Bojkot Bucks spustil lavinu!

27.08.2020 - red
počet přečtení: 371
vytvořeno 27.08.2020, upraveno 27.08.2020

UDÁLOST V NBA se v noci strhlo bezprecedentní dění. Milwaukee Bucks odmítli těsně před pátým zápasem prvního kola play-off vyjít ze šaten na hřiště, neboť se rozhodli duel bojkotovat na protest proti trvajícímu policejnímu násilí v USA namířené zejména proti černochům. Poslední kapkou bylo sedm ran vystřelených policistou do zad 29letého Jacoba Blakea, který se v tu chvíli pokoušel otevřít dveře auta, v němž seděly tři jeho děti. Stalo se v Kenoshe, ležící jen 40 mil od Milwaukee.

Zápas byl odložen a NBA následně odvolala i zbývající středeční zápasy mezi Oklahomou a Houstonem a Lakers a Portlandem. Ačkoli hráči Orlanda byli připraveni k utkání a neměli z tábora Milwaukee žádné varovné zprávy, pro krok soupeře vyjádřili podporu – včetně majitele Magic. Stejně jako rozhodčí.
 


„Jsme už zhechuceni zabíjením a nespravedlností v zemi,“ uvedl pro ESPN guard Bucks George Hill, jehož týmu vyjádřili podporu i další kolegové z NBA, vedení Bucks i jejich majitel. Zápasy následně odvolala i WNBA, baseballová MLB či fotbalová MLS a podporu vyjádřil hráčům třeba i demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden.

V později hráči vydaném stanovisku zaznělo: „Poslední čtyři měsíce se do centra dění dostala trvající rasová nespravedlnost, jíž jsou vystaveny naše afro-americké komunity, a občané po celé zemi se vyjadřují proti těmto špatnostem. V minulých dnech jsme i my sledovali šílené video, na němž policejní důstojník sedmkrát vystřelil do zad Jacoba Blakea. Později se navíc střílelo i proti protestujícím. Ač je nyní velká snaha po změně současného stavu, dosud se nic nestalo a my nyní nemůžeme řešit basketbalové zápasy…“

Každý hráč i kouč v orlandském komplexu Walta Disneyho byl pozván na společný míting, který byl ve spojení i s rodinou Jacoba Blakea. Na sezení se řešilo, co se bude dít dál, včetně možnosti zrušení konce sezony.

Na separátním jednání se sešli i majitelé klubů, kteří jsou si vědomi vážnosti situace a hrozby konce sezony.

Vůbec poprvé zmínil možnost bojkotu zápasů rozehrávač Toronta Fred VanVleet, jehož spoluhráči se setkali s týmem Bostonu, aby spolu tuto možnost probrali.

Bucks mají i osobnější zkušenost s ostřejšími policejními postupy. Před dvěma lety jejich guard Sterling Brown dostal pokutu za špatné parkování a v rámci rozmíšky s policií schytal zásah taserem. Tým Bucks se už nyní také začal aktivně zajímat o to, jak by mohl dosáhnout legislativních změn.

Momentálně je zřejmé, že se v NBA nebude hrát ani ve čtvrtek a například týmy Lakers a Clippers už se vyjádřily ve smyslu zrušení celého zbytku sezony.

Na podporu hráčů vystoupil i černošský moderátor pořadu Inside the NBA na TNT a bývalý hráč NBA Kenny Smith, který odešel z vysílacího studia.