„Sato“ opět na čtvrtou čtvrtinu usazen!

05.02.2019 - red
počet přečtení: 347
vytvořeno 05.02.2019, upraveno 05.02.2019

ECHO ODEPŘENÉHO TRIPLE DOUBLU Vzhledem k tomu, co všechno ve hře zastane, kolik rychlých protiútoků rozjíždí, na kolik útočných doskoků se i jako rozehrávač snaží chodit a za kolik dalších spoluhráčů jezdí v obraně, by se to ještě dalo pochopit, byť u prvního rozehrávače týmu nikoli snadno. Po všem, co za tři roky se svým jediným Čechem prováděl, a co o něm navykládal dosud, se ale dá slovům kouče Wizards Scotta Brookse věřit jen stěží. To, že Tomáše Satoranského nechal prosedět celou 4. čtvrtinu domácího utrpení proti Atlantě, a nechal hrát horkého guarda posledních dní McRaeho (20 bodů), vysvětlil tím, že Čech už potřeboval po 29 minutách odkroucených za první tři čtvrtiny odpočinout. Trenér tedy proodpočíval jeho všestrannou hru a většinou i příznivě se vyvíjející skore ve prospěch bodů McRaeho, kdy navíc hru nechal řídit ne-rozehrávače Beala (celou 4. čtvrtinu nehrál ani Randle, který zapsal jen 7 minut). Výsledkem byla další hrůzná porážka (129-137) s týmem, který hrál sedmý zápas v rámci svého nejdelšího tripu sezony. A mimochodem, trenér stažením Satoranského obral už o druhou šanci na triple double za pár posledních zápasů, když tentokrát na něj playmaker zápas rozjel už v osobně skvělém poločase (11+5 asistencí a 6 doskoků). Nakonec mu chyběla jediná asistence a 3 doskoky.

Hawks, do začátku svého tripu venku vítězní jen šestkrát z 25 zápasů, dokonale využili všech slabin Wizards. Proti druhé nejhorší perimetrové obraně (i druhé nejhorší obraně ligy vůbec) bezostyšně pálili trojky (41/20, když zápas začali 10/6, domácí celkově 38/12), proti třetím nejhorším doskakovačům soutěže agresivně chodili na útočný doskok, z nějž pro domácí bolestivě skórovali (doskoky celkově 49-58). Naopak Wizards v mnoha případech ani za manka téměř 20 bodů se neobtěžovali jít za vlastními střelami ani jedním mužem a nejaktivnější tak byl tradičně Satoranský, který jen v první čtvrtině pomohl ke třem druhým šancím. Přitom pokud na útočném doskoku Washington míč sebral, často z toho byly body. Tým k tomu ale zřetelně není pobízen koučem a ve spoustě zápasů pak právě kvůli slabému doskoku přichází o výhry.

Wizards (dál bez Walla, Howarda, Morrise) se do manka propadli hned na začátku, první čtvrtinu prohráli 20-35 a pak už hosty pořád jen honili. Jenže vždy, když se zdálo, že by se k nim mohli dostat na těsno, přišla nová baterie trojek hostů. Třeba po půli 57-61 nastoupil veterán Carter, který 16 body včetně čtyř trojek zasadil domácím další těžké rány. Ve 4. části se přidal tuctem ze svých 21 bodů Prince, nováček Huerter odvážnými trojkami přes ruce obránců zařídil 19 bodů, Spellman přihodil 16 s 10 doskoky, v poločase odstoupivší (se zraněním v obličeji) Collins 15 s 11 doskoky, rozehrávač Young 10 s 10 asistencemi…. Tým měl celkem 9 dvojciferných střelců! Domácí nestíhali ani při obraně nájezdů a pick-and-rollů (navíc dovolili řadu košů s faulem) a Hawks si tak pomohli i 25 šestkami a jen produkce zpod koše patřila Wizards (66-44).

Ty před pouhými 15.025 diváky sytili Beal (27, z toho 18 ve 4. čtvrtině), Green (26), Ariza (25), McRae (20), Porter (13) a Satoranský, který k 11 bodům, 9 asistencím a 7 doskokům přidal i 1 zisk, 1 blok a jedinou ztrátu. Z pole to měl 4/3, proměnil 4 ze 6 šestek a byl -6. Tým je nyní dvě výhry za osmým Miami a play-off se při nezvládání povinných zápasů jako s Hawks nebo v Clevelandu začíná pomalu ztrácet v mlze.

Satoranský v prvním 9minutovém úseku (do 16-25) stihl 6 bodů a 2 asistence, když najel středem obrany k úspěšnému floateru, proměnil dvě šestky a poté další floater po vlastním útočném doskoku. Navíc asistoval na dvojku Beala a nájezd Portera. Po pěti minutách se vrátil za stavu 25-43, trefil první trojku týmu, získal míč v obraně, přidal 2 šestky ze 4 pokusů a třikrát asistoval McRaemu (z toho jednou po svém dalším útočném doskoku) a například pod košem udržel i power forwarda Collinse, až mu byly za řevu kouče Brookse odpískány „3 sekundy“.

V kompletně odehrané 3. čtvrtině Satoranský asistoval pod koš Porterovi, na alley-oop dunk Greenovi, na trojku Arizovi a svou největší parádou – příhrou o zem mezi nohama obránce – na snadné zakončení opět Greenovi. Se zápasem se rozloučil za stavu 89-99. Domácí se ve 4. čtvrtině, většinou odehrané s malou pětkou s Greenem na centru, dostali nejblíž na 4 body, když tu zaznamenali 6 ze svých 12 útočných doskoků.