30 ztrát Slavie a famózní Kulichová

29.10.2018 - red
počet přečtení: 1092
vytvořeno 29.10.2018, upraveno 29.10.2018

ECHO 7. KOLA ŽBL V událostmi nabitém sedmém kole ŽBL Hradecké lvice doma zdolaly KP Brno 78-74, pražský USK udělil 111bodový výprask Teamstoru Brno (123-12), Slovanka na svém kurtu trápila favorita z Nymburka, aby nakonec padla 52-57, brněnské Žabiny doma rozstřílely strakonickou U19 Chance (84-47) a Trutnov před svými fanoušky opět dokázal zaskočit pražskou Slavii (75-62), což mu přineslo třetí úspěch sezony.

Žabiny bez problémů

Hráčky U19 Chance dokázaly se Žabinami držet krok po první poločas, pak jim došly síly a nedokázaly si poradit zejména s podkošovými hráčkami Webb a Matuzonyté. Úspěšně se do sestavy po zranění vrátila americká pivotka Marques Webb, která si za 10 bodů a 11 doskoků připsala double-double. Na dvouciferný počet bodů se dostaly i Justina Matuzonyté s 18 a Beáta Adamcová se 13 body. Poražené vedla se 13 body Kristýna Tomšovicová.

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Vyrovnaná druhá čtvrtina nebyla podle našich představ. Co se týká útočné části, tam jsem poměrně spokojený s tím, jaké pozice jsme si vybudovali, jak jsme si půjčovali míč, bohužel tříbodová střelba dnes jen 4 úspěšné střely ze 26 pokusů. Za vítězství jsme rádi, do rotace se dostaly všechny hráčky. Teď už směřujeme myšlenky k sobotnímu duelu v Nymburku, který pro nás bude hodně důležitý z hlediska boje o první čtyřku v tabulce.“

Marný boj Slovanky

Hráčky Slovanky trápily dalšího silného soupeře, ale nedokázala své tažení dotáhnout do konce a nakonec podlehly 52-57. Nymburk táhla Chloe Wells s 12 body. Slovanka se dokázala dostat z nepovedeného vstupu do zápasu a v úvodu druhé čtvrtiny utekla Nymburku do jedenáctibodového vedení. Náskok ale domácí hráčky neudržely a v poločase už vedl favorizovaný hostující tým. Ten si vybojoval devítibodový náskok, který měl v jednu chvíli ve třetí i čtvrté čtvrtině. Slovanka se nevzdala a snížila košem Terezy Vorlové necelé dvě minuty před koncem na rozdíl jediného bodu. Pak už ale domácí hráčky neskórovaly a Nymburk dvěma koši kontroloval výhru.

Kromě Wells se nedostal nikdo z Nymburka do dvouciferných čísel, Kamila Hošková doručila devět bodů. Jasným tahounem Slovanky byla Tereza Vorlová, která se poprvé v sezoně nevyfaulovala a zaznamenala 20 bodů plus 12 doskoků.

Jiří Toušek (asistent Slovanka MB): „Myslím, že jsme odehráli velmi dobrý zápas. První čtvrtina byla výborná, pak jsme se dostávali do ztrát a soupeř se srovnal a otočil skóre. Měli jsme tam výborné pasáže a je na čem stavět do dalších zápasů.“

Daniel Kurucz (trenér BS DSK Basketball Nymburk KV): „Slovanka podala bojovný výkon v obraně a my jsme jí umožnili držet vyrovnaný stav tím, že jsme nebyli schopné trefit koš, i když jsme byli úplně sami. Kdybychom hráli takhle v evropském poháru, tak bychom prohráli o padesát bodů, takže jsem rád, že jsme hráli se Slovankou.“

Debakl z rukou USK

Od prvních minut bylo jasné, kdo bude zápas kontrolovat. V prvním poločase díky rychlým protiútokům domácí hráčky USK získaly vysoké vedení, které do odchodu do šaten stále navyšovaly. Domácí Alyssu Thomas Brňanky jen těžko bránily, a ta si pod košem dělala, co chtěla. K ní se bodově přidaly prakticky všechny hráčky týmu. Pražanky dovolily v prvním poločase soupeřkám pouhých 6 bodů, a nakonec jich inkasovaly jen dvanáct, čímž překonaly rekord letošního ročníku. Stobodovou hranici domácích pokořila úspěšnou tříbodovou střelou Alena Hanušová v úvodu poslední čtvrtiny. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 19 body Karolína Elhotová, 16 bodů přidala Thomas.

