Nymburk zdrtil Hradec a míchá kartami

23.01.2017 - red
počet přečtení: 1587
vytvořeno 23.01.2017, upraveno 23.01.2017

ECHO 18. KOLA ŽBL Osmnácté dějství ŽBL bylo rozloženo do celkem tří dnů. Pátek jasně patřil favoritům. Ostrava doma deklasovala Technic, KP Brno si podalo strakonickou Chance U19 a USK Slovanku. V sobotu se Handicap v domácím prostředí vytáhl na Karlovy Vary a v neděli Trutnov, hnán svými fanoušky, zaskočil Slavii, čehož využil Nymburk. Ten rozdrtil druhé Hradecké lvice o 34 bodů, má s nimi nyní lepší skore a při zápase k dobru ztrácí na Hradec dvě výhry a na třetí Slavii (i ta má o zápas méně) jedinou.

SBŠ Ostrava - MK Technic Brno 86-52

Ještě před začátkem sezony by predikce na toto utkání jen těžko hledaly favorita, jenže průběh uplynulých měsíců hovoří jednoznačně pro Ostravu. Technic za sebou navíc táhne šňůru proher, která před tímto zápasem měla hodnotu 14.

Domácí hráčky nedaly Brňankám šanci a šly jednoznačně za vítězstvím, které by jim v opačném případě mohlo chybět v boji o play-off a co nejlepší pozici v něm. Do vyřazovacích bojů může Ostravanky dotáhnout Jylisa Williams, která si připsala svůj první double-double v české nejvyšší soutěži (17+10 doskoků). Na stejnou metu dosáhla i Butts (15+12). Přes 10 bodů se dostaly ještě Ebron (19) a Kubičková (14).

V dresu hostí si dobrou formu z minulého kola udržel a Gašicová (18), ke které se přidala Zítková (11), ale větší podporu brněnská ofenziva nenašla.

Lucie Zítková (trenérka MK Technic Brno): „Zápas nás vrátil zpátky na zem, a to dost tvrdě. Po dvou vydařených zápasech, kdy nám šla komunikace v obraně i útoku, přišel zápas, kde nám nešlo vůbec nic. Chyby v obranném doskoku, špatné přihrávky a nízká úspěšnost střelby rozhodly. Holky se ale oklepou a příští zápas se pokusíme předvést monohem lepší výkon.“

Tibor Jány (kouč SBŠ Ostrava): „Nebyli jsme úplně ve své kůži. Nemohu souhlasit s paní Zítkovou, protože byly úseky, kdy hráčky Brna hrály mnohem lépe, a povedlo se jim několik pěkných akcí. Vzhledem k tomu, že jsme hráli na domácí palubovce, tak z nás nervozita nakonec opadla. V druhém poločase jsme nepustili soupeře blíž než na 12 až 13 bodů. V poslední čtvrtině se nám povedlo vytvořit velkou bodovou šňůru, kterou jsme se odpoutali od soupeře, a tím definitivně rozhodli.“

KP Brno - U19 Chance 97-35

KP Brno potvrzuje dobrou formu posledních týdnů, kterou předvádí nejen na palubovkách ŽBL, ale také na evropské scéně v CEWL. Tentokrát to schytal poslední celek soutěže U19 Chance. Budoucí průběh zápasu dokonale naznačila už první čtvrtina, ve které domácí zatížily konto soupeřek 32 body.

Ofenzivní apetit domácí neopustil, a i když stovka o tři body odolala, o dvou bodech pro KP nebylo pochyb. Nejlepší výkon kariéry si připsala Karolína Jandová, která nastřílela 17 bodů, přidala 5 asistencí, 3 doskoky, asistenci a také 6 získaných faulů. Užitečnost se tak vyšplhala až na 25. To v dresu hostí na takový výkon čekal trenér marně. Žádná z hráček nenastřílela dvouciferný počet bodů.

Marian Svoboda (kouč KP Brno): „Některé opory jsme šetřili na následující těžší program. Šanci dostaly všechny basketbaslistky a zvláště první poločas se povedl. Navíc některé akce určitě potěšily i diváky.“

Jiří Johanes (asistent U19 Chance): „Zvláště první poločas byl pro naše nezkušené hráčky stresující. Po změně stran už to bylo lepší. Doufám, že podobně náročné zápasy nás výkonnostně posunou dál."

