Andělské chvíle a hradecké překvapení!

25.02.2018 - red
počet přečtení: 1373
vytvořeno 25.02.2018, upraveno 25.02.2018

ECHO SEMIFINÁLE NILFISK FINAL 4 Dva jednoznačné výsledky, z toho jeden s nádechem senzace. Takový byl semifinálový den Nifisk FINAL 4 Českého poháru žen. V něm nejdříve 21letou Gabrielou Andělovou vedené KP Brno rozprášilo v repríze loňského finále městského rivala z Žabin (71-38), když zopakovalo jasný výsledek z letošního ročníku ŽBL. A Nymburk pak vypadl z role papírového favorita a v domácím prostředí byl zničen týmovou defenzivou Hradeckých lvic (68-84). Pondělní finále tak před kamerami ČT (živě zápas vysílá od 18:00 její web) svede KP s Hradcem, už od 15 hodin se utkají o bronz Nymburk se Žabinami (vysílá portál TVCOM.cz).

50 doskoků nevyvážilo 21 ztrát Nymburka

Druhý celek tabulky ŽBL Nymburk začal druhé semifinále v domácím prostředí výborně, když vstřelil prvních sedm bodů zápasu a Hradec vypadal dost zaskočeně. To však bylo z náporu svěřenkyň trenéra Kurucze vše a do konce první čtvrtiny bylo skore srovnané.

Zlepšený výkon Východočešek pokračoval i ve druhé desetiminutovce, protože Nymburk hodně ztrácel míče (do půle 11) a dovoloval hráčkám Hradce vyrážet do rychlých protiútoků. Středočeškám tak nepomáhalo ani výborné doskakování a v poločase ztrácely 29-37. Plných 20 minut v jejich dresu odehrály Liskens a Krystal Vaughn, jen 2,5 minuty odpočívala Chomenčuk a 3,5 minuty Wells.

Hradecké lvice poté ovládly i třetí čtvrtinu, v níž nastřílely 27 bodů a posunuly rozdíl ve skore nad dvacet. Domácí hráčky se ještě pokoušely o návrat, snížily na 13 bodů, ale k většímu ohrožení náskoku soupeře už nedošlo.

Střelecké pole vítězek vedly Březinová (17+8 doskoků, 3 asistence, 3 zisky, trojky 5/3, s +22 nejlepší), Minarovičová, Ovsíková (po 16) a Matušková (11). Domácí tým měl jen dvě dvojcifery Vaughn (19) a Chomenčuk (12). Hradec byl lepší z trojek (4-8), ve ztrátách (21-8) a ziscích (2-12), Nymburku nepomohla převaha na doskoku (50-37), ani 17 bodů z 19 útočných doskoků.

Daniel Kurucz (trenér DSK Basketball Nymburk): „Prohráli jsme výrazným rozdílem, protože soupeř chtěl vyhrát víc než my. Lvice bojovaly o každý míč, byly výborné na útočném doskoku, přestože jsme si o tom před utkáním říkali. Naše hráčky si asi myslely, že můžou vyhrát, když budou hrát na sedmdesát procent a to nemůžou. Hradec byl po celý zápas lepší, zaslouženě vyhrál a my si to musíme dobře rozebrat, abychom věděli, co budeme hrát příště. Musím se hráček zeptat, proč jsme udělali tolik ztrát, protože spousta z nich byla nevynucených. Nevím, jestli to byla přemíra snahy, ale s takovým množstvím ztrát se nedá vyhrát. Bylo to o agresivitě, protože soupeřky byly daleko agresivnější. Já si schválně spočítám podle videa, kolikrát skočily soupeřky na zem pro míč a kolikrát my. Jsem hodně zklamaný, protože jsem chtěl celý turnaj vyhrát, a to už teď nejde, ale doufám, že hráčky budou chtít vyhrát zápas o bronz.“

Petra Bakajsová (pivotka DSK Basketball Nymburk): „Zklamání je to obrovské. Ze začátku jsme měly dobrý náskok, možná jsme se tím uchlácholily a začaly být nekoncentrované. Přišla spousta našich ztrát, úplně nevynucených, po kterých soupeř rychle skóroval z protiútoků. Navíc i naše obrana nebyla dost tvrdá. A proč nám nevycházela hra na vysoké pivotky? Myslím, že jsme se až moc koncentrovaly na to, abychom hrály do dolního postavení a Hradec na to byl velmi dobře připravený, okamžiě přicházelo zdvojení a my nedokázaly rozhodit balon, jak bychom měly. Bylo z toho i několik ztrát a my jsme této naší zbraně nedokázaly využít.“

Romana Ptáčková (trenérka Sokol Nilfisk Hradec Králové): „Už před zápasem jsem řekla, že každé utkání je jiné a přišlo mi, že jsme byly buď méně nervózní, nebo víc koncentrované, a i když jsme hrozně brzy prohrávaly 7-0, tým to nepoložilo a zvedly jsme se. Rozhodlo i to, že jsme jakž takž zvládly i doskoky, kde nebyl ten rozdíl až tak hrozivý. V útočné fázi jsme byly velmi aktivní, měly jsme nájezdy přes podkošové hráčky i střelbu z dálky a Nymburk s tím měl trochu problémy. Samozřejmě nejvíc jsme se připravovaly na hru soupeře pod koš. Říkala jsem hráčkám, že to rozhodně nezvládnou jen pivotky samy, že to musí být týmová práce, a tak tomu i bylo. A finále s KP Brno? KP v semifinále výborně bránilo, velmi agresivně a takhle agresivně Nymburk nebránil. V tom to bude jiné a já doufám v pěkný a vyrovnaný zápas.“

