Bulut vydržel. Humpolec dál čeká

06.08.2018 - red
počet přečtení: 403
vytvořeno 06.08.2018, upraveno 06.08.2018

ECHO PRAŽSKÉ WORLD TOUR 3x3 Třetí podnik letošní série World Tour 3x3 se v Praze stal kořistí Noviho Sadu Al-Wahda, který v sobotu musel nejdřív postoupit ze dvou zápasů kvalifikace, aby v neděli obhájil loňské prvenství a v Praze zvítězil celkem už počtvrté. Lehce pozměněný kvartet v sestavě Bulut, Savič, Majstorovič, Ivosev navíc vítězství dobyl - jako vůbec první v historii na turnaji Masters - z role kvalifikanta. Lídr týmu, dvaatřicetiletý Dušan Bulut, byl vyhlášen MVP turnaje.

Ze třech českých zástupců v hlavní soutěži jediný Humpolec Bernard pronikl ze základních skupin do čtvrtfinále, ale se slovinským Piranem, který ztělesňuje reprezentaci své země, i přes dílčí dotažení ztratil zápas poměrně jednoznačně 13-18.

Kvůli dešťovým přeháňkám, které provázely sobotní i nedělní program, musel Humpolec po sobotní porážce ve skupině od Noviho Sadu (12-21), pro nějž to byl už čtvrtý zápas během pěti hodin, hrát svůj druhý duel až v neděli před startem play-off a v tradiční sestavě Šiška, Dygrýn, Sismilich a Zachrla dokázal i přes závěrečné komplikace zdolat 18-17 nasazenou pětku turnaje z Bělehradu. Spolu s Novim Sadem postoupil do čtvrtfinále, jež pro Bernardy následovalo už hodinu po zápase s Bělehradem.

1449NDZ.jpg

„Nám se na turnajích World Tour ještě nikdy nepodařilo postoupit ze čtvrtfinále. Tento rok jsme to chtěli prolomit. Před týdnem v Japonsku nám to proklouzlo mezi prsty, ani teď se to nepodařilo, takže je to určitě zklamání. Piran už jsme letos dokázali porazit, byl to hratelný soupeř, ale nesedlo nám to. Soupeř byl o hodně tvrdší, a to rozhodlo,“ hodnotil za Humpolec Ondřej Šiška.

Slovinci podlehli v semifinále 18-21 ruskému Gagarinu, ani Rusové pak ale neměli na suverénní Novi Sad, který si v play-off postupně poradil 21-9 se srbskou Raljou, v semifinále s Gdaňskem 21-11 a ve finále s Gagarinem 21-12. Vybojoval si tak kromě odměny v hodnotě 30 tisíc dolarů i postup na finálový turnaj World Tour v Číně.

Jak dopadly další české celky?

Reprezentační tým, hrající pod hlavičkou Mariánské Lázně (Jiří Dedek, Martin Novák, Vojtěch Rudický a Marek Sehnal), v prvním zápase podlehl Piranu 15-19 a po velké bitvě nestačil ani na Ralju (11-12).

„S Piranem jsme prohráli už v kvalifikaci o ME v Andoře a chtěli jsme mu to oplatit, ale bohužel to nevyšlo. Zápas se nám docela dařil, ale pak přišly hluché dvě minuty, kdy jsme se netrefovali, dělali jsme chyby a Slovinci nám utekli. Kdyby byl zápas o minutu delší, myslím si, že bychom zvítězili. Proti Srbům jsme byli na rozdíl od soupeře rozehraní, ale nedařilo se nám jako v prvním zápase. Nedokázali jsme využít toho, že soupeř měl hodně faulů a prohráli jsme i podruhé. Jsme hodně zklamaní, cíl byl postup ze skupiny,“ uvedl reprezentant Jiří Dedek.

Své štěstí zkoušeli v základní fázi i brněnští Mach1nes (Michal Semerád, Radek Šír, Filip a Michal Šmídové). V prvním zápase dlouho bojovali s Amsterdamem, nakonec ale smolně padli 15-19. Podobný průběh pak měl i duel s Gdaňskem (15-18).

Z kvalifikace se pokoušel postoupit Prague CBC (Jan Tomanec a reprezentani U23 Filip Novotný, Roman Radovskii a Daniel Zach), týmu však nevyšla koncovka úvodního duelu s Antverpami (18-21) a ve druhém zápase s favoritem a nasazenými světovými jedničkami z Noviho Sadu i přes vytrvalý odpor padl v závěru 19-21, když soupeř Bulut zápas ukončil z čáry trestného hodu.

„Do zápasů jsme šli s úplně stejným nasazením, s jakým hrajeme celou sezonu. O Belgičanech jsme moc nevěděli, Novi Sad zná každý, kdo hraje trojkový basketbal. Chtěli jsme před domácím publikem dosáhnout na co nejlepší výsledek. V prvním zápase jsme se s Antverpami trochu trápili, nakonec to bylo vyrovnané, ale rozhodly větší zkušenosti soupeře s tak velkým turnajem. Proti Srbům jsme dobře bojovali, předvedli jsme show pro diváky, ale zase nám nevyšla koncovka, kde jsem udělal chybu, fauloval jsem a soupeř rozhodl z šestek. Dostali jsme se sem z turnajů typu Česká Třebová nebo Poděbrady a najednou jsme tady, což je obrovský rozdíl. To by někteří hráči jako třeba Dušan Bulut vůbec nepochopili, že nemáme žádné zkušenosti z velkých turnajů,“ podotkl Daniel Zach.