Velké derby pro Srby

18.08.2016 - red
počet přečtení: 730
vytvořeno 18.08.2016, upraveno 18.08.2016

Až poslední čtvrtfinále olympijského turnaje nabídlo skutečnou bitvu. Po vyrovnané půli se Srbové utrhli skvělou 3. čtvrtinou (34-14) k vedení 66-52, když jim skvěle vycházely kombinace v útoku, kde Chorvaty drtili pick and rolly či seběhy po zadní lajně. 14 body díky trojkám i nájezdům zazářil v této sekvenci Bogdan Bogdanovič (plus 3 asistence a zisk), naopak Chorvaté začali ztrácet a propadali se do frustrace, nejvíc patrné na Šaričovi, který po jedné chybě odhodil na zem Jokiče a inkasoval nesportovní faul. Jenže Chorvaté se nevzdali a úspěšně pálící Hezonja, Simon, Planinič a tradičně výkonný Bojan Bogdanovič je dostali 3:26 do konce až na 74-73, když Srbové najednou začali panikařit a ztrácet míče. Ač za prvních 30 minut ztratili jen 6krát, ve 4. části to bylo 4krát (Chorvaté 15 po 30 minutách a celkem 18). Zásadní hodnotu měly ve 4. čtvrtce i fauly opor – už po 3 čtvrtinách měl 4 základní rozehrávač Chorvatů Ukič, chvíli nato jej se stejnou cifrou následovali i Šarič a Bogdanovič.  Na straně Srbů musel 3 minuty do konce povinně střídat Bogdanovič a dlouho do konce měli po 4 faulech Kalinič i Raduljica. Za stavu o bod provedli důležité akce srbští dlouzí Jokič a Radulijca, vždy po asistencích Teodosiče. Vedení 79-75 dalo týmu do poslední půlminuty důležitý polštář a o zbytek se postarali úspěšní šestkaři, kteří náskok stále drželi aspoň na třech bodech, a tým tak mohl vždy poslat Chorvaty na trestnou linii, aniž by hrozilo vyrovnání.  Na konci byla výhra Srbů 86-83. Pod ní se podepsaly body zpod koše (40-22), lepší produkce lavičky (39-26), 15 bodů z brejků i méně ztrát. Bogdanovič zajistil 18 bodů (trojky 4/3) a 5 asistencí, Markovič, Jokič a Raduljica po 12 bodech a Teodosič 9 s 10 asistencemi. V 8 hrající Chorvaty nejvíc drželi Bogdanovič (28, trojky 8/4, TH 12/10) s Hezonjou (16+8 doskoků).