double (18+10). Velký podíl na prvním úspěchu měly i Dudáčková (14 bodů, 9 doskoků) a Krejčová (15 bodů, 6 doskoků).

Lucie Zítková (trenérka MK Technic Brno): „Zápas nám bohužel vůbec nevyšel. Dělaly jsme zbytečné chyby, jak v útoku, tak v obraně, které přicházely vždy v nejnevhodnější dobu. Ani mně se chyby nevyhnuly a nevhodné střídání nás bohužel připravilo o nějaké body, které nám v závěru chyběly. Soupeř byl lepší a vyhrál zaslouženě.“

BLK SLAVIA PRAHA - BA KARLOVY VARY 94-57

Karlovy Vary letos stále čekají na výhru z kategorie překvapivých. Nedočkaly se ani v pražském Edenu, kde domácí potvrdily roli favorita. Osm vteřin. Přesně tak dlouho trval vyrovnaný stav zápasu, než Slavia vsítila první koš. Pak už domácí byly vždy o několik kroků napřed. Velkou zásluhu na tom měla tradičně Krystal Vaughn, která si už do poločasu připsala 19 bodů, a podkošové duo BA jí v obraně nestíhalo, což je ovšem letos osud téměř většiny pivotek.

Slavia kralovala ve všech statistikách včetně úspěšnosti střelby, která byla jedním z rohodujících faktorů. Karlovarské basketbalistky za poslední desetiminutovku zaznamenaly pouze sedm bodů a dovolily tak domácím odskočit až na téměř 40 bodů.

Martin Stavěl (kouč BLK Slavia Praha): „Pro nás to bylo naprosto zasloužené vítězství. Dnes jsme si od první až do 40. minuty šli za výhrou. Věděli jsme, jak chceme hrát, a to jsme taky po většinu zápasu praktikovali. Soupeři jsme ani na sekundu nedali pomyšlení na to, že by mohl zápas na naší palubovce vyhrát.“

Karel Drahokoupil (asistent BA Karlovy Vary): „Přijeli jsme sem pokusit se o dobrý výsledek, ale bohužel děvčata nám asi zůstala spát, nebo nevím, co se stalo. Nebyla prostě ochotná hrát to, co jsme si říkali, a pak to takhle vypadalo.“