Horáková a Kropilák do Síně slávy FIBA!

02.04.2021 - red
počet přečtení: 887
vytvořeno 02.04.2021, upraveno 02.04.2021

UDÁLOST Český a československý basketbal má další dva členy prestižní Síně slávy FIBA. Světová basketbalová federace FIBA zveřejnila jména jejích nových členů, mezi nimiž jsou také mistryně Evropy a vicemistryně světa Hana Horáková a vicemistr Evropy Stanislav Kropilák.

Hana Horáková, rozená Machová, je symbolem úspěchů českého ženského basketbalu na začátku nového tisíciletí. Někdejší reprezentační kapitánka začínala v USK Praha, odkud si jí vybralo v roce 1999 mistrovské Brno. Tam začínala na křídle, postupně se přesunula na rozehrávku. Jako lídr brněnského celku táhla i reprezentaci, s níž získala v roce 2003 nejprve stříbro na evropském šampionátu a o dva roky později i zlato. V roce 2006 triumfovala s Brnem v Eurolize.

„Uvedení Síně slávy FIBA je pro mě velkou poctou ještě o to víc kvůli jménům, se kterými tam vstupuji, a jsem ráda, že to není jen o hráčích, ale i o rozhodčích, trenérech a lidech, kteří umí poskytnout basketu péči, a i díky nim je ta hra tak úžasná,“ popsala první pocity Horáková.
 

Její největší kariérní úspěch přišel v roce 2010, kdy pomáhala reprezentaci k druhému místu na domácím MS, kde získala také cenu pro nejužitečnější hráčku turnaje. Na závěr kariéry působila v tureckém Fenerbahce, ruském Jekatěrinburgu a také v Košicích. Desetkrát vyhrála českou nejvyšší soutěž, stejný počet titulů má i v českém poháru, třikrát hrála na olympijských hrách. V roce 2003 byla v anketě FIBA zvolena 4. nejlepší basketbalistkou Evropy, o šest let později stejnou anketu vyhrála.

Stanislav Kropilák je rodák z Kremnice a se svými 208 centimetry byl vždy velkou postavou svých týmů i československé reprezentace. Profesionální kariéru začínal v roce 1977 v dresu Inter Bratislava, vojenskou službu absolvoval v Rudé Hvězdě Pardubice a ke konci kariéry si zahrál v Belgii a Lucembursku. Má celkem pět ligových titulů. V reprezentaci odehrál 368 zápasů včetně dvou účastí na olympijských hrách i světových šampionátech a sedmi mistrovství Evropy. Z evropských šampionátů má i tři medaile – bronzy z let 1977 a 1981 a stříbro z roku 1985.

„Vnímám to jako velkou poctu a nikdy mě ani nenapadlo, že bych mohl získat takové ocenění. Když jsem se podíval na složení Síně slávy, jaká jsou tam jména, tak je to něco fantastického být v jejich společnosti. Jsou tam nejlepší hráči světa, proti spoustě z nich jsem hrál na klubové úrovni nebo v reprezentaci a spousta z nich jsou mí přátelé. Jsem rád, že jsme se sešli s Natou Hejkovou, která je tam jako trenérka. Škoda, že jsme nebyli uvedení spolu s Jirkou Zídkem jako nejlepší český a slovenský basketbalista století, ale i tak tam jsem,“ uvedl Kropilák.

V Síni slávy obě legendy doplní jediného Čecha Jiřího Zídka, kterému se tohoto ocenění dostalo v roce 2019. Ve stejný rok byla uvedena jako trenérka i slovenská rodačka a nyní šéfka lavičky ZVVZ USK Praha Natália Hejková. Kromě Horákové a Kropiláka patří mezi letos uvedené basketbalisty a trenéry kouč jediného skutečného amerického Dream Teamu Chuck Daly, řecký mistr Evropy Panagiotis Giannakis, italský kouč Ettore Messina, Senegalec Mathieu Faye, Rus Sergej Tarakanov, Němec Detlef Schrempf, Uruguayec Oscar Moglia, Bulharka Penka Stoyanova, Číňanka Haixia Zheng a Australan Tom Maher.