počet přečtení: 1819
vytvořeno 18.11.2016, upraveno 18.11.2016

SONDA DO ŽBL Ženská basketbalová liga má za sebou jedenáct kol. Tedy polovinu základní části. A to je příležitost ohlédnout se za podzimními událostmi. Nůžky se rozevírají, kvalita se koncentruje do horních pater tabulky. Ale dobré zprávy se týkají i klubů v její dolní polovině. Kdo překvapil příjemně? Kdo už méně?

1. ZVVZ USK Praha: 10 výher a žádná porážka

Mistr a superfavorit zvládá ligu bez potíží. Vždyť v průměru inkasoval pouze 44 bodů na zápas. Strakonický U19 Chance zdolaly Pražanky 102:23 a vyrovnaly obranářský rekord ligy. Technic Brno následně rozebraly 129:40. Tým má před sebou ještě dohrávku s KP Brno.

Snad lepší než kdy dřív je letos sedmatřicetiletá rozehrávačka Laia Palau. Dává sice jen tři body na utkání, jenže taky přispívá bezkonkurenčním průměrem 7,6 asistence. Po návratu z WNBA se rychle chytily Sonja Petrovič i Marta Xargay, nejlepší střelkyní USK však zůstala Alena Hanušová se 17,4 bodu.

2. Sokol ZVUS Hradec Králové: 9 výher a 2 porážky

Východočešky se vrátily na druhou pozici tabulky, kterou jim v minulé sezoně uzmul DSK Basketball Nymburk. Hradecké lvice jako jedny z mála neztratily na zkušenosti a na výsledcích je to znát. Vedle USK nestačily pouze na KP Brno, v prodloužení prohrály 79:88.

Trenérka Romana Ptáčková sází nejen na zkušenost, ale také na vyrovnanost. Vždyť hned osm jejích hráček dává v průměru více než sedm bodů na utkání. Nejlépe je na tom Andrea Ovsíková (13,2 bodu), ta však odehrála jen šest zápasů. Dvoucifernými střelkyněmi jsou i Kristýna Minarovičová (11,7) a Tereza Kuthanová (10,9), daleko k nim nemá Pamela-Therese Effangová (9,6 bodu). Minutky sbírá také sedmnáctiletá podkošová naděje beninského původu Isnelle Natabou.

3. DSK Basketball Nymburk: 8 výher a 3 porážky

V předchozím ročníku nestačily Středočešky pouze na ZVVZ USK Praha, jinak všechny duely zvládly, absence Veroniky Bortelové, Jessiky Kuster a spol. jsou však znát. Nymburk tvrdě narazil na palubovce Handicapu (48:67) a nestačil ani na Hradec (60:77). Podkošová síla kádru je ovšem značná, ke spolehlivé Saše Chomenčuk (průměry 11,1 bodu a 8,2 doskoku) se v průběhu sezony připojila další ukrajinská reprezentantka Talisia Udoděnko, uzdravila se Elisabeth Pavel, pro změnu členka rumunského národního výběru.

4. BK Handicap Brno: 8 výher a 3 porážky

Brněnské příjemné překvapení číslo 1. Třicetiletý trenér Viktor Pruša dostal v „Žabinách“ ke své premiéře v nejvyšší soutěži k dispozici posílený kádr. Na nové čtveřici Kateřina Sedláková, Beáta Adamcová, Pavla Švrdlíková a Regina Palušná hra jeho týmu stojí. Hodně minut však dostávají i náctileté Tereza Vitulová s Natálií Stoupalovou.

Že se nezdar z minulé sezony v podobě devátého místa opakovat nebude, to bylo zjevné dopředu. Pouhé tři prohry a úspěchy s Nymburkem (67:48) či Slavií (68:59) se však nečekaly. Klub má několik těsných výher, Ostravu porazil o bod, Slovanku a Karlovy Vary shodně o tři, až v Trutnově však zaváhal výsledkově, když prohrál 61:77.

5. BLK Slavia Praha: 7 výher a 4 porážky

Slávistky mívají povedené vstupy do sezony. Znovu se skvěle prezentuje Krystal Vaughn, která v průměru nastřílela 21,3 bodu - a to ji USK ubránil na čtyřech. Střeleckým okysličením týmu je Renata Pudláková (13,6 na zápas).

Tým zamrzela těsná prohra na úvod sezony v Hradci Králové (82:83), také porážka na palubovce Handicapu Brno 59:68 může být brána jako ztráta. Pražanky mají do druhé poloviny základní části solidní vyhlídky, čeká je totiž sedm zápasů doma.