Slovanka MB - ZVVZ USK Praha 41-108

Slovanka prohrála s ZVVZ USK Praha. To by při aktuálním rozložení sil nebyla nikterak zajímavá zpráva. Musíme ale dodat, že Slovanka prohrála domácí zápas v Praze na Královce. Ano, oficiálně hostující pražský celek měl v zádech výhodu domácího prostředí. Nutno ale podotknout, že ani v Mladé Boleslavi by výsledek s největší pravděpodobností jiný nebyl.

V dresu obhájkyň titulu si s chutí zastřílely hráčky, které zatím nedostávají tolik prostoru v euroligových zápasech. Voráčková (15) i Mainclová (13) tak ukázaly, že potenciál v nich český mistr rozhodně má. Výborně jim u toho asistovala Laia Palau, která potvrdila nejlepší hráčku soutěže v této statistice 11 asistencemi.

Jan Devátý (kouč Slovanka MB): „Jednozdnačné utkání od začátku až do samého konce, jako ostatně každé utkání v lize s USK. Pro naše mladé hráčky to byla zkušenost. Snažili jsme se až do konce, ale nastoupili jsme s juniorkami, které musí o víkendu hrát dvě utkání, takže nic jednoduchého. USK přeji úspěch v Eurolize.“

Natália Hejková (trenéra ZVVZ USK Praha): „V zápase jsme dali oddechnout hráčkám, které jsou vytížené v Eurolize, plus zraněné Vyoralové. Obrovský prostor dostaly mladé, ale i tak to skončilo vysokým rozdílem.“

Handicap Brno – BA Karlovy Vary 71-62

Handicap Brno má druhou výhru za sebou a to je po krizi na konci loňského roku dobrá zpráva, která doputovala na Rosničku. Svěřenkyně trenéra Pruši navíc získaly domácí vítězství poprvé od 5. listopadu, kdy si poradily se Slavií. Jenže nerodilo se lehce. Karlovarská BA může litovat nepovedeného závěru. Ve vyrovnaném zápase to totiž byly právě hostující basketbalistky, kdo většinou tahal za delší konec provazu.

Až do 35. minuty byl Handicap ve vedení pouze pět minut, ale závěr vyšel mnohem lépe domácím. Karlovy Vary byly tentokrát nebezpečné hlavně z perimetru. Domácím nasázely devět trojek, ale i tak dokázala pivotka Julia Reisingerová dosáhnout na double-double za 11 bodů a 11 doskoků. Západočeškám srazilo vaz 25 ztrát.

Handicap si druhým vítězstvím v řadě opět o něco polepšil v boji o play-off. V opačném případě by spadl do velmi vyrovnaného pásma v okolí osmého místa. Naopak pro BA začíná být situace složitá. Po páteční výhře Ostravy ztrácí na osmou příčku jeden bod.

Viktor Pruša (kouč BK Handicap Brno): „Úvod zápasu nám nevyšel, dostali jsme některé šťastné trojky a zahodili pár jednoduchých košů. Z týmu jsem ale přesto cítil obrovskou vůli. Po poločase to byla velká přetahovaná a boj o každý milimetr hřiště. Moc si cením faktu, že i přesto, že jsme se dostali až na -7, nesložili jsme se jako v minulých zápasech a koncovku zvládli. Poznával jsem nasazení a obrovskou snahu vyhrát, se kterou jsme vstoupili do sezony. Holkám to strašně přeji a doufám, že teď z toho vytěží maximum. Nepochybuji o tom, že holky tato výhra nakopne.“

Karel Drahokoupil (asistent BA Karlovy Vary): „V podstatě rozhodla produktivita, protože my jsme nebyli schopni v závěru dát koš zpod koše, především pivotka Reisingeorova, která nedávala ani trestné hody. Pak náskok domácích narostl na 6 bodů a Brňačky to dokázaly udržet až do konce.“

DSK Basketball Nymburk - Sokol ZVUS Hradec Králové 94-60

Nymburským basketbalistkám se na rozdíl od minulého ročníku letos příliš nedařily souboje s konkurenty z předních příček tabulky a navíc měly v nohou středeční eurocupový zápas, v němž na soupeřky nestačily pouze o čtyři body. To Lvice na tom byly o něco lépe. Sice minulý zápas v ŽBL podlehly USK, ale trenérka Ptáčková své hráčky chválila za dosud nejlepší výkon proti hlavnímu favoritovi soutěže.

