Podkrkonošská pohádka pokračuje!

12.11.2018 - red
počet přečtení: 887
vytvořeno 12.11.2018, upraveno 12.11.2018

ECHO 9. KOLA ŽBL V devátém dějství ŽBL dál valil kupředu Trutnov, který tentokrát doma rozbil KP Brno 93-70 a po třetí výhře v řadě už se dělí o čtvrtou bilanci ligy (5-3)! Další čtyři duely už skončily bez překvapení, když USK Praha doma zničil rekordním nástřelem sezony Ostravu 135-47, Nymburk uspěl ve Strakonicích 53-71, brněnské Žabiny doma složily pražskou Slavii (78-62), jež padla už počtvrté v řadě, a Slovanka rovněž na domácí půdě přemohla Teamstore Brno 75-56.

USK se střeleckým rekordem sezony

Basketbalistky USK půjdou podle očekávání do reprezentační přestávky neporažené. V předehrávce devátého kola ŽBL si poradily na domácí palubovce s předposlední Ostravou 135-47 a překonaly tak vlastní střelecký rekord letošní sezony.

Pražanky po úspěchu ve středečním klíčovém duelu Euroligy s francouzským Bourges měly nejtěžší duel v týdnu za sebou a mohly si tak dovolit nechat odpočívat jak nemocnou kapitánku Kateřinu Elhotovou, tak lehce zraněnou Alyssu Thomas. I bez dvou elitních skórerek ale neměl USK se soupeřem žádný problém a po první čtvrtině to za stavu 41-7 vypadalo na velký debakl. Po lehce nevydařené druhé desetiminutovce, ve které i tak USK zvýšil náskok na 75-20, přešel domácí tým znovu do nátlakové obrany po celém hřišti a v klidu si pohlídal další vysokou výhru. Ostrava dokázala nakonec nastřílet solidních 47 bodů, ke kterým nejvíce přispěla se 16 body kapitánka Anežka Kopecká. Osm z deseti hráček domácích nastřílelo dvouciferný počet bodů, na 21 bodů a 11 doskoků se dostala Valériane Ayayi, o bod méně přidala Karolína Elhotová.

Rostislav Měch (trenér SBŠ Ostrava): „Dnes byl soupeř o dvě třídy lepší ale my si to musíme trošku srovnat v hlavě a nebát se. Máme mladý tým, tak to snad nebude dlouho trvat.“

Pavel Kubálek (asistent ZVVZ USK Praha): „V zápase jsme se snažili do hry dostat co nejvíce hráček, což se nám podařilo. Útok se dařil, 8 z našich hráček se dokonce dostalo na dvouciferné bodové skóre. Bohužel jsme se nevyvarovali slabších chvilek v obraně, takže máme zase na čem pracovat.“

Strakonice stále bez výhry

I po devátém kole zůstává jediným celkem bez výhry v nové sezoně ŽBL celek U19 Chance. Strakonický tým nestačil v domácím prostředí na favorizovaný Nymburk 53-71, Středočešky výhra posunula na druhé místo neúplné tabulky.

Domácí celek odehrál velmi dobře prvních pět minut, ve kterých držel mírné vedení, pak se však probral Nymburk a začal si postupně budovat náskok. Ten měl na konci první čtvrtiny osm bodů, pak přerostl dvoucifernou hranici a pod ní se už nedostal. Když se pak domácím hráčkám nepodařilo zkorigovat skóre ani po přestávce, mohl Nymburk dát dost prostoru hráčkám z lavičky, a i tak v klidu kontrolovat povinnou výhru.

K té nejvíc přispěla 13 body Tereza Krakovičová, Alexandra Chomenčuk přidala 12 bodů a Crystel Bittar 11. Strakonice vedla se 14 body a 10 doskoky Alena Jeništová.

Petr Martínek (trenér U19 Chance): „Děkuji Danu Kuruczovi, že nám vyšel vstříc a místo neděle jsme mohli hrát v pátek a gratuluji jeho týmu k výhře. Rád bych pochválil domácí děvčata za předvedený výkon. Myslím, že se znatelnou výškovou převahou soupeře se vyrovnaly a předvedly kvalitní basketbal. Věřím, že nás tento výkon nastartuje do další části ŽBL.“

Daniel Kurucz (trenér BS DSK Basketball Nymburk KV): „Myslím, že diváci viděli zajímavý zápas. Pro strakonické hráčky bylo dobře, že mohly odehrát toto těžké a vyrovnané utkání a dokázaly, že můžou hrát ŽBL. Na našich hráčkách byla znát únava z ranního návratu z Eurocupu. Kromě samotného začátku, jsme měli průběh zápasu i při větší rotaci hráček pod kontrolou. Zápas splnil účet, přišlo hodně diváků a domácí vidí, že můžou hrát pěkný basket.“

Slavia se čtvrtou porážkou v řadě

Do zápasu se Slavií vstoupily skvěle domácí Žabiny, v první čtvrtině si vybudovaly až třináctibodový náskok, ale ve druhém období dokázaly vstřelit pouze tři koše a celkem 7 bodů a dovolily soupeři návrat do zápasu. Ve druhém poločase už ale jako by bylo na hřišti stejně jako v úvodu jen jedno družstvo a velmi dobrým výkonem si domácí basketbalistky zajistily dvouciferný náskok, který si donesly až do konce utkání.

