Čtyři stovky v jednom kole ŽBL!

09.10.2017 - red
počet přečtení: 1129
vytvořeno 09.10.2017, upraveno 09.10.2017

ECHO 5. KOLA ŽBL Pražský USK, Hradec Králové a Nymburk zůstávají i po pátém kole ŽBL stoprocentní. S odstupem se jim dívá za záda trio s bilancí 3-2, tedy Slavia a KP i Žabiny z Brna. V sobotních zápasech pátého kola si Nymburk venku poradil se Žabinami a Slavia nasázela Techniku dokonce 116 bodů. V neděli pak došlo na pětadevadesátibodový triumf USK v Trutnově, karlovarské dobytí palubovky Ostravy, snadnou práci KP Brno proti strakonické U19 Chance a hradecké složení Slovanky. Hned ve čtyřech ze šesti zápasů vítězný tým nastřílel více než sto bodů, pětkrát se radovaly celky hostů.

Nymburk uspěl díky třetí čtvrtině

Basketbalistky Nymburka potvrdily roli favorita a po výhře v 86:66 nad Žabinami Brno se dočasně ujaly vedení v tabulce.

Zápas plný zvratů začal náporem domácích, kteří hned v úvodu mírně vedly a o vedení přišly hráčky Brna až v závěru první desetiminutovky. Přelom první a druhé čtvrtiny ale patřil hostujícím hráčkám, které strhly vedení na svou stranu a do přestávky tak šel s mírným náskokem Nymburk. Rozhodující pro výsledek byla třetí desetiminutovka, kterou Středočešky ovládly 24:9 a získaly klíčový náskok, který už do konce zápasu udržely.

Vítězky se mohly opřít o tradiční zahraniční opory Vaughnovou s 25 body a devíti doskoky a Linskensovou s 21 body a 12 doskoky. Žabinám nestačilo 17 bodů Tey Buzové.

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Gratuluji Nymburku k výhře v dnešním utkání Z naší strany rozpačitý vstup do utkání, když jsme, jako kolega tady řekl, 24:13. Byli jsme se ale schopni z toho dostat. Postupem času jsme se dostali zpátky do hry. Jediný, kdo nám o v obraně dělal problém byla Vaughn, ale ne z toho důvodu, že bychom špatně bránili, ale trefovala těžké střely. Víceméně všechny ostatní se nám dařilo pokrývat. Ten poločasový výsledek byl takový, jaký byl a byla to přesně situace, ke který jsme si v zápasovém plánu říkali, že chce dodržet a přesně tam, kde jsme chtěli Nymburk mít, jsme ho dokonce měli. Zápas rozhodl úsek třetí čtvrtiny, kdy jsme bohužel netrefili pár otevřených situací, kleslo nám procento střelby a soupeř se začal víc prosazovat v pick and rollech Tarasava versus pozice 4, 5. Tato herní situace nás stála vedení, museli jsme vypomáhat na pivoty a nám tam vznikaly miss matche nebo volné střely, které soupeři padaly. Ale já si myslím, že se nemáme dneska za co stydět, holky bojovaly, plnily to, co jsme chtěli. Chtěli jsme hrát rychle, chtěli jsme tlačit, chtěli jsme dostat Nymburk pod tlak, všechno se nám podařilo. Jediné, co mě dnes mrzí, je procento šestek. 27/16 hovoří za vše. Ve chvíli, když jsme v plusu a díky těm šestkám se můžeme dostat do většího trháku, tak my si těma šestkami dnes nemohli pomoct. Pak samozřejmě poměr doskoků, ale to prostě při výškové převaze Nymburka se čekalo. Nechci být pokutovaný, ale nebudu dneska radši hodnotit rozhodčí. Myslím, že si všichni udělají svůj obrázek minimálně z videa.“

Daniel Kurucz (trenér DSK Basketball Nymburk): „Tak já myslím, že to bylo utkání vyrovnané, biť bylo dvou různých poločasů. V prvním poločase za stavu 24:13 jsme trochu ztratili koncentraci, udělali jsme pár chyb a Žabiny toho dokázali výborně využít a přes dva time-outy vlastně otočili ten stav až do poločasu drželi vedení. U nás se ukázalo, že jsme nebyli zvyklí na tak tvrdou hru, ale jako v rámci pravidel. Domácí hráčky šly za každým míčem, skákaly ve třech, hrály dobře pick and rolly. My jsme s tím měli problémy, v poločase jsme trochu změnili obranu a ukázalo se, že i DSK Basketball Nymburk umí bránit, protože dostal ve druhé půli jenom 20 bodů. A myslím si, že na konci jsme dokonce prokázali, biť máme to družstvo v průměru starší, tak těch sil jsme měli na konci víc, a proto jsme vyhráli. Já rozhodčí taky radši nebudu hodnotit, ale já mám zkušenosti, že když oba dva trenéři nehodnotí rozhodčí, tak by se rozhodčí nad tím měli trošku zamyslet. Ještě k těm doskokům, souhlasím s tím, že 55:33 v náš prospěch, ale já bych chtěl tady vyzdvihnout, že domácí hráčky měli 11 útočných doskoků. My teda 15, ale s naší výškovou převahou. Bylo vidět, že domácí holky chtěli opravdu za každým míčem jít a z těch 11 doskoků je 5 týmových doskoků. To znamená, že ten tlak dokázali vyvinout opravdu dobrý a vzhledem k jejich věku si myslím, že mají budoucnost před sebou.“

Slavia jasně přehrála Technic

Slavia Praha si bez větších problémů poradila s Technicem Brno 116:45. Pražanky daly jasný řád zápasu už v první čtvrtině, kterou ovládly 31:12 a vykročily za jasnou výhrou. Ve druhé a čtvrté čtvrtině dokonce dostaly méně než deset bodů, a nakonec Brnu uštědřily debakl, při kterém vedly až o 73 bodů.