Lucie Zítková (trenérka Teamstore Brno): „Zápas nám opravdu nevyšel. Měly jsme obrovský respekt a byla vidět nervozita, takže jsme dělaly chyby jak v útoku, tak v obraně. Naším hlavním úkolem bude na tento zápas co nejrychleji zapomenout, protože toto je soupeř, na kterého ani při nejmenším nedosahujeme. Pro nás je důležité soustředit se na soupeře z konce tabulky, jako jsme my.“

Pavel Kubálek (asistent ZVVZ USK Praha): „My jsme tento zápas využili k tomu, abychom znovu zapracovali na obraně - což se místy dařilo. I tak si ji dokážeme v určitých momentech ještě důraznější a rádi bychom využívali víc toho, co umíme, ale máme v tom ještě rezervy. I tak doufáme, že právě to, co umíme nejlépe, teprve ukážeme v zápasech Euroligy.“

Cenná výhra Hradce

První porážku v sezoně uštědřily brněnskému KP basketbalistky Hradce Králové, které v domácím prostředí zvítězily 78-74. K výhře jim nejvíce pomohla nejlepším výkonem v sezoně veteránka Petra Kulichová, která zaznamenala 18 bodů.

KP Brno v zápase od začátku vedlo, už v první čtvrtině se mu podařilo utéct do dvouciferného vedení, které navýšily hostující hráčky ve druhé čtvrtině až na čtrnáct bodů. Lvice pak zabojovaly a šly krátce do vedení po přestávce. O mírný náskok, ale přišly a iniciativu znovu převzalo KP. Ještě pět minut před koncem vedlo Brno o 5 bodů, pak ale dvě minuty nedalo ani bod a Hradec srovnal. Na šestky domácí Matuškové ještě odpověděla trojkou 110 sekund před koncem Saurazaité trojkou a Madden košem poslala Brno do tříbodového trháku. Matušková ale okamžitě trojkou srovnala a Kulichová půl minuty před koncem otočila skore. Madden se po oddechovém čase netrefila a Matušková uzavřela skóre zápasu šestkami.

Kulichové pomohly s 11 body Effangová a s deseti Klaudová, Brnu nestačilo po šestnácti bodech od Madden a Saurazaité.

Romana Ptáčková (trenérka Sokol Hradec Králové): „Tohle vítězství jsme po psychické stránce strašně moc potřebovaly. Myslím, že to byl pro diváky velmi zajímavý zápas. Nám se ještě úplně nedařilo, tak jak bychom si představovaly. Je tam vidět psychika některých střelců, kteří obvykle takové volné střely dávají, a tentokrát se to nedařilo, ale myslím, že jsme to jednoznačně přetočily obranou, doskakováním a také skvělým výkonem Petry Kulichové.“

David Zdeněk (trenér KP Brno): „Těžko se hodnotí utkání, ve kterém jsme 36 minut vedli, a nakonec odcházíme poražení. Určitě to bylo nejlepší utkání kola. Mělo to velkou úroveň, oba týmy hrály s obrovským nasazením. Třičtvrtě zápasu jsme hráli dobře, ale bohužel v rozhodující chvíli nám chyběla větší disciplína zejména na útočné polovině a v podstatě jsme Hradci darovali tohle vítězství. Musíme se z toho poučit, soutěž je na začátku. Prohráli jsme první utkání s výborným soupeřem. Hradec, ačkoli má tři porážky, tak patří do špičky, dneska to ukázal a pro nás dobře, že dostáváme facku takhle v úvodu soutěže.“

Trutnov opět věděl, jak na Slavii

Zápas hraný před skvělou kulisou byl od začátku velmi vyrovnaný a oba soupeři se tahali o každý bod. Slavia do zápasu výborně vstoupila a brzy vedla o pět bodů, stejně rychle ale o svůj náskok přišla a naopak domácí hráčky odskočily do osmibodového vedení. Hned ve druhé minutě druhé čtvrtiny ale už byly ve vedení znovu Pražanky.

