„Žira show!“

20.06.2017 - red
počet přečtení: 1421
vytvořeno 20.06.2017, upraveno 20.06.2017

Fantastická Zuzana Žirková v roli víceméně hrající trenérky nejmladšího „ansámblu“ turnaje dovedla slovenský tým, v přípravě zdecimovaný 13 zraněnými, už do čtvrtfinále ME! Nestárnoucí veteránka na své poslední repre akci využila jen tříminutového zapojení v pondělním utkání s Itálií a veškerou energii a 37letou zkušenost tak vložila do bitvy o postup do čtvrtfinále proti Ukrajině, již Slovenky senzačně vyklepnuly 82-68, když rozhodnou 4. čtvrtinu vyhrály 25-12. Přitom po ztrátě dvojciferného náskoku ze 3. čtvrtiny to s nimi nevypadalo dobře, ale Žirková je nenechala padnout. Nikdy nevyschl pramen jejích trojek (13/7) a získaných faulů (TH 8/8) a za svých 38 minut vykroužila celoturnajový rekord – 31 bodů! K nim přidala 7 asistencí, 5 doskoků i 2 zisky. Když se ve 3. čtvrtině, své jediné lepší (18 z 24 bodů), začala nadměrně prosazovat nájezdy Jagupova, svolala si Žirková tým, aby důrazně zažádala ostatní o výraznější výpomoc proti ukrajinské opoře. Řídila útok, obranu a někdy i střídání. Nejvíc jí sekundovala 17 body Bálintová a jako nejefektivnější obránkyně Jagupové i Remenárová, která byla za svých 30 minut +29 bodů! Slovenky, které ve čtvrtfinále narazí na Francii, měly lepší doskok (49-40), díky Žirkové i trojky (8-7), navíc také šestky (23/18 ku 30/17) a výtěžnost z útočných doskoků (14 bodů z 13, soupeř jen 8 z 19). V dalším utkání o čtvrtfinále skončilo trápení Srbek, které padly s Lotyšskem 70-75 a na turnaji jako obhájkyně trofeje vyhrály jen jednou. Devítitrojkové vítězky, které ve čtvrtfinále čekají Španělky, táhly Vitola (19) se Steinbergou (18), poražené Radočaj (14) s Milovanovič (13).