Nymburk do důležitého zápasu, který mu mohl ještě udržet naději na výhodu domácího prostředí pro případné rozhodující čtvrtfinále, vletěl ve velkém stylu. Během úvodních dvou minut donutil hostující hráčky ke čtyřem ztrátám a položil tak základ ke svému vítězství.

Lvice se po celý zápas potýkaly s úspěšností střelby, kdežto domácí hráčky měly ruku při střelbě pevnou. Postupně si tak vybudovaly náskok až 43 bodů. I když Hradec nakonec lehce snížil, domácí to mrzet nemuselo.

Daniel Kurucz (kouč DSK Basketball Nymburk): „Jsem velice spokojený s výsledkem i předvedenou hrou. Od samého začátku jsme hráli s plným nasazením. Do základu jsem postavil pětku, o které jsem si z různých důvodů myslel, že bude nejvíce motivovaná. Především jsem se chtěl vyhnout tomu, abychom prohrávali 0-13 jako na Slavii. Od samého začátku jsme vedli. Hráli jsme hodně rychle z ruky, což Hradec neočekával. Dlouhými přihrávkami jsme chodili do otevřené obrany a díky tomu jsme se dostali rychle do vedení. Konečné výrazné vítězství se narodilo díky dobré obraně, ziskům míče a velmi rychlému přechodu do útoku. Když jsme vedli o deset až patnáct bodů, uklidnili jsme se a zápas dovedli v klidu do vítězného konce.“

Romana Ptáčková (trenérka Sokol ZVUS Hradec Králové): „Těžko říct, kde mám začít… Měly jsme špatný vstup do zápasu. Soupeř nabral velice rychle velké sebevědomí, trestal každou střelou, dal i několik těžkých. Ale my jsme domácí na toho pověstného koně nechaly nasednout. Soupeř dal za první poločas 19 bodů po našich ztrátách. Nejprve jsme ho nechaly jednoduše skórovat a domácí k tomu pak přidaly i „normální“ střely z dlouhé a střední vzdálenosti. Naopak my jsme už dlouho tak špatné střelecké utkání neměly. Bylo vidět, jak sebevědomí hráček Nymburka rapidně stoupá a jak naše klesá.“

BK Lokomotiva Trutnov - BLK Slavia Praha 72-67

Slavia přicestovala do Trutnova s vědomím, že může využít zaváhání Hradeckých lvic na půdě Nymburka a v tabulce mít o jednu prohru méně než Východočešky na druhém místě. Jenže Trutnov už letos několikrát ukázal, že nehodlá ani favorizovaným soupeřům dát kůži zadarmo. Obzvláště s výhodou vyhlášeného domácího prostředí v zádech.

Diváci tak viděli vyrovnaný průběh zápasu. V poločase měly domácí hráčky k dobru čtyři body, ale před závěrečným dějstvím byl stav vyrovnaný. Mírné vedení domácích Slavia zlikvidovala a dvě a půl minuty před koncem bývalá trutnovská basketbalista Michaela Vondráčková dostala svůj nový tým trojkou dokonce do vedení.

Jenže za zbývající čas už Slavia skórovat nedokázala. Toho Trutnov využil a získal pětibodové vítězství. O to se zasloužila především základní sestava, když hráčky z lavičky zaznamenaly jen tři body. Milena Prokešová zaznamenala double-double za 19 bodů a 11 doskoků. Při střelecké chuti byla i Kateřina Hindráková, autorka 24 bodů. Na druhé straně na všechno nestačily Vaughn, Pudláková a Vondráčková.

Výsledek se domácím hodí, především když dotírající SBŠ Ostrava v pátek taktéž získala dva body. Naopak Slavia nevyužila šanci vytvořit ještě větší tlak na Hradec a po výsledcích 18. kola se zdá, že závěr základní části s sebou přinese ještě hodně zajímavých příběhů.

Petr Kapitulčin (kouč Lokomotiva Trutnov): „Porazili jsme po výborném výkonu celého týmu silného soupeře v parádní divácké kulise, byl to zážitek. Fanouškům děkujeme a věříme, že jsme je dobře navnadili na další domácí zápasy.“

Martin Stavěl (kouč BLK Slavia Praha): „Vítězství Trutnova bylo zasloužené. Tak, jak to ve všech sportech bývá, po skvělé výhře nad silnějším soupeřem (Nymburkem) přišel pád zpátky na zem. Trutnov měl střelecký den, my jsme se naopak netrefovali vůbec.“