Renáta Březinová (pivotka Sokol Nilfisk Hradec Králové): „Ano, je to možná překvapení, že zápas skončil o tolik v náš prospěch, ale my do toho šly naplno, se vším všudy a chtěly jsme moc vyhrát. A v pondělí budeme chtít vyhrát i finále. Při vedení v poločase o osm jsme si v šatně řekly, že zápas je 0-0 a musíme pokračovat dál, zlepšit něco v obraně i doskok, soupeř pak přestal dávat střely, které proměňoval v první půlce, a náš náskok jen narůstal a hrálo se nám víc v klidu.“

Žabiny bez trojky a s dvojkami za 30

První čtvrtina úvodního semifinále byla ve znamení nervozity z důležitosti utkání. Oba týmy se střelecky trápily a k vidění byly místo pěkných akcí spíše ztráty a minuté střely. Do prvního většího vedení utekly hráčky KP, které za stavu 6-8 daly sedm bodů v řadě a získaly pětibodový náskok. Svěřenkyně Davida Zdeňka pokračovaly v dobrém výkonu i dál a po trojce rozehrávačky Andělové těsně před koncem hracího období utekly na 19-11.

Byl to ovšem stále jen náznak toho, jak bude vypadat zbytek zápasu. KP za hlasité podpory několika desítek nejvěrnějších fanoušků přidávalo koš za košem a Žabinám se vůbec nedařilo kontrovat. Obhájce trofeje se nemohl prosadit střelecky a hodně ztrácel i v doskakování. Rozehrávačkám KP se dařilo rozebírat obranu soupeřek a připravovat pozice pro pivotky. Jeden ze životních zápasů hrála Andělová, která jen za první půli nastřádala devět bodů a po čtyřech doskocích a asistencích.

Poločasové vedení KP se zastavilo na dvaadvaceti bodech (41-19) a podobný obrázek měl duel i po přestávce. Žabinám se podařilo nastřílet za třetí čtvrtinu pouze šest bodů a v závěru utkání už pak oba trenéři spíše šetřili síly hráček na finále a duel o třetí místo.

Žabiny, které v zápase nepoměnily ani jednu trojku (9/0, KP 18/7, z toho rozehrávačky Andělová 4/3 a Beránková 5/3), měly jen 30procentní dvojky a ztratily 20 míčů, vedla jako jediná dvojciferná střelkyně Křivánková (11). KP, jenž vládl na doskoku (46-31), a pro nějž 24 bodů zařídila lavička, táhnuly Andělová (18 za 32 minut jako nejvytíženější z týmu), Burgrová (17) a Beránková (11).

David Zdeněk (trenér KP Brno): „Neřekl bych, že to byl snadný zápas. Žabiny bojovaly, kousaly a úvod byl podle očekávání nervózní. My se z toho naštěstí oklepali první a začali jsme hrát svou hru. Začali jsme velmi dobře bránit, zamknuli jsme prostor kolem koše, což byla cesta k dnešnímu vítězství. Nedostali jsme nakonec ani 40 bodů. Holky do toho daly spoustu energie, zápas bolel, byla tam spousta zákroků na hranici, ale zvládli jsme to a holkám za to děkuju…. Tým jistě měl pokyn jít dolů přes naše pivotky, které jsme chtěli využít, protože to díky množství zkušeností dole umějí. My ale máme v tomhle ohledu nevyvážený tým, kdy máme hodně mladé hráčky na perimetru, na rozehře i na křídlech, a trochu se trápíme v té kombinaci, abychom ve správný čas dostali míč na ty zkušené hráčky. To se týkalo i dneška, ale celkově jsme to zvládli a podali týmový výkon. Pokud jde o dlouhé minuty Gábiny Andělové, nemáme aktuálně tak široký kádr, protože Kája Jandová a Terka Lančová z perimetru jsou ve stavu zraněných nebo nemocných, a tohle tedy vyplynulo ze situace. Gábina má ale tyhle situace a zápasy ráda, disponuje ohromným fyzickým fondem a je schopná tato utkání perfektně zvládat. Tým dlouho dobře držela, Sára Beránková ji výborně doplňovala a byl to silný tandem.“

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Ten výsledek není ani tak těžkou ranou, spíš je to strašná škoda, protože jsme se mohli po roce opět dostat do finále. Tým jsme na to rozhodně měli a vím, co jsme schopní hrát. Dnes jsme ale nebyli schopní – a je to stejný problém, jaký jsme měli ve vzájemném ligovém zápase -, se vyrovnat s agresivitou soupeře. Ta byla enormní a my neměli ani jedno jednoduché uvolnění, žádný osobní souboj nebyl jednoduchý a nám se tím v podstatě od začátku zápasu rozpadla koncepce hry v útoku. Nedokázali jsme se dostat do našich akcí, a naopak naše obrana nebyla dostatečně agresivní a chyběl nám tak i rychlý protiútok, na kterém máme hru postavenou. Nem ěli jsm e se tak čím chytnout, a když se přidalo špatné procento střelby z nekomfortních pozic, ten výsledek byl nakonec krutý.“

Gabriela Andělová (rozehrávačka KP Brno): „V rozhodující první půlce jsme se zvládly vyrovnat s nátlakovou obranou Žabin, líp jsme doskakovaly a měly jsme vyšší úspěšnost střelby. Přišlo mi, že ve druhé půli už to Žabiny trochu odevzdaly, nepadaly jim jednoduché koše i střely z dálky a my byly lepší, vycházely nám i protiútoky a další věci.“