Vyrovnaný duel pokračoval i ve třetí čtvrtině, a když třináct minut před koncem poslala Dominika Pohunková Slavii trojkou do pětibodového náskoku, vypadalo to s hostujícím týmem velmi dobře. Od té doby už ale Slavia dala do konce zápasu jen dva koše z pole, celkem šest bodů a Trutnov začal postupně navyšovat vedení. Definitivně šly domácí hráčky do vedení trojkou Kozumplíkové krátce před koncem třetí čtvrtiny a postupně se jejich náskok navýšil až na čtrnáct bodů. Slavii trápily hlavně ztracené míče, Pražanky se dopustily celkem 30 chyb, které potrestal Trutnov 28 body.

Trutnov dovedla k výhře Brittany Carter, která nastřílela 21 bodů, patnácti body ji doplnila Anna Rylichová. Kromě osmibodové Terezy Šípové se do dvouciferných čísel dostala celá základní pětka Trutnova. V dresu Slavie se na jedenácti bodech srovnaly Barbora Jindrová a Petra Bakajsová.

Martin Stavěl (trenér Slavia Praha): „Zápasy v Trutnově jsou pro nás jako přes kopírák. Přijedeme sem jako mírní favorité a potřetí za sebou odjíždíme poraženi. Výhra Trutnova byla zasloužená z jediného důvodu a to proto, že víc chtěl vyhrát. Obrovsky nás limitoval neuvěřitelný počet našich ztrát. Ještě jsem nekoukal na technický zápis, ale jsem si jistý, že jich bylo přes dvacet. Minimálně patnáct jich bylo hodně hloupých, soupeř se dostal k více střelám a do toho všeho jsme ve čtvrté čtvrtině absolutně střelecky vyhořeli, nedali jsme několik úplně jasných dvojtaktů, kde nebyl žádný obránce a výsledek je takový, jaký je. V zápase nebyl jeden rozhodující moment, my jsme se dnes porazili sami. Když už ubráníme a získáme míč, tak místo toho, abych podrželi míč a zahráli, co umíme, tak děláme hloupé chyby a ztratíme míč. Když to takhle uděláme ve čtvrté čtvrtině třikrát, čtyřikrát za sebou, nemůžeme zvítězit.“

Michal Martišek (trenér Loko Trutnov): „Chtěl bych poděkovat fanouškům obou týmů. Byl to fantastický zápas ve výborné atmosféře a byla radost ho hrát. Basketbal se hraje pro fanoušky a jsem rád, že se takhle fandí. My jako trenéři to pak máme trochu těžší, ale dnes jsme si to pohlídali. Dnešní utkání se muselo každému líbit. Konečně jsme po několika zápasech ukázali, že umíme nejen hrát se silnými soupeři, ale i je porazit. V zápase bylo mnoho kritických momentů, které jsme na rozdíl od duelů s Žabinami a Nymburkem zvládli. Hned v úvodu jsme ztráceli, Slavia nám utekla na pět bodů a zápas se tam mohl zlomit. Do posledního bodu jsme plnili taktické pokyny a donutili jsme soupeře k neskutečnému množství chyb, které jsme trestali lehkými koši a myslím, že tohle rozhodlo. Na tak zkušený tým, jako je Slavie, bylo těch ztrát opravdu hodně. Byli jsme dobře připravení, plnili jsme taktické pokyny a gratuluji hráčkám k dnešnímu vítězství. Jsem spokojený, že už máme tři výhry. Jsem rád, že jsme dokázali zatím pokaždé zvítězit doma a tajně jsme doufali, že budeme mít takovou bilanci. Příští neděli nás čeká Teamstore Brno, který bychom měli porazit. Jenže nás nečeká nic lehkého, protože Brno odehrálo včera katastrofální zápas na USK a u nich se nikdy nehraje lehce. Musíme se maximálně soustředit, jít zápas od zápasu a celkovou bilanci výher budeme řešit až později.“