Poločasový showtime

19.07.2018 - red
počet přečtení: 386
vytvořeno 19.07.2018, upraveno 19.07.2018

19.7. Hitovou první půlí s Nizozemci si lvi v posledním duelu základní skupiny B-divizního ME U20 zajistili potřebnou čtvrtou výhru (64-49) a s bilancí 4-1 postoupili z druhého místa za bezchybným Ruskem do pátečního čtvrtfinále s Polskem (od 19:30), jež vyhrálo svou skupinu (s Kosovem, Finskem, Gruzií a Portugalskem) 4-0. Duel s Nizozemci o druhé postupové místo Češi zahájili famózní první čtvrtinou (20-2), kterou prakticky rozhodli. V úvodu dvakrát po sobě trefil trojku z levého rohu Tůma, týmu až na drobná ztrátová zaváhání perfektně létal míč z ruky do ruky, skóroval z přesilových situací po nájezdech i dalších pohotových kombinacích, v prvních pěti minutách byl řízen jistou rukou Kotáska a v druhé části rozhodné první čtvrtky v nesnížené kvalitě v podání Nábělka. V obraně se lvi museli vypořádat s rozměrnějšími, ale nepříliš šikovnými pivoty, na něž většinou stačilo účinné zdvojování. A z dálky soupeři dlouho netrefovali ani „vrata od stodoly“.  Za vedení 13-2 Češi zaskočili protivníka i zónovým presinkem s následnou zónou a soupeři nevěděli, kudy zakončovat. Tým kontroloval i doskok, a když se ve druhé čtvrtce rozjel i Žikla, vystoupalo vedení až na 44-13. Po poločase 46-17 (s dvojkami 16/11, trojkami 16/6 a jen 5 ztrátami) se ale Nizozemci zvedli, hodně přitlačili v obraně, vyhráli třetí čtvrtku 22-5 a 5 minut do konce se dostali až na 53-47 (Češi dali za prvních 17 minut druhé půle jen 7 bodů), ovšem 3 minuty do konce uklidnil český tým trojkou na 56-47 Nábělek a dočasně vyprahlí Nizozemci stihli za posledních 6 minut pouhé 4 body. Lvi nakonec těsně prohráli doskok (39-43) a horší měli i body zpod koše (24-32), ale víc dali ze šestek (12 ku 5) a také z trojek (trefy 8 ku 4). Tahouny byli Váňa (12), Kotásek (11+5 asistencí), Žikla (10+8 doskoků), Tůma (10) a Kozák (6+10 doskoků).