Slávistky měly osm dvouciferných střelkyň v čele s duem Maddenová – Bellocková s 16 body, nejlepší střelkyní Brna byla s 12 body Hana Gašicová.

Lucie Zítková (trenérka Technic Brno): „Už od začátku utkání jsme měly problém se výrazněji bodově prosadit, což bylo zapříčiněno zejména celoplošnou obranou soupeře, kde jsme se i vlastní nedůraznosti nechaly donutit k radě ztrát. Naše obrana naopak byla velmi děravá a soupeřky měly radu otevřených střel, které promenovaly. Do konce utkání jsme se nedokázaly s agresivní obranou vyrovnat a soupeř zaslouženě vyhrál vysokým rozdílem.“

Martin Stavěl (trenér BLK Slavia Praha): „Roli favorita jsme zvládli. Všechny hráčky si zahrály, a to byl náš cíl.“

Vary vezou výhru z Ostravy

Karlovy Vary si vezou po výsledku 62-78 cennou výhru z Ostravy. K výhře jim nejvíce pomohla hned první čtvrtina, kterou ovládly hostující hráčky 8-21. Od té doby byl zbytek zápasu vyrovnaný, ale Ostrava si náskok udržela. Vítězkám nejvíce pomohlo 30 bodů Dany Kulšitové.

Tibor Jány (trenér SBŠ Ostrava): „O zápase si myslím, že rozhodla první čtvrtina, kde jsme vlastně měli první společnou hru. V této sestavě jsme se zatím ještě neobjevili, takže tam to bylo citelné. V průběhu dalších čtvrtin jsme si dokázali s touto hrou poradit, ale ten handicap, který jsme získali v první čtvrtině, jsme už nedokázali smazat. Ukázala se jedna šance, kdy jsme se soupeři přiblížili na rozdíl 8 bodů, ale zase jsme selhali a dostali jsme jednoduché koše. Od té doby jsme pouze už jen udržovali stav.“

Karel Drahokoupil (vedoucí týmu Karlovy Vary): „Jeli jsme sem trošku do neznáma, protože jsme věděli, že Ostrava posílila o dvě Američanky. Co jsme viděli hrát Ostravu posledně, tak samozřejmě jsme věděli, že dnešní hra bude trošku o něčem jiném. Nicméně jsme se zaměřili na to, aby Američanky nedostali moc velký prostor. Relativně dobře bránila naše malá rozehrávačka. A v podstatě nerozhodlo basketbalové umění, ale bojovnost a možná větší touha po vítězství.“

KP rozhodlo v první čtvrtině

Utkání Chance U19 s nabralo jasný směr hned v první čtvrtině, kterou hosté vyhrály 7-26. Druhá a třetí desetiminutovka pak byla vyrovnaná a v poslední desetiminutovce Brňanky výhrou 12-30 definitivně rozhodly. K výhře 63-109 nejvíce pomohla 19 body Veronika Remenárová.

Petr Martínek (trenér Chance U19): „V tomto utkání jsme byli oslabeni o T. Šípovou. Úvod utkání jsme proti jednomu z favoritů ŽBL nezachytili. Soupeřky z Brna si během první čtvrtiny vybudovaly 19 bodový náskok. Další dvě čtvrtiny jsme však dokázali díky nezdolné bojovnosti domácích hráček a vysoké efektivitě střelby se soupeřkami držet krok. V posledním dějství došly našemu úzkému kádru síly, z čehož pramenilo, že rozdíl ve skóre se postupně navyšoval až na konečných 46 bodů. Gratuluji Brnu k vítězství a jsem rád, že jsme dnes dokázali vstřelit 63 bodů.“

David Zdeňek (trenér KP Brno): „Pochvala pro domácí hráčky hrály odvážně a podaly statečný výkon, bylo to pro ně těžké utkání. My jsem si tímto utkáním jen splnili povinnost a teď nás čeká Eurocup.“

Lvice daly Slovance stovku

Po pátém kole jsou bez porážky i Hradecké lvice. Na palubovce Slovanky probíhal tři čtvrtiny vyrovnaný zápas, pak se ale favoritky prosadily a nakonec zvítězily 82-105. Čtyři dvouciferné střelkyně Hradce vedla s 15 body Kateřina Bartoňová. Slovance nestačilo 22 bodů Denisy Harapesové.

Pražský USK o 95 bodů!

Basketbalistky USK i v pátém utkání ŽBL zvítězily bez problémů. Tentokrát si v Podkrkonoší poradily s Trutnovem 32-127. Pražanky vyrážely od samého úvodu do rychlých protiútoků a v poločase už vedly o jedenatřicet bodů. Tři hráčky hostů daly přes dvacet bodů v čele s pětadvacetibodovými Alenou Hanušovou a Amandou Zahui.

Petr Kapitulčin (trenér BK Loko Trutnov): „V prvním poločase jsme hráli s favoritem důstojnou partii, ve druhém jsme se bohužel nechali doslova převálcovat. Ve čtvrtek v Nymburku a dnes jsme dostali dvě cenné lekce a je jen na nás jako na týmu, i na každé jednotlivé hráčce, jak velké poučení si z těchto zápasů odneseme.“

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Z naší strany to byl velmi slušný zápas a jsem ráda, že tým stále ještě baví obrana. Je dobré, že získáváme sebevědomí v útoku. Ale sama jsem zvědavá, jak to dopadne, až se potkáme s realitou obrany v Eurolize.“