Francouzi silou orkánu

12.09.2015 - red
počet přečtení: 292
vytvořeno 13.09.2015, upraveno 13.09.2015

Rekordní 26tisícová návštěva, jež při masovém hvízdotu vydávala audiovýstup jako letadlo startující na runwayi, sledovala v útrobách arény v Lille osmifinálovou demolici Turků z rukou domácích Francouzů (76-53), kteří se už v polovině druhé čtvrtiny ze stavu 22-25 odrazili k rozhodujícímu 4minutovému trháku na 36-25. Tureckou bezmoc symbolizovalo totální vyschnutí bodů od rozehrávače Dixona, který jich do 11. minuty stihl hned 9. A bojovník Ilyasova, který dělal prakticky všechno (14, 10 doskoků, 7F+), nemohl bez podpory v útoku soupeři vzdorovat sám. Problémem Turků byla uzounká, maximálně šestičlenná rotace, z níž svěžejší, rychlejší a agresivnější domácí (6 bloků a 10 zisků je sdíleným rekordem ME) postupně těžili, když Turci nebyli sto dopravovat míče ani na svého prvního centra Erdena. Francouze, kteří ve 3. čtvrtině zaměřili do koše 4 trojky (celkem 11 proti 6 Turků), vedl playmaker De Colo, který z prvních 30 minut odehrál přes 28 (ve 4. čtvrtce už odpočíval) a posbíral tu 15 bodů, 7 doskoků a 7 asistencí. Sekundovali mu Fournier (12), Lauvergne (12+9 doskoků) a Batum (10), a ani se nepoznalo, že celkem už tři poločasy za sebou byl na nule nejlepší střelce dějin ME Parker, který nakonec zaznamenal aspoň 5 bodů. Jedním ze zlomů utkání byla technická chyba pro kouče Turků Atamana, který za posledního příznivého stavu (36-43 po 23 minutách) žádal technický koš po zakončení Osmana, kdy francouzský obránce vystrčil míč z obruče podle něj už nepovoleně (byl zpola uvnitř koše). Turci vzápětí inkasovali šestku a trojku, skore začalo nabývat jednoznačného charakteru a hlediště spustilo hromový zpěv Marseillaisy.Francouzi silou orkánu