Největší kouzelnická škatulata všech dob

26.03.2019 - red
počet přečtení: 314
vytvořeno 26.03.2019, upraveno 26.03.2019

REKORDNÍ ZAJÍMAVOST Tomáš Satoranský se stal součástí nebývalého rekordu 58letých dějin Washington Wizards. A s největší pravděpodobností z něj nemá velkou radost. V letošní sezoně vedení klubu protočilo v sestavě už neuvěřitelných 25 hráčů! Takové číslo je velká pecka například ve srovnání s minulým ročníkem, odehraným s pouhými 15 muži, nebo se sezonou 2007/08, kdy za tým nastoupilo pouhých 13 borců! Rozsáhlejší četu jmen měly letos jen Cleveland (27) a Memphis (26), který drží i dosavadní absolutní rekord NBA ze sezony 2015/16 (28).

A důvody takového množství plejerů u Wizards?

Klub provedl během sezony hned pět trejdů, jen 9 zápasů odehrál nový centr Howard a jen 32 utkání zapsal před svým zraněním rozehrávač Wall, další zvýšení průtoku hráčů umožnil vznik vlastní farmy v G-League, plus v NBA přišla do hry i možnost dvou hráčů na dvoucestný kontrakt. Řada basketbalistů navíc byla povolána také na krátkodobé 10denní kontrakty, aby se ulevilo týmovému rozpočtu a placení vyšší „daně z luxusu“. Klub tak musel uvolnit opravdu velké množství iPadů, které s herními sety a systémy dostává každý nový příchozí.

Z minulé sezony zůstali v týmu pouze John Wall, Ian Mahinmi (v této sezoně zatím 32 utkání), Bradley Beal (74) a Tomáš Satoranský (72), kteří jako jediní pamatují dva roky starý Zápas 7 semifinále Východní konference s Bostonem. Při sporadickém využívání francouzského centra Mahinmiho, který točí třetí ze čtyř sezon svého kontraktu na 64 milionů dolarů, a absenci rozehrávače Walla, jenž bude mimo nejméně rok, tak z minulého ročníku zbyli aktuálně pouze dva plně aktivní muži!
 


A kdo zahýbal sestavou dál?

Za Walla byl povolán z G-League ex-nymburský playmaker Chasson Randle (zatím 41 zápasů), v rámci vnitrosezonních trejdů byli odejiti forward Otto Porter (do odchodu 41 zápasů), jenž před sezonou 2017-18 dostal od Wizards 4letý mega kontrakt na 106 milionů dolarů, dále forward Kelly Oubre (29), power forwardi Markieff Morris (34) a Jason Smith (12) i guard Austin Rivers (29) a naopak přišli power forwardi Jabari Parker (zatím 20 utkání) a Bobby Potis (20) z Chicaga, small forwardi Trevor Ariza (42) z Phoenixu, Sam Dekker (33) z Clevelandu a Wesley Johnson (11) z New Orleans.

Už v loňském draftu si jako číslo 15 Washington vzal small forwarda Troye Browna (zatím 44 utkání), před sezonou pak získal centra Thomase Bryanta (propuštěného z Lakers, 64) a rovněž jako volné hráče forwarda Jeffa Greena (72) i centra Dwighta Howarda. Dvoucestný kontrakt dostali od klubu small forward Devin Robinson (4) i guard Jordan McRae (21) a na 10denní kontrakty byli během sezony povoláni guard Ron Baker (stihl 4 zápasy), forward Okaro White (3), guard Gary Payton II (3) a guard John Jenkins (4).

Suma sumárum před sezonou z týmu zmizelo pět hráčů a jiných pět přišlo. Během ní pak dorazilo dalších 9 a odešlo rovněž 9, přičemž kvartet mužů na desetidenní kontrakty je obsažen v obou devítkách. Slovy legendárního filmu by se skoro chtělo říct: „Zřejmě slušnej oddíl.“

Když se kouč Scott Brooks dozvěděl, že během tohoto ročníku v zápasech vedl záplavu 25 hráčů, po prvotním údivu jen se sarkasmem dovodil: „Není divu, že jsem vůbec nespal.“

Jeho tříletý pobyt v hlavním městě Států s výjimkou sedmizápasové série v semifinále Východu zpřed dvou let zatím nedoprovázejí žádné oslavné ohňostroje, byť za spoustu personálních podivností nesou odpovědnost spíš jiní muži, v čele s fanoušky už roky proklínaným prezidentem basketbalových operací Erniem Grunfeldem, olympijským vítězem z Montrealu 1976 a rodákem z rumunského Satu Mare, jenž do této funkce nastoupil po derniérové washingtonské sezoně Michaela Jordana v červnu 2003, a je tedy u kormidla Wizards už 16 let.

Mimochodem, zámořské weby zabývající se ze všech možných úhlů „kouzelnickou problematikou“, už upozornily, že trenér Brooks už ani v případě, že by vyhrál osm zbývajících utkání, nebude mít po třech sezonách lepší bilanci v základní části než za své poslední tři ročníky předchůdce Randy Wittman, během vlády nad týmem hojně kritizovaný. Wittman dosáhl na 131 výher, Brooks je aktuálně na 122.

Právě Kouč roku 2010 v NBA má za sebou mnohem slavnější roky na lavičce Oklahomy, již vedl v letech 2008-2015, a v roce 2012 ji dotáhl až do Finále proti Miami, tehdy reprezentovaným Jamesem, Wadem, Boshem, Battierem, Haslemem či Chalmersem. Z dnešního pohledu se zdá až neskutečné, že Brooks měl v sestavě tři ligové MVP z posledních pěti sezon - tehdy 23letého Duranta (MVP v roce 2014, v roce 2012 navíc top skórer celé NBA), 23letého Westbrooka (MVP 2017) a 22letého Hardena (MVP 2018) -, k tomu i podkošovou sílu v Ibakovi či Perkinsovi, a přesto nedosáhl na víc než na jednu výhru...