Kouč Srbů: Bůh pomáhej Americe!

14.08.2019 - red
počet přečtení: 379
vytvořeno 14.08.2019, upraveno 14.08.2019

UDÁLOSTI PŘED MS Po poslední omluvence úřadujícího šampiona NBA, rozehrávače Kylea Lowryho (do hry jej nepustí nedávno operovaný palec), i odmítnutí do nominace čerstvě povýšeného Marvina Bagleyho, zůstal v 15členné americké nominaci na MS poslední majitel olympijského zlata Harrison Barnes a jediný mistr světa Mason Plumlee. Spolu s nimi jsou tam i díky doplnění z „béčka“ (a také po vyřazení Bama Adebaya s Thaddeusem Youngem) Jaylen Brown, De’Aaron Fox, Joe Harris, Kyle Kuzma, Brook Lopez, Khris Middleton, Donovan Mitchell, Marcus Smart, Jayson Tatum, P.J. Tucker, Myles Turner, Kemba Walker a Derrick White.

Americký tým má za sebou první interní přípravný duel, v němž hlavní výběr porazil „zálohu“ 97-78, tažen Tatumem (17), Walkerem (14) a Foxem (12).

Soubor, který je prakticky bez mezinárodních zkušeností, si zvyká na míče Molten (podle ESPN z něj američtí hráči nejsou právě nadšení kvůli příliš hlubokým „švům“) a hlavně na odlišná pravidla FIBA, jako jsou možnost hrát míč nad válcem koše či vartování v obraně bez časového omezení ve vymezeném území, a kouč Gregg Popovich hráče učí zvykat si i na v NBA nepovolené clony, které v mezinárodním basketbalu běžně procházejí, stejně jako na své základní pravidlo ze San Antonia, kdy hráč musí do půl sekundy (jinými slovy bleskově) po přijetí míče provést další akci – přihrát, najet do koše, nebo vystřelit. Hráči se také musejí učit rychle sdílet míč, protože se očekává, že soupeři budou v zatažené obraně nechávat Američany co nejvíc střílet z dálky.
 


Sedmdesátiletý pětinásobný vítěz NBA Popovich má podle zámořských žurnalistů velkou motivaci uspět. A to z řady důvodů. Před nechvalně proslulou olympiádou 1972 v Mnichově tehdejší guard Air Force těsně přišel o reprezentační nominaci (na dlouho jej to prý tehdy ranilo) a jako asistent bude už navždy podepsán pod průšvihem USA na domácí půdě při MS v roce 2002 (až 6. místo) i pod olympijským bronzem z Atén dva roky nato. Podle čínského televizního štábu, který přijel do amerického kempu natáčet, je v Číně právě trenér USA aktuálně tím nejznámějším jménem z celého týmu, což hovoří za mnohé.

Není divu, že někteří soupeři si na enormně oslabeného obhájce věří. A někteří i docela dost. „Ať si hrají svou hru. My budeme hrát taky svou. A pokud se potkáme, pomáhej jim Bůh,“ měl se do srbských médií vyjádřit kouč možná největšího vyzyvatele „hvězd a pruhů“ Saša Djordjevič.

Ovšem růžky už vystrkují i soupeři ve skupině. Cedi Osman z Clevelandu, hlavní hvězda podle jmen hodně našlapaných Turků, kteří už v přípravě i bez dua Wilbekin – Ilyasova skolili Francii dokonce na její půdě, prohlásil, že i když to bude těžké, není nemožné porazit Popovichovu skvadru a vyhrát základní skupinu. Výběr kouče Sarici, který potáhne trio z NBA Osman, Korkmaz (Filadelfie), Ilyasova (Milwaukee), dokonce veřejně hovoří o možnosti přímého postupu na olympiádu, který je na MS vyhrazen pouze pro dva nejlepší týmy kontinentu.

Poslední větší zajímavostí k týmu USA je snaha veterána Carmela Anthonyho, který se ještě chce pokusit o návrat do NBA, vnutit se do nominace pro MS. Reprezentačním šéfem Jerrym Colangelem však byl jednoznačně odmítnut – jako možný „narušitel klidu“.

Zajímavé zprávy ovšem přicházejí i z dalších národních týmů. Třeba Němci si nachystali na MS hodně nabitou sestavu, jež už v sobotu v Hamburku řádně prověří český tým. Jsou v ní Schröder (Oklahoma, NBA), Kleber (Dallas, NBA), Theis (Boston, NBA), Wagner (nově Washington, NBA), Bonga (nově Washinton, NBA), Voigtmann (CSKA Moskva, Euroliga), Zipser (Bayern, Euroliga), Barthel (Bayern, Euroliga), Giffey (Berlín, Euroliga), Lo (Bayern, Euroliga), Thiemann (Berlín, Euroliga), Benzing (Zaragoza), Akpinar (Besiktas), Jallow (Braunschweig), Obst (Ulm) a Saibou (Bonn).
 


Velmi silné zastoupení z NBA bude mít na MS i 12členná soupiska Austrálie, když do Číny zamíří hned tři šampioni nejlepší ligy Bogut (dosud Golden State, nově však bude hrát za Sydney), Dellavedova a Mills, plus trio Ingles, Baynes a Bolden.

Novinkou zcela jiného druhu je vstup do stávky reprezentantů Pobřeží slonoviny, kteří v první fázi žádají vyplacení alespoň poloviny slíbeného bonusu za postup na MS.

Nejvíc se však nové zprávy týkají citelných absencí pro světový turnaj. Pojďme si nyní projít ty novější nebo aktualizované:

Rusko: super skórer Šved (Chimki, Euroliga, kotník), rozehrávač Chvostov (Petrohrad, Euroliga), centr Mozgov (Chimki, Euroliga) a křídelník Dmitrij Kulagin (Kubáň, zranění oka)

Litva: centr Gudaitis (Milán, Euroliga), čtvrtý nejužitečnější hráč letošní Euroligy

Srbsko: pravděpodobně rozehrávač Teodosič (Virtus Bologna), který má opět zraněné chodidlo

Itálie: power forward Melli (nově New Orleans, NBA, po operaci kolena), navíc forward Gallinari (Oklahoma, NBA) bude kvůli operaci slepého střeva k dispozici až pro samotné MS a forward Datome (Fenerbahce, Euroliga) kvůli poraněnému kolenu až pro poslední přípravný turnaj v Číně

Španělsko: centr Pau Gasol (Portland, NBA), rozehrávač Rodriguez (Milán, Euroliga), křídlo Abrines (Barcelona, Euroliga), power forwardi Mirotič (Barcelona, Euroliga) a Ibaka (Toronto, NBA)

Řecko: centr Koufos (CSKA, Euroliga) a guard Dorsey (uplynulou sezonu dohrával v Memphisu, NBA)

Austrálie: rozehrávači Simmons (Filadelfie, NBA) a Exum (Utah, NBA), forward Broekhoff (Dallas, NBA)

Kanada: k záplavě absentérů z NBA se čerstvě přidal i power forward Olynyk (Miami) kvůli kolenu zraněnému v přípravném zápase

Nový Zélend: centr Adams (Oklahoma, NBA)

Nigérie: křídlo Anunoby (Toronto, NBA)

Dominikánská republika: centr Towns (Minnesota, NBA), power forward Horford (Filadelfie, NBA), křídlo Feldeine (Hapoel Jeruzalém)