USA potřetí v řadě

21.08.2016 - red
počet přečtení: 792
vytvořeno 22.08.2016, upraveno 22.08.2016

Po deseti minutách olympijského finále se zdálo, že Srbové mají Američany zhruba tam, kde potřebují. Drobné manko (19-15) však bylo klamným znamením. Zprvu nervózní obhájce trofeje  v prvním dějství zbrzdilo 6 ztrát, trojky 7/1 (stejnou bilanci měl i soupeř) a horší start playmakera Irvinga. Jakmile ale k drtivé síle na doskoku (po 1. čtvrtce 18-8 a v útoku 8-1) a v obraně na míč, kdy klíčový stratég Srbů Teodosič byl naháněn, přebírán i zdvojován jako štvaná zvěř, Američané přidali i brejkové body a především rychlopalnou pravačku dlouhoruké hříčky přírody Kevina Duranta, byl se zápasem už během druhé čtvrtiny amen. Nezastavitelný čtyřnásobný top skórer NBA už do půle, v níž odehrál plných 20 minut, posadil do obruče Srbů 24 bodů s trojkami 8/5, na doskoku byl dominantou Cousins (do půle 11+12 doskoků) a za stavu 52-29 (body z brejků 17-2, Kalinič 4 fauly za 8 minut, Raduljica 3) nebylo dál co řešit. V klíčové statistice, jíž byl doskok (54-33, USA 20 v útoku), Srbové nedokázali skokansky skvěle disponovaným soupeřům konkurovat, byť se snažili sebevíc. Pod výhrou USA 96-66, jež zaznačila už 15. zlato Američanů pod pěti kruhy, se výrazně podepsalo 30 bodů z brejků (26 po 18 ztrátách Srbů), trojky (10-4) a také trestné hody (18-10). Duranta (30 bodů) nejvíc podpořili Cousins (13+15 doskoků za 17 minut) a Thompson (12). Za Srby, kteří s USA dopadli ve svém prvním olympijském finále v éře plné samostatnosti stejně zle jako ve finále SP 2014, kontrovali Nedovič (14) a Mačvan (11).