Karolína Elhotová dovedla lvice na ME

18.11.2018 - red
počet přečtení: 891
vytvořeno 18.11.2018, upraveno 18.11.2018

ECHO POSTUPU NA EUROBASKET České reprezentantky si ve Fribourgu došly pro jednoznačné vítězství 53-88 (po poločase 30-46) nad domácím Švýcarskem a už zápas do konce kvalifikace si zajistily postup na ME 2019! Bude to už 13. účast reprezentantek na evropském šampionátu v nepřetržité řadě. Střelecké pole vedly Karolína Elhotová (20), Hanušová (16) a Kateřina Elhotová (15). Češky kralovaly z trojek (5-10) i na doskoku (28-43) a nevadil jim ani větší počet ztrát (14-23).

Do zápasu vstoupily dobře především na útočné polovině. Činila se Hanušová, která zakončovala akce zahrané až do vymezeného území. Zde lvice své soupeřky silově jednoznačně přetlačovaly. Naopak v obraně jim dělal problém švýcarský pohyb. Při osmibodovém vedení pak přišlo české zaváhání a několik ztrát vrátilo domácí rychle do hry. Brzké dva fauly hlavní hvězdy Giroud ale nadělaly vrásky na čele domácímu trenérovi.

Oddechový čas pomohl lvicím opět najít rytmus hry. Nebýt trojky s klaksonem domácí Simioni, bylo české vedení po první čtvrtině ještě výraznější. Češky to ale v této fázi hry nemuselo tolik mrzet, protože Švýcarky přidaly další body až téměř za dalších pět minut. Druhá čtvrtina byla z české strany celkově povedenější. Lvice trefily čtyři trojky a soupeřky jednoznačně přehrávaly. Ani před poločasem ale neubránily poslední útok domácích a opět dostaly koš za tři body.

Po změně stran to vypadalo, jako by se oba týmy rozhodly atakovat koš výhradně ze střední a dlouhé vzdálenosti. Český náskok se i přes veškeré nepřesnosti přehoupl přes hranici 20 bodů. Hra byla dost rozháraná od obou týmů. Byla to daň za střídání obou trenérů. I když se český náskok držel kolem hranice dvaceti bodů a s ubývajícím časem nebylo o vítězství lvic pochyb, trenér Svitek chtěl po svém týmu minimalizovat chyby s výhledem na utkání v Belgii.

Kateřina Elhotová: „Žádný zápas nezačíná o 20 bodů. Musely jsme si to vybojovat. Náš cíl byl vyhrát ve Švýcarsku a věděly jsme, že to nebude jednoduché. Švýcarky jsou takový nevyzpytatelný tým. Umějí si to dát z ruky, mají rychlou střelbu zvenku a ve chvíli, kdy si myslíte, že se nemůže nic stát, tak naběhne někdo do „back dooru“. Dokázaly jsme se s tím ale porvat a vyhrály o 30 bodů. Poslední zápas s Belgií pro nás už sice nic neřeší, ale budeme si chtít udržet hlavu nahoře a odehrát dobrý zápas. Mám velikou radost. Česká republika patří na takové šampionáty a jsem ráda, že jsme postoupily. Ztratit možnost hrát na ME by byla hodně smutná. Doufám ale, že to postupem nekončí. Prémie neřešíme. Jako si chlapi dávají basu piv, tak to my nemáme. Doufám ale, že najdeme čas a zajdeme na společnou večeři a potěšíme se spolu a oslavíme to.“

Štefan Svitek (kouč národního týmu): „Naším hlavním cílem byl postup na mistrovství Evropy. To se nám touto výhrou podařilo. Zpečetili jsme postup a to bylo dnes to nejdůležitější. Zatím jsme ve skupině bez prohry. Čeká nás ještě těžký zápas v Belgii, ale ten už z pohledu postupu nic neřeší. Zápas se Švýcarskem jsme začali dobře, ale pak jsme měli slabší chvilky. Domácí družstvo mělo momenty, kdy se vrátilo do zápasu hlavně našimi chybami v obraně. Dovolili jsme mu dát 19 bodů za první čtvrtinu, ale pak jsme odskočili soupeři před poločasem. Děvčata se uklidnila a dovedla zápas do vítězného konce. Šli jsme od zápasu k zápasu. To bylo naše hlavně motto. Že jsme stále bez prohry, je vynikající. Každý zápas pro nás byl důležitý a klíčový.“