Největší zásluhu na výsledném bodovém skóre střelecky nesou Petra Záplatová s 24 body a Karolína Malečková se 17 body. Slavii vedla s 20 body Dominika Pohunková, šestnáct jich přidala Michaela Vondráčková. Poražený celek odehrál duel v rotaci pouze 8 hráček a v průběhu utkání přišel ještě o zraněnou Theiner a v závěru i o vyfaulovanou Jamison-Myers.

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): „My jsme měli výborný vstup do utkání, hráli jsme rychle, měli jsme otevřené střely, ty jsme využívali, skvělé procento za tři body. První čtvrtina nenasvědčovala tomu, že by se ten zápas měl v průběhu nějakým způsobem tahat. To se změnilo, když soupeř přešel na zónovou obranu 2-3 a my jsme trošku znejistěli, některé otevřené střely nám nepadly a úplně jsme nebyli v pozicích v dolním postavení, kde navíc v zóně fungovala velmi dobře téměř dvoumetrová Lisa Koop, takže se nám odsud těžko prosazovalo. Já jsem rád, že i přesto, že ne vždy jsme byli konzistentní ve střelbě z dlouhé vzdálenosti, tak tu odpovědnost naše klíčové hráčky nakonec vzaly, trefili jsme některé situace, kdy jsme to opravdu potřebovali, a posledních pět šest minut už se de facto dohrávalo. Za vítězství se Slavií jsme určitě rádi, protože pro udržení první čtyřky v tabulce jsme vyhrát potřebovali.“

Michaela Vondráčková (křídlo BLK Slavia Praha): „Začaly jsme bojovat a trošku jsme se do zápasu vrátily. V konci nám už nezbývaly síly, tím, že máme úzkou rotaci a zranila se nám další hráčka, tak jsme už nezvládly to dotáhnout, nedokázaly jsme se dostat do kontaktu.“

Petr Stavěl (trenér BLK Slavia Praha): „Po první čtvrtině to vypadalo strašidelně, změnili jsme obranu, to nám samozřejmě pomohlo, ale v této sestavě, v tomto počtu, bez rozehrávačky a s další hráčkou zraněnou jsme nemohli v tomto zápasu pomýšlet na vítězství a těžko můžeme konkurovat týmům v první pětce tabulky.“

Trutnovská pevnost

Basketbalistky Trutnova mají z osmi zápasů dosavadní sezony ŽBL pět výher, hned čtyři přišly v domácím prostředí, kde mají po skolení KP Brno 93-70 bilanci 4-0. Východočeský tým před tradičně skvělým soupeřem ani jednou neprohrával, přesto nebylo dlouho o vítězi rozhodnuto. Po vyrovnané první čtvrtině si Trutnov získal poprvé dvouciferný náskok ve dvanácté minutě po trojce Terezy Šípové. Nástup domácího týmu pokračoval a před přestávkou se blížil rozdíl ve skóre dokonce dvaceti bodům. Po přestávce se Brno zlepšilo, snížilo na rozdíl deseti bodům a hrozilo dalším náporem, domácí hráčky ale ustály nástup soupeře ve třetí a následně i ve čtvrté čtvrtině, kdy to bylo pět minut před koncem o jedenáct a pohlídaly si velmi cennou výhru.

Trutnovu pomohlo k výhře jak 11 proměněných trojek, tak větší agresivita při hře do koše, která domácím hráčkám získala celkem 34 trestných hodů oproti pouhým 15 Brna. Celá domácí základní pětka se dostala do dvouciferných čísel, devatenácti body, 11 doskoky a šesti asistencemi kralovala Brittany Carter, na osmnácti bodech se shodly Tereza Šípová a Jordan Adams, která přidala i 15 doskoků. Brno vedla s 16 body Jasmine Gill, Michaela Stará na 15 bodů spotřebovala devatenáct střel.

Slovanka potvrdila roli favorita

Hráčky Slovanky potvrdily zlepšené výkony z posledních duelů a přehrály podle očekávání Teamstore Brno 75-56. O výsledku rozhodla hned první čtvrtina, kterou ovládly domácí hráčky 22-9 a získaly si tak pohodlný náskok. Na přelomu poločasů se Brňanky vrátily do zápasu, když snížily rozdíl pod deset bodů, závěr třetí čtvrtiny jim ale nevyšel a Slovanka získala definitivně kontrolu nad zápasem.

K výhře domácím hráčkám pomohly dvě devatenáctibodové střelkyně Tereza Motyčáková a Monika Satoranská. Druhá jmenovaná přidala i deset doskoků. Teamstore vedla s 16 body Hana Gašicová.