6. BK Lokomotiva Trutnov: 6 výher a 5 porážek

Podkrkonošská pohádka? Asi ano. Po letním zemětřesení se na podzim nečekaně daří. Povedlo se takřka všechno. Zkušené Kateřina Hindráková a Andrea Vacková tým táhnou, totéž platí i o matadorce Mileně Prokešové, jež naštěstí pro Lokomotivu neukončila kariéru. Z plejády dorostenek se nejvíc blýská Anna Rylichová. A zámořská podkošová posila Alison Bouman vládne s 11 doskoky na utkání celé lize.

7. KP Brno: 6 výher a 3 porážky

Královopolanky jsou sedmé. Přesto se staly příjemným brněnským překvapením číslo 2. Šest výher ku třem prohrám, jedná se o velice pozitivní bilanci, klub ještě čekají dohrávky s USK a Slovankou MB. Ztráty Kateřiny Sedlákové, Pavly Švrdlíkové, Beáty Adamcové či Edity Šujanové před sezonou vypadaly kriticky, zahraniční posila Anjaleace White odehrála vinou zranění jen čtyři zápasy, další podkošová hráčka Adina Stoiedin ani jeden.

Klub se však může spolehnout na Terezu Peckovou (17,7 bodu a 7,2 doskoku na utkání) i litevskou reprezentantku Marinu Solopovu (13,1 bodu), k tahounkám patří i dvacetiletá Eva Kopecká. Cenné bylo domácí vítězství nad Sokolem ZVUS Hradec Králové 88:79 v prodloužení.

8. BA Karlovy Vary: 4 výhry a 7 porážek

Západočešky naopak patří mezi lehká zklamání dosavadního průběhu sezony. Ač je jejich kádr tvořen z mladých hráček, v ŽBL už rozhodně není výjimkou. Na dobré momenty z minulé sezony zatím navazuje sporadicky, snad jenom v duelech s Handicapem Brno (70:73) a Sokolem ZVUS Hradec Králové (74:80) se schylovalo k překvapení. Žádnou výhru nad plán ale Vary neurvaly.

Ani osmnáctiletá podkošová vůdkyně Julia Reisingerová není tak zářivá jako v debutovém ročníku, sbírá „jen“ 16 bodů na utkání. Dana Kušlitová dodává 17 bodů, obě však mívají potíže s fauly. Z řady vystupuje ještě mladá rozehrávačka Karolína Malečková, jež je s 35 minutami na zápas druhou nejvytíženější hráčkou soutěže.

9. SBŠ Ostrava: 3 výhry a 8 porážek

Obměněný kádr Ostravanek posbíral tři vítězství, ale mohlo jich být ještě víc. Těsným skore skončily duely na Handicapu Brno (61:62) i doma s pražskou Slavií (73:77). Tým táhne americké duo Briyona Canty (37 minut na zápas - 1. místo v lize, k tomu 17,5 bodu, 4,9 asistence a 6,4 doskoku, triple-double proti Techniku Brno) a Danielle Butts (32 minut na zápas, 14,5 bodu a 5,5 doskoku). Své si odehraje i pivotka Klára Vojtíková a zazářit dokázala i Pavla Galvasová, naopak výkony talentované mládežnické reprezentantky Adély Smutné zatím působí rozpaky.

10. Slovanka MB: 2 výhry a 8 porážek

Víc než dvě vítězství - nad U19 Chance a MK Technic Brno - potěšil vyrovnaný zápas s Handicapem Brno (64:67). Povzbudivý je výkon juniorské rozehrávačky Patricie Gallasové, která za prvních osm zápasů ligové kariéry zapisuje v průměru 11,1 bodu. Potěšil návrat Martiny Čepelkové, která Slovance pomáhá 10,4 body, ačkoli s týmem netrénuje. A povedl se zahraniční nákup - americká pivotka Leah Scott sbírá 18,5 bodu plus 6,1 doskoku a zápas.

11. MK Technic Brno: 1 výhra a 10 porážek

Nováčka složeného z - dámy prominou - odložených hráček zatím střelecky táhne osmnáctiletá Tereza Zítková. S 15,1 bodu je jedinou dvoucifernou střelkyní, zároveň má suverénně nejvíc pokusů. Dosud vyzrál Technic na jediného soupeře, v poměru 94:88 přehrál U19 Chance. Ve 12. kole pro něj přijde jeden ze zápasů roku, nastoupí doma proti desáté Slovance MB.

12. U19 Chance: žádná výhra a 11 porážek

Strakonický celek se výsledkově trápil i v minulé sezoně - a to měl k dispozici střelecky nadané juniorky Michaelu Gaislerovou a Veroniku Voráčkovou. S ohledem na několik absencí Jolany Krejčové je hlavní postavou jediná veteránka - dvaatřicetiletá Jitka Musilová. Její výkony i nabídka sestavy prvoligového béčka (Petra Reisingerová, Petra Lukešová či Klára Kubičková) nabízí myšlenku, zda by se management neměl pokusit přemluvit aspoň k částečnému návratu do ŽBL některou z dalších jihočeských patriotek.